Térképre tették az összes budapesti hangos gyalogos-jelzőlámpát,amelyek a vakokat és a gyengénlátókat segítik.
Budapesten 375 olyan gyalogos-átkelőhely van, amely a vakokat és gyengénlátókat hangosított jelzőlámpával segíti. Mivel térkép nem készült belőle, ezért ezt mi most pótoljuk.
A teljes listát az ELTE médiaszakos hallgatója, a maga is látássérült Nagy Fruzsina kérte ki a Budapesti Közlekedési Központtól, de itt is elérhető https://www.bkk.h…logatkelok, és le is lehet tölteni. A BKK 2018-ban 18 új hangosított jelzőlámpa telepítését tervezi. A XI. kerületben 10, a XX. kerületben 4, a XII. kerületben 2, a XIV. és a XV. kerületekben pedig 1-1 új hangosított jelzőlámpa várható, ennek pontos helyét még nem tudni. Arra a kérdésre, hogy eleve mi alapján döntik el, hogy hova telepítenek akadálymentesített jelzőlámpákat, a BKK-tól nem kaptunk választ.
Kerületek
A legtöbb hangos jelzőlámpa a XI. kerületben, Újbudán van, összesen 54 db, és ugye ide terveznek még idén újabb tízet telepíteni. Csepel és Kispest kivételével a külvárosi kerületek azonban nagyon rosszul állnak hangos jelzőlámpákkal.
Azt is szerettük volna megtudni, hogy hány vak és gyengénlátó él az egyes kerületekben, de sajnos erről pontos statisztika nem létezik. A a 2011-es népszámlálás nyilvános, budapesti jelentésében csak a teljes fővárosi statisztika szerepel, kerületi nem, és a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint 2016-os mikrocenzus Budapesten külön nem vigzsgálta a vakok és gyengénlátók számát, a mintavételen alapuló becslések pedig kevésbé megbízhatóak.
Így a 2011-es népszámlálás szerint akkor Budapesten 11474 gyengén- és aliglátó és 1713 vak élt. A fővárosi gyakolog átkelők akadálymentesítéséért is küzdő Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Egyesületének (VGYKE) a hozzánk eljuttatott statisztikája szerint 706 regisztrált tagja van.
Ponttérkép
A téképen pirossal jeleztük a beszélő, kékkel pedig a sípoló jelzőlámpákat. A térképbe bele lehet kattintani, a jelek fölött megjelenő ablakban a kerületet, illetve a kereszteződés nevét lehet látni. A térképbe természetesen bele lehet nagyítani. A térkép itt elérhető nagy méretben https://batorfy.c…cdad/embed, és innen lehet mást szájtokba beágyazni is.
Hőtérkép
A hőtérképen jól látszódik a jelzőlámpák sűrűsége az egymástól való távolságuk szerint. Ezt a térképet itt lehet nagyban elérni https://batorfy.c…a6f9/embed.
A lámpák elhelyezkedésébőé és sűrűségéből azt lehet látni, hogy a telepítésekkor egyfelől a tágabb belváros számíthatott prioritásnak, illetve érdekes módon Csepel központi területe. Szintén az elhelyezkedésből látható, hogy a pesti oldalon a belvárostól kifelé legyezőalakban inkább a körutakat érintette a telepítés, így a Kiskörút, Nagykörút, illetve kijebb a Könyves-Kálmán-, Hungária-, Róbert Károly körútgyűrűt, még kijebb pedig a Kőrösi Csoma-, Fehér út, Nagy Lajos király útja gyűrűt.
A budai oldalon a Margit körúton egészen a Széll Kálmán térig, továbbá délen a Bocskai út Kosztolányi Dezső téri szakasza mondható viszonylag sűrűn betelepítettnek. A belvárosból kivezető sugárutak közül a Rákóczi út mondható jól ellátottnak.
Nagy Fruzsina — Bátorfy Attila
Forrás:adatujsagiras.atlatszo.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?