Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Hírek
47
hallgató

200 éves a Braille írás – konferenciával indult a bicentenárium

- 2025. január 12. 11:33 - 197 megtekintés

Mikor használtak először Magyarországon Braille-írást? Mennyivel nagyobb terjedelmű egy Braille-könyv, mint a sík nyomtatású? Miben tér el egy Braille-kotta a hagyományostól? Hol találkozhatunk a hétköznapokban Braille-írással? Hogyan tanítják a vak gyerekeket írni? Ilyen és hasonló kérdésekre is választ kaphattak azok, akik január 7-én részt vettek a “Hat pontról hat pontban” konferencián, melyet a 200 éves Braille-írás tiszteletére rendezett az MVGYOSZ.

A 2025-ös év több szempontból is kiemelt jelentőségű a látássérült emberek számára. Mind a Braille-írás, mind a vak gyerekek oktatásának kétszázéves évfordulójához érkeztünk.

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége a Braille-írás bicentenáriumához kapcsolódva egész éves programsorozatot szervez együttműködésben a tagegyesületeivel, melynek első programeleme a január 7-én megrendezett ünnepi konferencia volt.

Az esemény résztvevőit dr. Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára köszöntötte. Beszédében felidézte Louis Braille életútjának mérföldköveit, majd a hiánypótló Braille-írás jelentőségét méltatta, amely nemcsak szöveges tartalmak, irodalmi művek, tananyagok, újságok vak emberek számára történő hozzáférhetővé tételére alkalmas, hanem kották, matematikai és kémiai képletek rögzítésére és értelmezésére is. A Braille-írást kidolgozó Louis Braille munkássága – mondta az államtitkár – az első lépése volt annak az összetett folyamatnak, amelyet ma az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításának nevezünk. A Belügyminisztériumon belül a Fogyatékosságügyi Államtitkárság létrehozásával elérkezett az első alkalom a magyar államigazgatás történetében, amikor közvetlenül érvényesíthetjük a „Semmit rólunk nélkülünk” elvet. Arra biztatom a fogyatékossággal élőket és a sorsukkal foglalkozó állami és civil szervezeteket, hogy aktívan vegyenek részt ebben a közös munkában – zárta köszöntőjét dr. Kósa Ádám.

Dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke megnyitó beszédében kiemelte, hogy a Louis Braille által kidolgozott hat ponton alapuló, tapintható írás forradalmasította a vak emberek kommunikációját. Egészen a XIX. századig az írásbeli kommunikáció megértése a látássérült emberek számára csak akkor volt lehetséges, ha a szöveget valaki felolvasta nekik, külső segítség nélkül sem tanulni, sem olvasni, sem levelezni nem tudtak. A Braille-írás a vak emberek önállóságát, függetlenségét, a kommunikációt és az akadálymentességet alapozta meg és segíti elő a mai napig. A Braille-kultúra megőrzését, továbbadását az MVGYOSZ számos szolgáltatással támogatja – mondta az elnök.

A felvezető beszédek után Ézsiás László Aranyharang-díjas látássérült költő Köszönöm az írást! címmel publikált saját versét mondta el, melyet 2009-ben írt Louis Braille emlékére. A nagy tapssal jutalmazott költemény a vak és gyengénlátó írók és költők antológiájában, A fény az időben c. kötetben is megjelent 2022-ben.

