Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Nekem 90 - Zenék a 90-es évekb*l
71
hallgató

A tudomány mai állása – pénteken 9-től

- 2025. április 9. 18:16 - 84 megtekintés

Az április 11-edikei műsor tartalmából…

 

20250407_tma_1_resz

“A XXI. századot az űrben fogják írni” – épül Magyarország űrközpontja, ahol egyedülálló műholdprogram alapjait teszik le

https://raketa.hu/husat-program-remtech-4ig

A Budapesttől fél órányira található Martonvásár apró település, ami leginkább a Brunszvik-kastélyról és a Beethoven Emlékmúzeumról lehet ismerős sokak számára, de hamarosan a helyzet megváltozhat: egy, a kisváros határában épülő, kevésbé cizellált, de annál jelentőségteljesebb épület vonhatja magára a világ figyelmét, ahol kelet-közép-európa egyik legfontosabb műholdprogramja valósul majd meg. Míg a kastély a szépemlékű múltnak állít emléket, addig a Remtech elnevezésű központ már teljes egészében a jövőt képviseli.

Innen kerülnek majd ki azok a saját fejlesztésű műholdak, amelyek az ország, és nemzetközi partnerek, akár a NATO, az Európai Unió vagy az Európai Űrügynökség földmegfigyelési és kommunikációs céljait segítik majd.

A műholdak alkotják azt a láthatatlan, de nélkülözhetetlen infrastruktúrát, aminek hiányában lehetetlenné válna a mindennapok megszervezése, a fejünk felett keringő űreszközök révén tudunk hatékonyan, nagy távolságokban kommunikálni, navigálni, a Földről megbízható térképeket készíteni, a műholdaknak köszönhetően jut el az internet a világ legeldugottabb pontjaira is, és a műholdas felvételek segítik a precíziós mezőgazdaságot, a katasztrófavédelem munkáját, a tudósokat a kutatásaikban, vagy éppen a katonai információgyűjtést. A műhold tehát mára alapvető szükségletté vált, Magyarország szerepét ezen a téren pedig nagyban erősítheti egy saját gyártóüzem működtetése, ahol az űreszközökkel kapcsolatos munkákat a teljes fejlesztési cikluson át tudják végezni. Egy, a Remtechnél jóval kisebb űrkutatási fejlesztő laboratórium és tesztlabor már 2018-ban megnyílt az MTA Energiatudományi Kutatóközpontban, ahol szintén helyet kapott egy tisztatér, valamint egy nagy teljesítményű rázópad és egy, az űrbeli körülmények szimulálására szolgáló termovákuumkamra és klímaszekrény, de ez a labor még jelentősen kisebb kapacitással rendelkezett, mint a jövőbeli martonvásári űrgyár.

A projekt nem csak Magyarország, hanem egész Kelet-Közép-Európa legnagyobb, magánkezdeményezésben és magánfinanszírozásban megvalósuló műholdprogramja, és célja, hogy egy teljes műhold-konstellációt küldjenek fel és üzemeltessenek néhány éven belül.

20250407_tma_2_resz

Ígéretes a gyógyszer, amit a kokainfüggőség ellenszereként fejlesztenek

https://hvg.hu/tudomany/20250403_kokainfuggoseg-drog-elleni-gyogyszer-mavoglurant

Új esélyt kaphatnak a leszokáshoz a kokainfüggőségben szenvedők, ugyanis egy friss klinikai vizsgálat szerint ígéretes az első gyógyszer, ami a kokainhasználatot hivatott csökkenteni – írja a Gizmodo.

A kísérleti készítményt fejlesztő Novartis tudósai által vezetett kutatás II. fázisában 68, „kokainhasználati zavarban” szenvedő embert vontak be. A három hónapos vizsgálati időszakban a mavoglurant nevű gyógyszert szedők ritkábban használtak kokaint, sőt, hasonló hatás volt megfigyelhető az alkoholfogyasztásuk terén is.

Ugyan a Science Translational Medicine tudományos folyóiratban publikált eredmények még további validálást igényelnek, de mint a Gizmodo hangsúlyozza, a mavoglurant lehet az első gyógyszer, ami segíthet a kokainhasználati zavar kezelésében. A gyógyszert eredetileg a törékeny X-szindróma kezelésére fejlesztették ki, de a nagyobb klinikai vizsgálatoknál kiderült, hogy nem hatékony.

A készítményről ugyanakkor ismert, hogy blokkolja a mGluR5 nevű receptort, ami néhány tanulmány szerint szerepet játszik a különféle stimulánsokra adott jutalmazási válasz szabályozásában. A kutatók így abban bíztak, hogy a mavoglurant alkalmazható lehet a stimulánshasználati zavar kezelésében is.

A kapcsolódó vizsgálatban a kutatók 98 napon keresztül vizsgáltak ilyen függőségtől szenvedő embereket; egy részük a készítményt kapta meg, míg a többi alany a már említett placebót. A kokainhasználatot az önbevallás mellett vizelet- és hajvizsgálattal is figyelték. Így jutottak a bíztató eredményekre, és a vizsgálatok alapján még biztonságos is a gyógyszer; a mellékhatások kimerültek a fejfájásban, hányingerben és szédülésben.

