A bejglitől a cukorbeteg lábszárfekélyig
Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat. Természetesen nem katasztrófa, ha a karácsonyi ebédek alkalmával kicsit több kalóriát viszünk be, és nem megyünk az ünnepek minden napján sportolni, de ne feledjük el, hogy az életvitelszerű egészségtelen életmód rengeteg betegséghez, köztük például diabéteszhez vezethet.
Hazánkban mintegy 750 ezer diagnosztizált cukorbeteg él. Számukra az év minden egyes napja a diétáról, a tudatos étkezésről szól. Az ünnepek alkalmával azonban a legnagyobb önuralom mellett is könnyen elcsábulhat bárki, hiszen a terített asztal, a közös étkezések, a finom fogások és az itt-ott elcsíphető nassolnivalók mind-mind a diéta hanyagolására buzdítanak. Fontos azonban, hogy tudjuk, a cukorbetegségből nem lehet szabadságra menni. Nincsenek ünnepek, és nincs karácsony. A cukorbetegek számára a diéta egy állandósult életmód kell, hogy legyen.
Figyeljünk hát oda az ünnepek alatt is, hogy megóvjuk saját magunkat, vagy diabéteszes hozzátartozónkat a kihívásoktól! A cukorbetegség kordában tartása ugyanis elengedhetetlen a szövődmények kialakulásának elkerülése végett.
A diabétesz legrettegettebb szövődménye a lábszárfekély, amely minden 8. diabéteszest érint. Riasztó adat, hogy Magyarországon évente körülbelül 4000 lábat kell amputálni e miatt. Ezért különösen fontos, hogy a beteg fokozottan ügyeljen a megfelelő táplálkozásra. Kellő odafigyeléssel és megelőzéssel ugyanis elkerülhetők a fekélyes sebek, és ezzel együtt a cukorbeteg láb amputációja is.
A táplálkozás mellett fontos, hogy a cukorbeteg minden nap ellenőrizze lábát. Az esti fürdés után a lábat szárazra kell törölni, majd meg kell vizsgálni. Ha bármi sérülés, akárcsak egy vágás, vagy egy egészen picike seb is van a lábon, a betegnek célszerű azonnal orvoshoz fordulnia. Cukorbetegek esetében ugyanis egy apró seb is könnyen visszafordíthatatlan folyamatokat indíthat el.
Az önvizsgálat mellett elengedhetetlen az évenkénti műszeres lábvizsgálat is. „A cukorbeteg láb állapotát és esetleges károsodottságát budapesti Hiperbár Centrumban speciális diagnosztikai eszközök segítségével mérjük fel. A szöveti oxigénszint mérő a fekélyes sebek vizsgálatára szolgál, és alkalmas arra, hogy megállapítsuk, a fekélyes területet körbevevő szövetek milyen mértékben károsodtak, milyen az oxigénszállító képességük. A lézer doppler segítségével pedig megállapítható, hogy milyen a seb környéki terület vérellátottsága” – mondta Dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. „A fenti két diagnosztikai módszer még kevéssé alkalmazott a hazai gyógyászat ezen területén, pedig a zárt, számítógépes program konkrét, helytálló eredményeket szolgáltat. A szöveti oxigénszint mérővel és a lézerdopperrel együttesen például az is megállapítható, hogy meg lehet-e menteni az adott végtagot az amputációtól.”
A sebgyógyulás alapja az elégséges vér- és oxigénellátottság. Ezek javításában, helyreállításában segíthet a hiperbár oxigénterápia (HBOT), amellyel jelentős javulást lehet elérni a fekélyes sebek állapotában. A HBOT kezelés alapja, hogy a sérült területek oxigénnel való ellátottságát növeli, ezzel javítja a vérkeringést, és végső soron elindítja és felgyorsítja a seb gyógyulását. Ezen kívül az oxigénnek direkt baktériumölő hatása is van, amely fertőtleníti a sérült területeket.
A hiperbár oxigénterápiáról
A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
A terápia eredményesen alkalmazható lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebek, csont- és ízületi sérülések esetében, plasztikai vagy helyreállító beavatkozások után, fertőzések (húsfaló baktérium, Lyme-kór), gyulladások (pl.: csontgyulladás), fülzúgás, migrén kezelésére, valamint agyvérzés miatt kieső funkciók bizonyos mértékű helyreállítására is.
Magyarországon egyedüliként a Baromedical Zrt. működtet Hiperbár Centrumot, amelynek a budapesti Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet ad helyet. A Hiperbár Centrum 2005 szeptemberében kezdte meg működését.
További információk: www.baromedical.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?