A Braille-írás történetéről dr. Gombás Judit egyetemi docens, az ELTE BGGYK Gyógypedagógiai Módszertani és Rehabilitációs Intézetének oktatója, az MVGYOSZ munkatársa tartott előadást. A digitalizáció következményeként a kézírás használata a látó emberek életében is visszaszorul, ugyanez a tendencia figyelhető meg a látássérült emberek körében a pontírás használata tekintetében. Azt azonban százalékosan nehéz megbecsülni, hogy a látássérült emberek közül hányan használják a Braille-írást. Az Egyesült Államokban egy 2021-es kutatás szerint a látássérült népesség 10%-a használja a Braille-írást, egy 2022-es brit felmérés szerint ez az arány csupán 7%-os. Louis Braille zsenialitását mutatja, hogy rájött arra, hogy a vak embereknek csak egy olyan írás nyújthat segítséget, amely a saját igényeikre van szabva. A Braille-írás történetének áttekintését követően a tapintás útján történő írás-olvasás neurológiai hatásairól beszélt. Elmondta, hogy az agyi képalkotó vizsgálatok bebizonyították, hogy a vak személyek esetében az elsődleges látó kéreg aktivitást mutat Braille-írás és -olvasás közben, fontos agyi összeköttetések jönnek létre a tapintható írás használatával. Az olvasás és az írás fejleszti a finommotorikát, különböző szomatoszenzoros folyamatokat (mozgás, érzékelés, tapintás), így egy látássérült kisgyermek, fiatal egészséges fejlődéséhez elengedhetetlenül fontos, hogy ismerje és használja a Braille-írást. Felnőtt korban a Braille-írás ismerete és a rendelkezésünkre álló kultúrtechnikai eszközök kombinálása nagyban hozzájárul az önálló életvitelhez – mondta dr. Gombás Judit.

Somorjai Ágnes, a Vakok Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye, Óvodája, Általános Iskolája, Szakiskolája, Készségfejlesztő Iskolája, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskolája, Kollégiuma és Gyermekotthona főigazgatója elmondta, hogy a vak gyermekek esetében épp akkora jelentősége van a Braille tanulásának/tanításának, mint az ép gyermekeknél az olvasás-írás tanulásnak. Ugyanannyira motiváltak, ugyanakkora az igényük az olvasásra, mint látó társaiknak. A Braille tanítás előkészítését már óvodás korban elkezdik a finommotorikát és a tapintást fejlesztő játékos eszközökkel. Előadásában bemutatta a Braille-írás, -olvasás tanításának eszközeit, a hatrekeszes dobozokat, a gombás- és szöges táblákat, majd arról beszélt, hogy a betűk majd a szavak leolvasását segítő betűkirakótól hogyan jutnak el a gyerekek a ritkasoros és sűrűsoros könyvekig, illetve hogyan ismertetik meg őket felső tagozatban a digitális „olvasással” és írással. Előadását a Braille-írás felhasználásának jó gyakorlataival és elrettentő példáival zárta.

Berta Edina Braille-kotta átíró-szerkesztő, az MVGYOSZ munkatársa a Braille-írás zenetanulásban betöltött szerepéről tartott előadást. Az emberiség írásbeliségének rövid áttekintése után, a kottaírás történetéből hozott ókori és középkori példákat. A résztvevők többek között hallhattak Szeikilosz sírverséről is, amely a legrégebbi teljes egészében fennmaradt zenei mű a világon az időszámításunk szerinti 1. századból. Ezt követően Guido Aretinus itáliai bencés szerzetesről mesélt, akit korának egyik legnagyobb teoretikusának tekintenek, ő a nyugati zenében mai napig rendkívüli jelentőséggel bíró szolmizációs rendszer legkorábbi változatának megalkotója. Berta Edina előadásából a résztvevők megismerhették azt az összetett folyamatot, amelyben a hagyományos kottából Braille-kotta lesz. Az előadás zárásaként a Braille-kotta készítési szolgáltatás menetét ismertette, melynek során a síkírásban kiadott irodalmi műveket vagy kottafüzeteket alakítja át az MVGYOSZ Braille-nyomtatásúvá.

Berta Edina nemcsak előadott az ünnepi eseményen, hanem saját versét, a Pontokból olvasva című költeményt is elszavalta a konferencián, amely az MVGYOSZ 2018-ban kiadott Múlt, Jelen, Jövő című kiadványában jelent meg.

