EASPD online konferencia – Fogyatékos személyek foglalkoztatása
A fogyatékos személyek foglalkoztatásához vezető út nagyon változatos, hiszen sokféle foglalkoztatási lehetőséget és gyakorlatot igényel.
Vannak kihívások és vannak valóban inspiráló gyakorlatok, amelyeket érdemes megismerni. 2020. május 4-én és 5-én az EASPD (Fogyatékos Személyek Szolgáltatóinak Európai Szövetsége) és a francia LADAPT (Egyesület a Fogyatékos Személyek Társadalmi és Szakmai Integrációjáért) – két nagy, a témában régóta aktívan tevékenykedő szervezet – „A foglalkoztatáshoz vezető út a fogyatékossággal élő személyek számára” című európai uniós konferencia szervezésével lehetőséget biztosított a szakemberek számára, hogy áttekinthessék, milyen újszerű megoldások vannak a fogyatékkal élő személyek foglalkoztatására, különös tekintettel a nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre. A szakmai rendezvény keretein belül a résztvevők megoszthatták tapasztalataikat a fogyatékos emberek munkavállalását hatékonyan segítő, általuk kipróbált jó gyakorlatokról.
A konferencián, amely a COVID-19 járványra való tekintettel, rendhagyó módon online szerveződött, a TÁRS projekt szakemberei is részt vettek.
A rendezvény célul tűzte ki, hogy nyomatékosan felhívja a figyelmet a fogyatékos személyek munkához való jogára, valamint arra, hogy a járvány hatásaitól sújtott munkaerőpiaci körülmények között fokozottan szükséges, hogy az Európai Unió és egyes tagállamai támogassák ennek a nehéz helyzetbe került csoportnak a tagjait is.
Mindkét nap délelőttjén „plenáris ülések” zajlottak. Ezek keretében az előadók felvázoltak néhány innovatív lehetőséget, melyek elősegíthetik a célcsoport számára a nyílt piaci munkavégzést, illetve szakpolitikai ajánlások hangzottak el a következő Európai Fogyatékosságügyi Stratégia fontos eleme, a befogadóbb munkaerőpiac létrehozására vonatkozóan.
A konferencia első napján – a rendezvény témájához jól kapcsolódóan – nyilvánosságra hozták a „Foglalkoztatás Mindenkinek Díj” nyerteseit. Hiszen már negyedik alkalommal gyűjti az Employment for All Award azokat az ígéretes gyakorlatokat megvalósító szervezeteket, akik innovatív és inspiráló módon segítik a fogyatékkal élő személyeket a nyílt munkaerőpiacra való belépésre. Ebben az évben az osztrák Dafür szolgáltató és a spanyol Grupo Sifu munkáltató kapta a díjat.
Mindkét nap délutánján párhuzamosan több műhelymunka zajlott, melyeken jó gyakorlatokat ismertettek és olyan kérdéseket vitattak meg, amelyek a nyílt munkaerőpiaci elhelyezéssel kapcsolatban merültek fel, így például:
- Mi a szolgáltatások szerepe ebben a folyamatban?
- Hogyan tudjuk a legjobban támogatni az egyént a munkakeresésben?
- Hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy a fogyatékos munkavállalók munkavállalói jogait tiszteletben tartják a munkáltatók?
- Hogyan vonjuk be az összes érdekelt felet a változás elfogadásába, megértésébe az egyén számára nyújtott átfogó közösségi támogatás biztosítása érdekében?
- Hogyan lehet a legjobban a piaci gondolkodást és a különféle technikai lehetőségeket (tablet, számítógép, saját fejlesztésű eszközök) alkalmazni a szociális területen?
A COVID-19 járvány minden bizonnyal sok változást hoz majd a fogyatékos személyek foglalkoztatásában is, ezért is hangsúlyozta Jim Crowe, az EASPD elnöke, hogy „Jelenleg fontosabb, mint valaha, hogy mindannyian együttműködjünk, ösztönözzük egymást arra, hogy új, kreatív módszereket találjunk a foglalkoztatásban a fogyatékos személyek számára.”
A konferencián elhangzott jó gyakorlatokból a TÁRS projekt egy összefoglaló kiadvány elkészítését tervezi, mely hasznos olvasmány lehet majd a témával foglalkozó szakemberek számára.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C