2010. december 3. – a fogyatékossággal élők világnapja
Nem jótékonykodásra van szükségük, hanem olyan társadalmi környezetre, amely garantálja minden ember esélyegyenlőségét, szükségleteik elismerését és érvényesítését.
Nem az a kérdés, hogy van-e jogszabályi kötelezettség, hanem az, hogy elérjük: a fogyatékossággal élők esélyegyenlőségét mindenki, minden élethelyzetben önként és magától értetődő módon tiszteli. A szemléletváltásnak az elmúlt években voltak már pozitív jelei – állapította meg az ombudsman, de továbbra is rengeteg a megoldásra váró probléma. Szabó Máté „Méltóképpen másképp” elnevezésű projektjében 2009-ben kiemelten is elemezte a fogyatékossággal élők alapjogainak érvényesülését. Az állampolgári jogok biztosának projektje ugyan lezárult, de az idén is folynak a fogyatékossággal élők hazai helyzetét, a társadalmi, jogi környezet alkalmasságát felderítő vizsgálatok, születnek ajánlások. A biztos például ismét megküldte ajánlásait az érintett szerveknek – a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak, a Kormánynak, valamint a főpolgármesternek – mert immár egy éve nem kap érdemi választ a közösségi közlekedési rendszerek akadálymentesítésének helyzetével kapcsolatos megállapításaira. 2013. január 1-ére kellene alkalmassá tenni a közösségi közlekedést arra, hogy megfeleljen a fogyatékos emberek adottságainak. A biztos átfogó vizsgálata nyomán 2009 novemberében jelentésében felhívta a figyelmet, hogy az ország nem rendelkezik az akadálymentesítéssel kapcsolatos problématérképpel, így a költségvonzatok sem ismertek. A feladatok ennek következtében nem tervezhetők, a kitűzött határidők eredménytelenül múlnak el. Az építésügyi előírások nem egyformán veszik figyelembe a különféle fogyatékossággal élő emberek igényeit, a hallás- és látássérültek szempontjai például a többiekéhez képest kevésbé jelennek meg a szabályozásban.
Most is folynak az autizmussal élők jogait érintő vizsgálatok, amelyekben az oktatáshoz való joguk sérülését, annak okait tárja fel az ombudsman. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a jövő évben újabb projekteket indít. Ezek egyike, a betegjogok érvényesülésének vizsgálata a fogyatékossággal élők egészségügyi ellátásának körülményeit, az egészségügyi ellátórendszerhez való hozzáférésüket is feltérképezi.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
171 millió forint fogyatékossággal élőket segítő programokra
Perek indulhatnak a rokkantsági ellátás mellett munkát végzők jogellenes felmondásai miatt
Harminc szeretetdobozt töltöttek meg minden jóval a Debreceni Ítélőtábla dolgozói
Összefogás az SMA-s Lilike gyógyulásáért
Példaképek Magyarországnak tizenhatodszor - a Pannontól
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?