A látás, mint illúzió
Egy nem hétköznapi ingyenes író-olvasó találkozóra hívta az érdeklődőket a látás világnapja apropóján az Országos Könyvtári Napok eseményeihez kapcsolódva a szolnoki Hild Viktor Könyvtár, Taupert Szilvia optometrista és a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete.
A látás világnapját (World Sight, Day) 2000 óta október második csütörtökjén ünnepeljük. Idén az Országos Könyvtári Napok eseményei egyébként két jelentős évforduló köré csoportosulnak. Harmincadik születésnapját ünnepli az Informatikai és Könyvtári Szövetség, illetve 15. alkalommal kerül sor a könyvtári szakma legátfogóbb, legtöbb intézményt és résztvevőt megmozgató rendezvénysorozatára.
Taupert Szilvia optometrista igaz hittel és szenvedéllyel végzi munkáját látásjavítóként több díjjal is elismerték munkásságát. Kliensei tapasztalataira reagálva 2016-ban megalkotta és levédette a hétlépéses Taupert Szemvizsgálatot. 2017-ben „Év Marketingesének” választották, majd átvehette az Észak-Alföldi Innovációs Díjat. Két éve a Magyar Optikus Ipartestület munkáját segíti elnökségi tagként.
Tavaly megjelent első könyve egyszerű, hétköznapi és közérthető módon ad támpontokat ahhoz, hogy a látásproblémával küzdő ember honnan ismerheti fel, ha nem úgy lát, ahogyan kellene, hogyan válasszon szakembert, mire figyeljen a szemüvegkeret kiválasztása során, mit gondoljon a köznyelvben keringő „jó tanácsokról”.
A látszerész életről és könyvéről elérzékenyülve beszélt. Szilvia, aki hosszú és rögös úton ért el idáig. Középiskolai tanulmányai során embert próbáló nehézségekkel kellett megküzdene.
– Édesapám juhász volt egy kis faluban, középiskolás éveim alatt takarítani is jártam, és mindenféle pluszmunkát vállaltam, hogy el tudjam tartani magam. Már ekkor tudtam, nem a molekulákkal, hanem az emberekkel szeretnék foglalkozni. Előbb kozmetikus, majd közgazdász lettem, aztán miután harmincévesen emelt szintű érettségit tettem kémiából, ami ötösre sikerült, bekerültem az egyetemre, és végül így lettem optometrista. Ma már két optikám van, az egyik Szolnokon, a másik pedig Budapesten. Gyerekeimmel és párommal boldog családban élünk a megyeszékhelyen- mondta Taupert Szilvia a közönségtalálkozón.
Az esemény második részeben különböző eszközöket lehetett kipróbálni, amelyek segítségével érzékelhetővé volt, hogy a látás „csak” optikai illúzió.
Továbbá a rendezvény része volt a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete által létrehozott „Bőröndbe zárt sötétség” elnevezésű interaktív szemléletformáló program is, amely lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők kipróbálhattak szemtakaróval néhány élethelyzetet, amikor csak a tapintásukra hagyatkozhattak, valamint kipróbálhatták a braille írógépet is.
– Évek óta szoros kapcsolatban állunk Taupert Szilviával és a helyi könyvtárral köszönjük a lehetőséget, hogy itt lehettünk! A közönségtalálkozó remek hangulatú volt, a részvevők nagyon nyitottak voltak a különböző feladatokra. A legnagyobb sikere az eszközeink közül a braille írógépnek volt, sokaknak örömet jelentett saját nevük leírása pontírással – mondta Pesti Zoltánné, a Vakok Gyengénlátók Jász-Nagykun- Szolnok Megyei Egyesületének az elnöke.
Taupert Szilvia „A szemüvegesek boldogabbak” című könyve megvásárolható a könyvesboltokban, de a Hild Viktor Könyvtárból is kölcsönözhető. (Forrás: rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C