15 roma és mozgáskorlátozott fiatal végzett sikeres médiaképzést
A megkérdezett lakosság több mint hatvan százaléka még nem látott olyan műsort, amely a romákkal szembeni diszkrimináció csökkentéséhez tud hozzájárulni – derül ki a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány által elvégzett kutatásból. Ennek az aránynak a javításában lehet nagy szerepe annak a 11 roma és 4 mozgásában korlátozott fiatalnak, akik az Európai Unió támogatásával a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány által indított program során szereztek bizonyítványt televíziós és rádiós műsorvezető, konferanszié, illetve műsorvezető és szerkesztői munkatárs képzésen.
A képzés célja, hogy e hátrányos helyzetű csoportok tagjainak média világában való megjelenésével javítsák munkavállalási esélyeiket, segítsék az előítéletek visszaszorítását és a „semmit rólunk nélkülünk” elv megvalósulását.
A lakosság közel 70 százaléka a romákat is szerepeltető tehetségkutató műsorokról azt gondolja, hogy médiaeszközként hozzájárulnak a romák elleni diszkrimináció csökkentéséhez. A megkérdezettek több mint fele tulajdonít pozitív szerepet a romákról szóló televíziós riportműsoroknak, a kisebbség helyzetét bemutató televíziós, rádiós magazinműsoroknak – olvasható a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány által készített felmérésben. Ezeknek a médiatartalmaknak a létrehozásában már az a tizenöt fiatal is részt vehet, akik a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány által indított európai uniós finanszírozásból megvalósuló képzésen bizonyítványt szereztek.
A programot 2010 februárjában indította el az Alapítvány, melynek során több mint nyolcvan jelentkezőből választotta ki azt a tizenhat fiatalt, akik megkezdhették tanulmányaikat. A jelentkezés minimális követelménye az érettségi volt, de volt olyan is, aki felsőfokú végzettséggel rendelkezik, vagy felsőfokú tanulmányokat folytat. A 16 hallgató a program keretében minimálbérnek megfelelő megélhetési támogatásban részesült, illetve szállási és utazási támogatást is kapott, ezzel segítve a képzés elvégzését.
A program során elméleti és gyakorlati ismereteket sajátíthattak el a hallgatók, a tanulmányaikat sikeresen befejező diákok OKJ-s bizonyítványt kaptak. Az elméleti képzést a Bálint György Újságíró Akadémia bonyolította le, míg a gyakorlati helyet két médium, az ATV Zrt. és a Klubrádió Zrt. biztosította. A tanulmányaikat elvégző legjobb hat főnek nyolc hónapon át a továbbfoglalkoztatását is biztosította a program.
„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a televízióban és rádióban megjelenő anyagok összeállításában olyan személyek is részt vegyenek, akik érintettjei az adott témának, különösen igaz ez az elmúlt hetek, hónapok, sőt évek roma témában megjelent anyagaira vonatkozóan” – mondta el Puporka Lajos, a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány és a program vezetője. „Látásmódjukkal, élethelyzetbeli különbözőségükkel más megközelítésbe helyezhetik a beszámolókat, ráadásul hitelesebbé és autentikusabbá tudják tenni az egyes anyagokat. Kiemelten kezeljük tehát azt a kérdést, hogy a médiában megfelelően reprezentálva legyenek a romák és a mozgáskorlátozottak is, ebben nyújthat segítséget ez az uniós program” – tette hozzá az Alapítvány vezetője. Puporka szerint ezt bizonyítja az a reprezentatív kutatás is, melyet a Rubeus Egyesület végzett a lakosság körében. A felmérés tanulsága szerint a megkérdezettek több mint fele szerint a diszkrimináció csökkentéséhez jelentősen hozzá tudnak járulni azok a televíziós és rádiós magazin- és riportműsorok, amelyek a romák helyzetét mutatják be, de 45 százalék szerint hasonlóan nagy segítséget nyújtanak az előítéletek csökkentésében a romákkal foglalkozó újságcikkek is.
„Reméljük – tette hozzá az Alapítvány vezetője –, hogy a képzésben résztvevők megfertőződtek a média szeretetével és a programba bevont fiatalok közül minél többen megállják majd a helyüket a munka világában, és minél többekkel találkozhatunk majd különböző csatornáknál. Úgy gondoljuk, hogy e roma és mozgásukban korlátozott fiatalok média világába való integrálásával segíthető az előítéletek visszaszorítása, a program lehetőséget teremt a munkanélküliség csökkentésére, pozitív példát mutat célcsoportjaink felé, és az esélyegyenlőség megteremtésének egyik kiemelkedő megnyilvánulása lehet.”
A program 2011. szeptember 30-án zárul.
A projekt az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Több óvintézkedés mellett tartják az idei érettségi vizsgákat
Alkotói pályázatra hívnak a bohócdoktorok
Ádász István nem élt a Braille-írásos szavazósablonnal, segítséggel voksolt
Megúszhatják a gyorsvonati pótjegyet a fiatalok és az idősek
300 ezer forintos bírságot kell fizetnie a csirkéjét "aranyáron" kínáló hentesnek
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?