Tippek látássérült utazók számára 1. rész – Mit fontos magunkkal vinni?
Nagyon szerencsés vagyok, mert sokat utazom látó és látássérült barátokkal és kollégákkal, vagy kettesben látó kisfiammal, olykor pedig egyedül a fehér botommal. Dr. Gombás Judit írása.
Így viszonylag sok tapasztalattal rendelkezem. De egyetlen ember tapasztalata – mondhatjuk – nem tapasztalat, így utánanéztem az interneten, mi mindent írnak a témában a látássérült „kollégák”. Számunkra is fantasztikus élmény lehet az utazás, de a valóban pozitív élmény, önállóságunk megőrzése és biztonságunk szempontjából fontos a részleteket körültekintően megtervezni, és mindennek alaposan utána járni. Ezzel az írással egy háromrészes minisorozatot indítok, amely saját és a neten talált szerzők úti praktikáit gyűjti csokorba. A tapasztalatok megosztásával célom megkönnyíteni az olvasók dolgát, hogy a jövőben minél több látássérült ember érezhessen rá az utazás ízére.
Lássuk elsőként azt, hogy egy látássérült utazónak mi mindent célszerű magával vinnie. Ma már szinte nélkülözhetetlen egy nagy kapacitású, és utazás előtt feltöltött powerbank. A telefonokat ma már nagyon sok, különböző célra használjuk, és például egy navigációs alkalmazás, vagy többórás úton hangoskönyv hallgatása meríti az aksit. Remek választás az MVGYOSZ segédeszköz boltjában kapható powerbank, amely hanggal és vibrációval egyaránt képes a töltöttséget jelezni, így igazán vakbarát. Részletek itt.
Mivel esetenként sok kütyüt viszünk magunkkal, viszont előfordul, hogy a szálláson csak egyetlen aljzat van, szintén hasznos egy T-elosztót csomagolni. A T-elosztó hátulján található egy dugvilla, ennek segítségével egyszerűen, a megszokott módon bedugjuk a konnektorba. Elején, tetején és alján is található konnektor, így egyszerre három eszközt is csatlakoztathatunk az áramforráshoz.
Fehérbotot használó látássérült utazónak mindenképpen érdemes tartalék botot is csomagolnia, a szemüvegeseknek pedig tartalék szemüveget. Nagyon kellemetlen, ha alapvető fontosságú segédeszközünk egy utazás során válik használhatatlanná, és nincsen mivel pótolni. A látássérült emberek esetében szinte segédeszköznek tekinthető egy, az Apple termékeihez csatlakoztatható AirTag. Ez egy kulcstartó méretű, nyomkövető eszköz. Ha hozzáadtuk az iPhone vagy iPad lokátorához, akkor nyomon követhetjük, éppen hol van az AirTag. Mivel képes hang lejátszására, utazás során kreatívan használhatjuk. Könnyebben megtalálhatjuk pl. a szállodai szobánkat, ha az ajtón belül elhelyezünk egy AirTaget. Érkezéskor egyszerűen megszólaltatjuk, és a hangjelzést követve odasétálunk az ajtóhoz. Elhelyezhetjük a poggyászunkban is, így segítség nélkül megtalálhatjuk saját csomagunkat. Az AirTag működéséről bővebben itt olvashatunk.
Sok olyan tengerparti strandszakasz létezik világszerte, ahol szabályos sorokban napernyőket helyeznek el. A napernyőnkhöz való könnyebb visszatalálást is segíti, ha rögzítünk a belsejére egy AirTaget. Érdemes olyan helyre tenni, ahol nem feltűnő, így kisebb eséllyel kél lába. Amikor vakvezetőkutyánkat elengedjük szaladgálni, a nyakörvére helyezett eszköz segíthet abban, hogy megtaláljuk, ha hívásra valamilyen okból nem jönne vissza. Aggódó anyukaként, ha lenne még a játszótéren szaladgáló, pici gyerekem, valószínűleg rögzítenék egy AirTaget pl. hátul, a nadrágja derekához – mindenképpen olyan helyre, ami számára nem zavaró, és lehetőség szerint nem látszik. Persze akár a kutyára, akár a gyermek ruhájára rögzített AirTag megszólaltatását csak végső esetben ajánljuk, hiszen szegények szívbajt kaphatnak a hirtelen, erős zajtól. De úgy gondolom, a biztonság mindenek előtt való…!
Vakvezetőkutyával utazni szintén sok körültekintést igényel a gazdától. Fontos átgondolni, mi mindenre lesz a kutyának szüksége. Sok gazda javasolja, hogy az egy-egy étkezésre szánt száraz eledelt porciózzuk ki olyan zacskókba, amelyeket ha kiürültek, a kutyakaki összeszedésére használhatunk.
Végül egy záró gondolat a bőrönddel kapcsolatban. Nagy könnyebbség, pl. a repülőtéren feladott bőröndünk megtalálásakor, ha a csomagunk a kiadó szalagon kitűnik a sok egyforma közül. Választhatunk vidám, színes bőröndöt. Ha kevésbé feltűnő darabbal utazunk, akkor is érdemes pl. egy színes masnit kötni rá, így a reptéren a személyi segítő könnyebben és gyorsabban meglátja. Nagyon egyéni, és sok tényezőtől függ, hogy ki milyen típusú táskával szeret utazni. Én ritkán használok bőröndöt, mert nincsen hozzá elég kezem – egyikkel a segítőm könyökét fogom, másikkal a fehér botot, a bőröndnek már csak a fülem marad. Lehet viszont olyan hátizsákot vásárolni, aminek a kialakítása azonos egy kisméretű bőröndével. Így kényelmesen lehet bele pakolni is, és később benne keresgélni is. Persze cipelni kell, ez hátránya a kerekes bőröndökkel szemben.
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?