Megható: ló hátán gyógyulnak a beteg gyerekek
A görögök már az ókorban használták a fogyatékkal élő személyek rehabilitációjára a lovakat. Az Egyesült Államokban az 1960-as években ismerték fel a lovaglás jótékony hatásait.
Hazánkban csupán az utóbbi két évtizedben kezdték terápiás célzattal alkalmazni elsősorban fogyatékkal élő személyek számára. Egyre nagyobb igény mutatkozik itthon is a lovasterápia minden formája iránt.
A fóti Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Lovasterápiás Központjának 22 hektáros területén 2000 óta szakemberek vezetésével a lovasterápia különböző ágaiban végeznek gyógyító tevékenységet. Bozori Gabriella, az intézmény vezetője kalauzol minket körbe a központban. – 2000-ben kaptuk meg ezt a területet, hogy lovasterápia céljára használjuk. A munka nagy részét önkéntesekkel, társadalmi munkában végeztük. Hetente 100-120 gyerek érkezik ide orvosi javallatra.
Egyéni és csoportos foglalkozásokra hozzák ide őket. Nálunk a lovasterápiának minden ága működik – mondta az igazgató. A pszichológiai lovasterápiát pszichológusok is vezetik, lelki eredetű problémák kezelésére kiváló. A hippoterápia gyógytornász szakemberek vezetésével zajlik a mozgásproblémák, illetve tartási, mozgásfunkciók javítása, korrekciója a célja.
Szüle Eszter a budapesti Vakok Iskolájából kísérte el Nimródot a terápiára. A súlyosan látássérült kisfiú keveset érzékel a környezetéből, de mosolyog, amikor sikerül a ló hátáról egy karikát ráillesztenie egy botra. – Óriási sikerélmény ez nekik – meséli a pedagógus. – 16 éve heti két napot járok ide ki. A látássérült gyerekeknek nagyon korlátozott a mozgáslehetőségük, viszont ugyanolyan mozgásigénnyel rendelkeznek, mint látó társaik. Minden olyan mozgási lehetőséget kihasználunk, amivel ezt elő tudjuk segíteni.
Borúzs Andrea gyógypedagógus is kezdetektől hordja ide tanítványait. – Hetente egyszer főleg autizmussal élőket fejlesztek. Korábban pályázatokon keresztül támogattak, az önkormányzat is segített, de most javarészt a lovasterápiás központ jó szívére hagyatkozva tudunk kijárni – mondta a pedagógus.
Kérni is lehet
Egy ilyen jellegű intézményt fenntartani és fejleszteni igen nagy összegbe kerül. Ezért szívesen fogadnak minden segítséget, és várják az önkéntesek jelentkezését is. Egy terápiás foglalkozás költsége nagyjából 12 ezer forint. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálattól lehet támogatást kérni, hogy a kevésbé tehetős családok is igénybe tudják venni ezt a terápiát.
Forrás:blikk.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?