Királyhidi Dorottya, a Siketvakok Országos Egyesületének főtitkára a Braille-írás siketvak személyek életében betöltött jelentőségéről tartott prezentációt. Előadásában hangsúlyozta, hogy a siketvak személyek csoportja nagyon heterogén. Különbözhet a látás- és hallássérülés kialakulásának ideje, a látás- és hallássérülés mértéke vagy az egyes személyeknél hatékonyan alkalmazható kommunikációs módszer is. A Braille-írás ismerete a siketvak személyek számára, sok esetben, az egyetlen lehetőség a kommunikációra, az információszerzésre, az írásra, olvasásra. Magyarországon több mint 15 ezer ember tekinthető siketvak személynek. Esetükben ötvözni kell a látássérült emberek Braille-írás, -olvasás tanításának módszereit, a hallássérült személyek írás, olvasás tanításának módszereit és a speciális siketvakos módszereket. Királyhidi Dorottya előadásának második felében a Braille-írás és -olvasás tanításának speciális módszereit ismerhették meg a résztvevők.

Dr. Nagyné Berke Mónika, az MVGYOSZ szolgáltatásvezetője, a konferencia háziasszonya és moderátora az „Anno és most a Braille-írás” kiállítást vezette fel előadásával, valamint ismertette az idei bicentenárium főbb eseményeit és az MVGYOSZ Braille-kultúra megőrzéséhez kapcsolódó tevékenységét. Az elmúlt 107 évben a szervezet folyamatosan bővítette és újította meg a Braille-hez kapcsolódó szolgáltatásokat. Ezek közül a legrégebbi a Braille-könyvtár, melyben jelenleg 1103 mű érhető el 10.603 kötetben. A tároláshoz 450 folyóméter gurulós polcrendszer szükséges, mivel a Braille-könyvek terjedelme jóval nagyobb a síkírású köteteknél – mondta a szolgáltatásvezető. Ugyancsak régi és hiánypótló szolgáltatás a Braille-nyomda, melyben folyóiratok, feliratok, kották, tankönyvek készülnek. Az elmúlt évben az MVGYOSZ Braille-nyomdájában például 213 Braille-tankönyv készült, 1130 kötetbe rendezve, de már most készül a szervezet az idei megrendelésekre, hiszen a tankönyvadaptáció egy többhónapos összetett folyamat. A konferencia zárásaként a segédeszközbolt kínálatában kapható, Braille-tanulást és a -használatot segítő termékek széles skálájáról beszélt, valamint ismertette a kiállítás anyagát, melyben a fém Braille-tábláktól, a pontírógépeken át a 3D-nyomtatással készült termékekig számos olyan eszköz megtalálható, amely az elmúlt 100 évben segítette a Braille-írás elterjedését, használatát és megőrzését.

A kiállítás anyaga 2025. december 31-ig tekinthető meg az MVGYOSZ székházában regisztrációt követően.

(Hegedűs Katalin – MVGYOSZ. kommunikációs munkatárs)

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


kettő * 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2025. április 25. péntek, Márk napja van.
Az év 17. hete és 115. napja.
Holnap Ervin napja lesz.

1205. III. Ince pápa Imre király árvája, özvegye és a királyi jogokról gondoskodva 4 iratot bocsátott ki, és felhívta a nemességet és a népet, hogy az elhunyt király iránt hívek legyenek.


1783. II. József császár a magyarországi földrengés és egyéb ínség hírére bejött az országba és körutat tett.


Végh György: Virághozó április

Elmúlt a tél: itt a tavasz,
minden bokor újra éled -
a földből a virágokat
előhúzzák a tündérek.

Április is segít nekik,
megáll minden kicsi fánál -
virágot tűz mindenhová:
tavasz van ott, merre járt már.

Virágot hint a friss szélbe,
száll a színek zivatarja -
s merre elmegy, a kopár föld
virágoktól tarkabarka.

Időjárás

2025-04-25, 15:02
Overcast
WNW
Előjelzés
19°C
3 m/s
Apparent: 16°C
Nyomás: 1009 mb
Páratartalom: 83%
Szél: 3 m/s WNW
Széllökések: 7.6 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /100% / Rain
Napfelkelte: 05:36
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


hét szorozva öt = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 326

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com