Látássérültként sem ördöngösség a tojás szétválasztása
Kezdő látássérült szakácsoknak nagy kihívást jelenthet tojással dolgozni, hiszen annyi látszólagos buktató adódhat! Vajon nem romlott a tojás? Fel tudjuk úgy törni, hogy ne kerüljön bele tojáshéj? Hogyan fogjuk elválasztani a sárgáját a fehérjétől? E kérdésekre igyekszik dr. Gombás Judit írása az alábbiakban megnyugtató választ adni.
Amire szükségünk lesz:
– egy peremes tálca
– egy széles szájú, stabil bögre, vagy kis müzlis tálka
– egy mélytányér
– az elkészítendő fogástól függően tojásszétválasztó
– valamint a kívánt számú tojás
Elsőként készítsük elő az eszközöket. Hogy mire lesz szükségünk, attól függ, hogyan kívánjuk a tojást felhasználni, ill. hány tojással dolgozunk. Míg nem rendelkezünk kellő rutinnal, tanácsos a használt eszközöket peremes tálcára helyezni. Így, ha kifolyna a tojás, csak a tálcát kell elmosni, nem szükséges az egész konyhapultot takarítani. Ha több tojással dolgozunk, érdemes azokat a tartóban hagyni, így helyezni a tálca mellé a pultra, nehogy elguruljanak.
A tojásokat egyesével törjük fel. Ehhez szükségünk lesz egy széles szájú bögrére, vagy müzlistálkára. Ha több tojással dolgozunk, akkor is fontos, hogy a tojásokat egyenként ebbe az edénykébe törjük bele, és csak akkor öntsük hozzá a már feltörtekhez, ha megbizonyosodtunk arról, hogy nem záp.
Honnan tudjuk, felhasználható-e a tojás?
A tojásokat a vásárlást követő maximum 3 héten belül javasolt elfogyasztani. Bár alapvetően nem kötelező hűtőszekrényben tartani, a minőségét biztosabban megőrzi, ha hűtve tároljuk, így látássérült embereknek mindenképpen ez utóbbit javasoljuk. A romlott tojásnak feltörést követően egyértelműen rossz a szaga. Megtehetjük, hogy mutatóujjunkat a tojásba dugva óvatosan ellenőrizzük az állagát. Ha a sárgája nagyon szétfolyik, vagy a fehérjét és sárgáját a megszokottnál keményebbnek érezzük, valószínűleg régi a tojás. Ha bármi szokatlant tapasztalunk, ne használjuk fel. Azért is célszerű hűtőhideg tojással dolgozni, mert így tapintással jobban érezhető az állaga. E ponton emlékeztetjük az olvasót, hogy egy látássérült szakácsnak fokozottan figyelnie kell a konyhai műveleteket megelőző kézmosásra, hiszen a tojással dolgozva is szükség lehet annak megérintésére.
Miként törjük fel a tojást?
A tojáshéj leggyengébb része a laposabb, középső terület. Ha egy tárgy pereméhez ütjük hozzá, akkor hosszanti nyílás keletkezik a héjon. Két kezünk mutató és középső ujjával a repedést óvatosan széthúzzuk, figyelve, hogy közben ne törjenek le a héjból darabkák. Nem javasolt a tojást egyszerűen a tálcához ütni. Ilyen esetben csak behorpad, szilánkosabbra törik, mintha egy egyenes peremmel való ütközés eredményeképpen törik fel a héj. Próbálgassuk, nekünk mi válik leginkább be. Hozzáüthetjük a mosogató széléhez, vagy a használt tálka pereméhez is. Ha a tojás kifolyt a héjból, a héjat egyszerűen dobjuk a mosogatóba, vagy előzetesen a tálca fölé készített szemétgyűjtő edénybe, a művelet végeztével majd egyben az összeset kidobjuk. Ha a tojás jó, átönthetjük a már feltörtek közé. Bár profi, látó konyhatündérek képesek egy kézzel is tojást feltörni – és e bravúr elsajátításáról senkit nem beszélek le -, a leginkább akadálymentes megoldás mégis két kézzel végezni a műveletet.
Hogyan járjunk el, ha szeretnénk a sárgáját a fehérjétől elválasztani?
Sütemények készítése során gyakorta szükség van a fehérje és a sárgája szétválasztására. Ezt legegyszerűbben az MVGYOSZ segédeszköz boltjában is megvásárolható tojásszétválasztóval tehetjük meg.
Válasszunk egy akkora bögrét, amire az eszköz stabilan ráhelyezhető. Érdemes olyan bögrével dolgozni, ami alulról a szája felé haladva nem keskenyedik el, mert az ilyen bögre kevésbé borulékony. A feltört tojás héját a bögre felett húzzuk szét, vigyázva, hogy ne pottyanjon héjdarab a bögrébe. A tojás sárgája benne marad a szétválasztóba, míg a fehérje lecsorog a bögrébe. Érdemes a szétválasztót óvatosan a bögréhez ütögetni, hogy minden fehérje lefolyjon. Ezt követően a sárgáját átöntjük egy, előzetesen a tálcára helyezett gyűjtőedénybe, a bögrébe lefolyt fehérjét pedig egy másikba. Fontos, hogy a szétválasztáskor is egyesével dolgozzunk a tojásokkal, nehogy romlott fehérje kerüljön a már szétválasztott, jó fehérjébe.
Forrás: https://www.agroinform.hu/hazikert/honnan-tudom-hogy-jo-e-meg-a-tojas-61175-001
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?