A rehabilitációs hozzájárulás megállapítását érintő gyakori kérdések
Gyakran felmerülő kérdés, hogy kit kell, illetve kit nem kell figyelembe venni a rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezettség megállapításakor a vállalkozás létszámának, de még inkább a megváltozott munkaképességű munkavállalók létszámának meghatározásakor.
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásról szóló 2011. évi CXCI. (Mm.) törvény 23. szakasza értelmében a munkaadó – a jogszabályban meghatározott kivételekkel – rehabilitációs hozzájárulás fizetésére köteles, ha az általa foglalkoztatottak létszáma a 25 főt meghaladja, és az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát, azaz a kötelező foglalkoztatási szintet.
Tehát a kötelezettség, illetve annak mértéke alapvetően a létszámadatoktól függ (melyen a KSH munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatójában foglaltak szerinti tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámot kell érteni), így döntő jelentősége van annak, hogy kit kell, illetve kit nem kell ezen számítás során figyelembe venni?
E kérdés gyakran vetődik fel a vállalkozás létszámának meghatározása során, de még inkább a megváltozott munkaképességű munkavállalók létszáma tekintetében.
Mielőtt az ehhez kapcsolódó leggyakrabban felvetett problémákra rátérnénk, tekintsük át, hogy a jogszabály értelmében kit lehet megváltozott munkaképességű munkavállalóként számba venni, különös tekintettel az Mm. törvény ezzel kapcsolatos új előírásaira.
A jogszabály 22. szakasza értelmében a rehabilitációs hozzájárulás tekintetében megváltozott munkaképességű munkavállalónak minősül,
- akinek az egészségi állapota a komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű,
- aki legalább 40 százalékos egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt,
- akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100 százalékos mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt, vagy
- aki fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül,
és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a 4 órát eléri.
(Forrás: Adózóna)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
6°C
Vélemény, hozzászólás?