Az egri iskolások a látássérültek írásjelei révén ismerkedhetnek a várossal
Általános iskolásoknak szervezett kalandtúrát a Braille-írásjelek jegyében a Vakok és Gyengénlátók Heves Megyei Egyesülete. A Braille-írás megalkotásának 200. évfordulóján országszerte programokat szerveznek a látássérültek egyesületei.
Kalandtúrát hirdetett Egerben a 200 éves Braille-írás apropóján a Vakok és Gyengénlátók Heves Megyei Egyesülete (VGYHME). A csütörtöki nyitórendezvényen Biró Miklós, a VGYHME elnöke elmondta a HEOL-nak, hogy a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége minden tagszervezetét felkérte, hogy valamilyen módon emlékezzen meg a látássérültek számára rendkívül fontos eseményről.
A Braille-írás évfordulójára készült kalandfüzetet mutatja be Biró Miklós
A Braille-írás évfordulójára készült kalandfüzetet mutatja be Biró Miklós
Forrás: Huszár Márk / Heol.hu
A francia Louis Braille 1825-ben alkotta meg a hat ponton alapuló, ujjbeggyel tapintható ábécéjét. A Braille-írás segítségével a született vak gyermekek számára is lehetővé válik az írás és olvasás elsajátítása. A tapintható írásjelek révén a látásukat vesztett emberek is művelődhetnek, ismeretekhez juthatnak, szórakozhatnak, de sok helyzetben praktikus segítség is lehet. A Braille-írás az eltelt két évszázadban kiállta az idők próbáját, ma is ez az egyetlen rendszer, amely a valódi írásbeliséget jelenti a vak emberek számára.
A Braille-írás megismerése segíti az elfogadást és a kölcsönös megértést a látók és nem látók között
– A kalandtúránk célja az, hogy tudatosodjon a társadalomban, számunkra a Braille-írás mennyire fontos dolog – fogalmazott a projekt megnyitóján Biró Miklós. – Emellett segíti az elfogadást, a kölcsönös megértést a látók és nem látók között. Mi úgy döntöttünk, hogy az általános iskolásokat mozgatjuk meg, úgy gondoltunk őket biztosan érdekli a rejtvényfejtős játékunk, amely során bemutatjuk Eger belvárosát is 13 helyszín segítségével. A résztvevők kapnak egy kezdő rejtvényt, amelynek a szövegében egyes betűket kicseréltünk Braille-írásjelekre. Ezzel együtt a szöveg könnyen elolvasható, s így megismerhetők a Braille-írás egyes karakterei. Mind a 13 állomáson egy-egy feladvány várja a gyerekeket, a kapott kalandfüzetükbe beleírják a talált írásjeleket, s a végére ezekből jön ki a megoldás. Az egyik állomásról a másikra a további utat egy-egy általam írt négysoros versikébe rejtettük, körülírva Eger adott pontját – magyarázta Biró Miklós.
„Dobó téren, sarkon áll,
Kígyó figyel, gyógyírt ád,
Régi titkokat őrizget,
Az ajtaján meglelhetsz.”
További 12 hasonló versike rejti az egri belváros emblematikus helyeit a kalandtúra útvonalán a minarettől a váron keresztül, a Bazilikáig, de a színház, a strand, sőt, üzletek is az állomáshelyek között vannak.
A vakok közül sokan szégyenlik, hogy segítséget kell kérniük – Úgy terveztük, hogy a két hetet kapnak a megoldásra a résztvevők. A kezdő rejtvényen található QR-kóddal eljuthatnak a weboldalunkra, ahol megtalálható a feladatleírás is. Reméljük, a játékkal azt is elősegíthetjük, hogy a gyerekek akár közös családi programon a szüleikkel járják be Eger belvárosát – összegezte Biró Miklós.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


19°C
Vélemény, hozzászólás?