Braille-írásos választási értesítőt kérhetnek a vakok és gyengénlátók
Braille-írással készült választási értesítőt és szavazósablont is kérhetnek a vakok és gyengénlátók választójoguk gyakorlásának megkönnyítésére január 1-jétől – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője rádiónkkal. A részleteket is tartalmazó hanganyagot január 6-án 17 óra után hallhatják műsorunkban! Dr. Pálffy Ilona tájékoztatása szerint január első napjaiban kezdték kipostázni azokat a nyomtatványokat, amelyeken a fogyatékossággal élő választópolgárok jelezhetik, ha valamilyen segítséget kérnek a választás során.
A mozgásukban korlátozott választópolgárok kérhetik, hogy biztosítsanak számukra akadálymentes szavazóhelyiséget; ilyet egyébként minden település minden választókerületében kialakítanak majd. Mozgóurnát is kérhetnek a mozgássérült választók – valamint a fogva tartottak – a helyi választási irodától, ezzel azonban meg kell várniuk a választás kiírását. Braille-írásos szavazósablont a mozgóurnás szavazáshoz is lehet igényelni. Az érintetteket a szavazólap kitöltésében segíthetik az általuk választott segítők, vagy ha a szavazásnál ilyen személy nincs jelen, akkor a szavazatszámláló bizottság két tagja. A fogyatékossággal élő választópolgárok könnyített formában megírt tájékoztató anyagot is igényelhetnek a helyi választási irodától. A kérelem benyújtható online a www.valasztas.hu oldalon, vagy személyesen, illetve levélben. Az utóbbi esetekben a kitöltött kérelmeket a helyi választási irodákhoz kell eljuttatni, ezek általában a települési önkormányzat épületében működnek. A kérelmeket – címzés nélkül – valamennyi háztartásba eljuttatják, a nyomtatványok szabadon fénymásolhatók. Ugyanezen a nyomtatványon lehet nyilatkozni arról is, ha valaki nemzetiségi választópolgárként kéri magát nyilvántartásba vetetni, továbbá arról is nyilatkozhatunk, hogy meg kívánjuk-e tiltani személyes adataink kiadását kampánycélokra. A 2011-es népszámlálás – önkéntes bevallás alapján készült – adatai alapján a Magyarországon élő emberek 4,6 százaléka él valamilyen fogyatékossággal. Minden második fogyatékossággal élő a mozgásában korlátozott, minden negyedik látássérült, csaknem minden ötödik hallássérült vagy beszédhibás, minden hatodik értelmi fogyatékos ember.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?