Tízszer annyi vakvezető kutya kellene, mint ahány most van
Az egész országban mindössze 178 kutyának van vakvezető tanúsítványa.
Több mint nyolcvanezer látássérült ember él Magyarországon, közülük legalább tízezren teljesen vakok, de a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség Egyesület legfrissebb adatai szerint az országban mindössze 178 kutyának van vakvezető tanúsítványa – összesen 585 segítő kutya dolgozik –, és hét kiképző intézmény működik – írja a kormánypárti Magyar Idők.
A lap azt írja, a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskolánál harmincnál több igényt tartanak nyilván, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségénél hetven várakozó van. Bár a kutyák és a vakok száma közti különbség jelentős, nincs mindenkinek szüksége vakvezető kutyára, így az ágyhoz kötött betegek nem kerülnének könnyebb helyzetbe a vakvezető kutyák által, sokan pedig nem vonzódnak a kutyákhoz, illetve jól kialakult rutinnal mozognak a mindennapjaikban.
A lap szerint egyébként így is évente mintegy 250 kutyára lenne szükség, de a kiképzőhelyek ennek csak a tizedét nevelik ki, leginkább forráshiány miatt. A képezhető kutya beszerzésének, képzésének, munkába állításnak és munkában tartásnak költsége ugyanis nagyjából kétmillió forint. A kutyák életük végéig az alapítvány gondozásában maradnak, a gazdák örökös tartós használatba kapják őket. Az ötezer forint feletti állatorvosi költségeket az alapítvány állja.
A rendszerbe kerülő kiskutyáknak viszont mindössze harmada alkalmas a vakvezető munkára, ez hároméves korukban dől el. Egyes kölyköket kifejezetten erre a célra vásárolnak az alapítványok, mások fiatal növendékként kerülnek oda, de tenyésztői adományra is van példa. A vakvezetőnek alkalmatlan kutyáknak is talál az alapítvány feladatot: mentőként, tűzvizsgálóként, terápiás társként dolgoznak attól függően, hogy miben tehetségesek. A szakma nélkül maradt állatok családokhoz kerülnek.
Mezősi Tamás, a Baráthegyi kutyaiskolát vezető alapítvány elnöke azt mondta, bár rendszeresen felvetődik, hogy az állam miért nem vállal ebben nagyobb részt, valójában az egész világon közadakozásból tartja fenn magát az ágazat, az állam szerepvállalása pedig jelképes. Az Emmi tavaly egy 45 millió forint keretösszegű pályázatot írt ki segítő kutyák képzésének támogatására, az összeg több mint tíz nyertes szervezet között oszlik meg.
Forrás:Magyar Idők/hvg.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?