Kevés támogatást kapnak a vakvezetőkutya-kiképzők
Csak minden tizedik látássérültnek van vakvezető kutyája. A várólista hosszú, mert nagyon költséges, mintegy 2 millió forintba kerül a négylábúak betanítása. Ez az egyik oka annak, hogy Debrecenben például csak évi egy kutya kiképzésére van lehetőség.
A 6 éves labrador, Sunny 2013 óta hűséges társa gazdájának. Babik Tamás születésétől kezdve nem lát. A kutya segítségével tud kikerülni minden akadályt. A fiatalember sokkal gyorsabban tud közlekedni Sunnyval, mint korábban a fehér bottal.
A bot beleakad például a kerítésekbe, nem tudtam érzékelni a magas akadályokat, mint például a hirdetőtáblákat. Ezeket ő látja, erre is meg vannak tanítva, ezeket is ki tudja kerülni. Sokkal gyorsabban és magabiztosabban tudok vele közlekedni – mondta Babik Tamás.
Amikor Tamás dolgozik, Sunnyról akkor kerül le a munkaruha. Korábban az egyetemen, most pedig a munkahelyen is együtt töltik a napot. A fiatalember Sunnyra mintegy másfél évig várt.
Országszerte sok látássérültnek lenne szüksége vakvezető kutyára.
Nyolcvankilencen közlekednek ma vakvezető kutyával, és nyolcvanhatan várnak. Ebben az évben 16-18 kutyát szeretnénk kiképezni, és kölyöknevelésben van jelenleg 14 kutyánk. Öt kutyát pedig a közeljövőben fogunk kölyöknevelésbe venni – nyilatkozta Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége elnöke.
Szűcs András, a Hajdúsági Vakvezető- és Segítőkutya Képzésért Alapítvány habilitációs kutyakiképzője a helyben maradásról beszélt, amikor három percig kell a kutyának nyugodtan, egy helyben maradnia úgy, hogy a gazdát nem látja, például amikor bemegy egy üzletbe. Ez is a vizsga egyik része, amit a jövőbeni látássérült gazdival együtt kell teljesíteni. Az országban jelenleg 3 vakvezető kutya kiképző működik, az egyik Debrecenben.
Itt évente tizedannyi kutya kiképzésére van lehetőség, mint amennyire szükség lenne.
A képzés ideje hét-nyolc hónap a gazdához való összeszoktatással együtt. Persze a gazdához való szoktatás akár fél évbe is telhet. Itt a gazda lakókörnyezetében kell közösen gyakorolni, ahol vizsgát fognak telni – mondta Szűcs András.
A kutyakiképzők mintegy 2 millió forintból tudnak kiképezni egy négylábút, de nagyon kevés támogatást kapnak. Ezért a kiképző szervezeteknek több anyagi támogatásra lenne szükségük, hogy kevesebb látássérültnek kelljen segítség nélkül élni.
Forrás:dehir.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?