Látássérülés és készpénz használat
Manapság a bank- vagy hitelkártyával, esetleg okoseszköz segítségével történő vásárlás nagyon egyszerű és biztonságos is abban az esetben, ha a látássérült személy valamilyen módon (az eszköz képernyőolvasójának segítségével, vagy a képernyőnagyítás használatával) ellenőrizni tudja a képernyőn megjelenő visszaigazoló üzenetet. Hazánkban azonban a készpénzzel történő fizetés még nem elkerülhető, így fontos megtanulni az aprópénzeket és bankjegyeket felismerni és rendszerezni.
A pénzérmék felismerését már a látássérült kisgyermeknek is érdemes megtanítani. Százas számkörben számolni tudó gyermekünkkel is játszhatunk pl. boltosat, ami közben gyakorolhatja a pénzek mind magabiztosabb felismerését és a számolást. A pénzérmék azonosítását több, zömében jól tapintható külső jegy segíti: annak mérete, súlya és az élének a kialakítása. Az ötforintos érme mérete a legkisebb, széle sima. A 10 forintos nagyobb, szélén azonos hosszúságú sima és recés szakaszok váltogatják egymást. A 20 forintos széle recés, míg a nála nagyobb 50 forintos széle sima. Noha a 100 forintos kisebb az ötvenesnél– tehát itt megszakad az a logikus elgondolás, hogy a pénzérme értékének növekedésével párhuzamosan a mérete is nő -, azonosítását megkönnyíti, hogy a százas minden más érménél jóval vastagabb. A 200 forintos a legnagyobb pénzérme, széle a tízeshez hasonlóan váltakozva sima és recés.
TikTok videó: Pénzérmék megkülönböztetése
A jelenleg forgalomban lévő magyar bankjegyek kialakítása a látássérült személyek speciális szükségleteinek kevéssé felel meg. Tapintás útján történő felismerésük igen nehézkes (sokak számára lehetetlen), mivel a különböző címletek mérete azonos. A bankjegyek sarkában elhelyezett, vastag festék réteggel kialakított tapintható jelzések hivatottak a súlyos fokban látássérült személyeket a bankjegyek felismerésében segíteni. Sajnos ezek a jelzések olyan kis mértékben domborodnak ki, hogy az újonnan készült bankjegyeken is csak a gyakorlott Braille olvasók képesek azonosításukra. A látásmaradvánnyal rendelkezőknek segítséget jelentene, ha a különböző címletek színe jól elütne egymástól; pasztellszínű bankjegyeink azonban nem könnyítik meg a gyengénlátó és aliglátó emberek dolgát. A biztonságos bankjegy kezelés tehát tudatos rendszerezést igényel. Ez történhet többrekeszes tárca segítségével, amelyben minden értéknek saját zsebecskét jelölünk ki. Persze sokan nem szeretnek nagy tárcát használni, ilyenkor lehet megoldás, ha a bankjegyeket meghatározott rendszer szerint hajtjuk össze – pl. az ötszázast félbe, az ezrest függőleges tengelye mentén négybe, a kétezrest először félbe, majd vízszintes tengely mentén ismét félbe. Fontos, hogy a rendszer kialakításakor igyekezzünk a felhasználó számára logikus hajtogatást követni. Praktikus tanácsokkal segíthetjük, ám a számára valóban könnyen memorizálható és jól használható rendszert csak az ő gondolkodása mentén alakíthatunk ki. A bankjegyek azonosítását segítik továbbá különböző, okoseszközre letölthető alkalmazások, amelyek az okoseszköz kamerája segítségével azonosítják a címleteket. A magyar forint bankjegyek és sok más ország papírpénzeit felismerő, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és az Informatika a Látássérültekért Alapítvány által fejlesztett alkalmazás a LetSeeApp, amely ingyenesen letölthető mind Android rendszerű eszközökre a Google Play áruházból, mind Apple termékekre az Appstoreból.
Ha nagyobb mennyiségű készpénz felismerésére van szükségünk, a legmegbízhatóbb távoli segítséget a MVGYOSZ Távszem szolgáltatása nyújthatja, mely elérhető a tavszem.mvgyosz.hu weboldalon.
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?