Családi kedvezmény egyedülállók családi pótlékának folyósítása esetén
Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a családi kedvezmény igénybe vételére vonatkozó szabályokról az egyedülállók családi pótlékának folyósítása esetén.
Az adóhatóság a következő példát említi: egy siket házaspárnak három gyermeke van, a családi pótlékot az édesanya kapja, mint egyedülálló szülő, aki fogyatékossági támogatásban részesül. Mindkét szülő munkaviszonyban dolgozik .
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) 7. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja alapján nevelési ellátásra jogosult a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő a saját háztartásában nevelt gyermekre tekintettel.
A családi pótlék mértékére vonatkozó szabályok a Cst. 11. paragrafusa tartalmazza, eszerint a három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén a családi pótlék havi összege magasabb, gyermekenként 17 ezer forint [Cst. 11. § (1) bekezdés f) pontja].
A Cst. 12. paragrafus (3) bekezdésének b) pontja alapján a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából egyedülállónak kell tekinteni azt a szülőt, gyámot is, aki saját maga, illetve akinek a házastársa, élettársa vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
Az szja-törvény 29/A paragrafus (3) bekezdés a) pontja alapján a családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az a magánszemély, aki a Cst. szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa.
Ez alapján a családi pótlékra jogosult feleség és a férje is jogosult a családi kedvezményre.
Ha a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, azok a kedvezményt közösen is igénybe vehetik. A családi kedvezmény közös igénybevétele az adóbevallásban független attól, hogy az adóelőleg megállapításánál mely jogosultnál történt annak figyelembe vétele [szja-törvény 29/B § (1a) és (1c) bekezdései].
Ilyen esetben tehát nem a családi kedvezmény megosztására kerül sor, így nem kell figyelemmel lenni az szja-törvény 29/B paragrafus (1b) bekezdésében foglalt azon rendelkezésre, mely szerint azon jogosultsági hónapokra eső családi kedvezményre, amelyre vonatkozóan a jogosult vagy házastársa, élettársa a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát igénybe veszi, a megosztás nem alkalmazható. E rendelkezés második fordulata alapján egyébként nem kizárt a családi kedvezmény megosztása, ha a jogosult a Cst. 12. paragrafusának (3) bekezdése alapján minősül egyedülállónak.
A családi kedvezményre jogosult házastársak a családi járulékkedvezményt is igénybe vehetik, hiszen a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 34. paragrafusának (3) bekezdése értelmében a családi járulékkedvezmény összege a biztosítottat megillető, az szja-törvény szerinti családi kedvezmény összegéből a biztosított által vagy az szja-törvény szerinti családi kedvezmény közös igénybevételére jogosult biztosítottak által közösen ténylegesen érvényesített családi kedvezménnyel csökkentett összeg 15 százaléka, de legfeljebb a társadalombiztosítási járulék vagy nyugdíjjárulék összege.
Ha tehát a feleség és a férj által érvényesített családi kedvezmény igénybevétele után marad a három gyermekre tekintettel igénybe vehető családi kedvezmény összegéből még nem érvényesített rész, akkor azt a jogosultak családi járulékkedvezményként igénybe vehetik a járulékalapot képező jövedelmüket terhelő 18,5 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulék erejéig.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?