Minden hatodik európai fogyatékkal él!
A fogyatékossággal élő személyek európai napján, december 3-án az Európai Bizottság új felmérést tett közzé, amelyből kitűnik, hogy az európaiak szilárdan hisznek abban, hogy a fogyatékossággal élő személyek és az időskorúak számára lehetővé kell tenni a társadalomban való teljes körű részvételt: az iskolába járást, álláshoz jutást, akadálytalan vásárlást. 10 válaszadóból 7 úgy véli, hogy a termékekhez és szolgáltatásokhoz való könnyebb hozzáférés nagymértékben javítaná a fogyatékossággal élő személyek, az időskorúak és mások ? például a kisgyermekes szülők ? életminőségét. 84 %-uk megítélése szerint a könnyebben hozzáférhető áruk és szolgáltatások révén bővülnének az ipar lehetőségei is.
Európa hozzáférhetőbbé tétele a fogyatékossággal élő személyek számára az EU átfogó fogyatékosságügyi stratégiájának központi elemét képezi. Az Európai Bizottság jelenleg készíti elő a tervek szerint 2013 során közzéteendő európai akadálymentesítési intézkedéscsomagra vonatkozó javaslatait. A mai felmérés szerint az európaiak 86%-a úgy véli, hogy az Európa-szerte hasonló hozzáférést biztosító megoldásoknak köszönhetően a fogyatékossággal élő személyek képesek lennének arra, hogy egy másik uniós tagállamban utazzanak, tanuljanak vagy dolgozzanak, míg 78%-uk szerint a közös szabályok megkönnyítenék a vállalkozások számára az EU egységes piacán való működést.
?Európában mindenki jogosult a társadalomban való teljes körű részvételre, és az európaiak egyértelműen osztják ezt az álláspontot? ? nyilatkozta Viviane Reding alelnök, az EU jogérvényesülésért felelős biztosa. ?Az akadálymentes Európára irányuló stratégiánk középpontjában az a törekvés áll, hogy mindenki életét megkönnyítsük. Ezért kívánok 2013-ban egy olyan javaslatot előterjeszteni, amely az európai akadálymentesítési intézkedéscsomaggal a fogyatékossággal élő személyek életét megnehezítő akadályok lebontását célozza.?
2012. december 3-án az Európai Bizottság kihirdeti a harmadik éve megrendezett Access City díj nyerteseit ? ez az európai városok közötti innovatív verseny a városi környezet fogyatékossággal élő személyek számára történő akadálymentesítésének előmozdítására irányul. A díj korábbi nyertesei közé tartozik az ausztriai Salzburg és a spanyolországi Avila.
Minden hatodik polgár fogyatékkal él
Az Európai Unió minden hatodik polgára ? mintegy 80 millió ember ? különböző fokú, az enyhétől a súlyosig terjedő fogyatékkal él. A 75 évesnél idősebbek több mint egyharmada szenved olyan fogyatékosságban, amely valamilyen mértékben korlátozza őt. Az uniós népesség fokozatos idősödése miatt e számok egyre emelkednek. A fogyatékossággal élő személyek többsége a fizikai vagy más akadályok, valamint a hátrányos megkülönböztetés miatt igen gyakran nehézségekbe ütközik, hogy a társadalomban és a gazdaságban teljes körűen részt vegyen.
Az Európai Unió alapjogi chartája értelmében ?az Unió elismeri és tiszteletben tartja a fogyatékkal élő személyek jogát az önállóságuk, társadalmi és foglalkozási beilleszkedésük, valamint a közösség életében való részvételük biztosítását célzó intézkedésekre.? Ezenfelül az EU és mind a 27 tagállama a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény (UNCRPD) aláírásával már elkötelezte magát egy akadálymentes Európa megteremtése mellett.
Az ?akadálymentesítés? azt jelenti, hogy a fogyatékossággal élő személyek másokkal egyenlő mértékű hozzáféréssel rendelkeznek a fizikai környezet, a közlekedés, az informatikai és kommunikációs technológiák és rendszerek, valamint más létesítmények és szolgáltatások terén.
A Bizottság 2010-ben átfogó stratégiát fogadott el, amelynek célja, hogy 2020-ra megteremtse az akadálymentes Európát a fogyatékossággal élő személyek számára. A terv felvázolja, hogy az EU és a tagállami kormányok miként tehetik lehetővé fogyatékkal élő polgáraik számára, hogy maradéktalanul élhessenek jogaikkal.
Az akadálymentesítési kezdeményezés volt az egyik legfontosabb a tervben szereplő intézkedések közül. Az a cél, hogy oly módon alkalmazzák a szabványosításról vagy a közbeszerzésről szóló szabályokat, hogy azok az összes terméket és szolgáltatást hozzáférhetővé tegyék a fogyatékossággal élő személyek számára, és egyben ösztönözzék a segédeszközök uniós piacát. E piac az egyesült államokbeli tapasztalatokból kiindulva az elkövetkezendő években várhatóan növekedni fog.
2011 decemberében az Európai Bizottság tízhetes nyilvános konzultációt indított el az akadálymentesebb Európa megteremtését célzó lehetséges intézkedésekről. E konzultáció eredményeit a Bizottság figyelembe veszi az európai akadálymentesítési intézkedéscsomag előkészítése során, amely a különböző szakpolitikai lehetőségek hatásainak alapos értékelését is magában foglalja. A Bizottság 2013 folyamán javaslatot kíván benyújtani erre vonatkozóan.
Forrás:EU Hír
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?