Azt ugyanakkor fontos kiemelni a tanulmány szerzői szerint, hogy ez csak egy kisebb vizsgálat volt, az eredmények megerősítéséhez nagyobbakra van szükség

A világ legkisebb pacemakere kisebb, mint egy rízsszem

https://hvg.hu/tudomany/20250403_pacemaker-gyerekek-szivbetegseg-feny

Minden bizonnyal a világ legkisebb pacemakerét fejlesztették ki az amerikai Északnyugati Egyetem mérnökei. A szerkezet kisebb még egy rizsszemnél is, és olyan kialakítással rendelkezik, hogy egy fecskendőn keresztül is be lehet adni a betegnek.

A Nature című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az eszköz egy puha, rugalmas, vezeték nélküli viselhető eszközzel párosítható, amit a beteg mellkasán kell elhelyezni. A termosztatikus készülék viselésekor figyeli az egyén szívverését, és szabálytalan szívverés észlelésekor fényimpulzust bocsát ki, amely képes áthatolni a bőrön és aktiválni a pacemakert.

A tervezésnél a legnagyobb kihívást a tápegység megtervezés jelentette. A csapat a kommunikációra használt antennarendszert kivette a tervekből, majd egy fényvezérelt rendszert tett a helyére, ami nemcsak növelte a készülék hatékonyságát, de drasztikus mértékben csökkentette is a méretét.

A másik nagy kihívást a tápegység elhelyezése jelentette. Ahelyett, hogy akkumulátort használna, az egész eszköz egy kis galváncellaként működik, ami elektromos impulzusokat generál két különböző fémelektróda és a testben lévő folyadék segítségével. A kémiai reakció előállítja a szükséges elektromosságot, amely ezután stimulálja azt.

A pacemaker egyik oldalán egy nagyon apró, fénnyel aktiválható kapcsoló teszi lehetővé, hogy a készüléket ki és be lehessen kapcsolni. Ezt a mellkasra helyezett eszköz a fény segítségével teszi meg. A készülék infravörös fényt használ, amely mélyen és biztonságosan hatol be a testbe. Amikor a viselőjénél veszélyesen alacsony pulzusszámot észlel, automatikusan elindít egy LED-et, amely a normál szívritmus ütemében villog, és ennek megfelelően aktiválja a pacemakert.

A szakemberek úgy vélik, az eszköz mérete miatt több is alkalmazható lehet a szív körül, így más szívproblémák is kezelhetővé válhatnak.

20250407_tma_3_resz

A távrepülés titkai: hogyan használják a madarak a termikeket?

https://gyartastrend.hu/cikk/a-tavrepules-titkai-hogyan-hasznaljak-a-madarak-a-termikeket

Egy nemzetközi kutatócsoport feltárta e légi mesterség szabályait, megmutatva, hogy a madarak hogyan optimalizálják repülésüket morfológiai jellemzőik – például méretük, formájuk, súlyuk – és a környezeti feltételek alapján.

A termikelés a természet egyik leghatékonyabb közlekedési módja, amely lehetővé teszi a madarak számára, hogy hatalmas távolságokat tegyenek meg minimális energiafelhasználással. De hogyan alkalmazkodnak a különböző fajok a felszálló légáramlatokhoz, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki belőlük? Az iScience folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók átfogó GPS-adatbázist gyűjtöttek és elemeztek termikelő madarakról, és ezzel megerősítették a régóta fennálló aerodinamikai elméleteket. A csapat több mint száz egyed – köztük keselyűk, sasok és gólyák, összesen 12 faj – nagyfelbontású GPS-adatait integrálta az aerodinamika elveivel, így univerzális stratégiákat azonosítottak, amelyeket a madarak hosszútávú repülés során alkalmaznak hatékonyságuk maximalizálására.

A tanulmány egyik kulcsfontosságú felfedezése, hogy a madarak dinamikusan igazítják siklási sebességüket a termikek közötti szakaszokon a feláramlások ereje alapján. Ez az adaptív viselkedés lehetővé teszi számukra, hogy nagyobb távolságokat tegyenek meg kevesebb energiával – ami kulcsfontosságú a hosszútávú vonulás és a táplálékszerzés során.

A kutatók számos stratégiát azonosítottak, amelyeket a fajok a változó termikerősséghez való alkalmazkodásra használnak. Egyes fajok pontosan hangolják siklási sebességüket a termik erősségéhez, míg mások – például a fehér gólyák – viszonylag állandó sebességet tartanak fenn, feltehetően a csapatban való összehangolt repülés érdekében. Aerodinamikai jellemzőik optimálisak a vitorlázó repüléshez, így minimális magasságvesztéssel tudnak siklani.

A tanulmány egyik legfontosabb eredménye, hogy az alacsonyabb szárnyterhelésű madarak nagyobb alkalmazkodóképességet mutatnak a termikerősséghez. Az olyan fajok, mint a kicsi és könnyű testű, nagy szárnyfelületű sólyom, képesek szűkebben fordulni és gyengébb termikeket is hatékonyan kihasználni.

A kutatás eredményei a biológián túlmutatva inspirációként szolgálhatnak az autonóm vitorlázó robotok és drónok fejlesztéséhez is. Ha megértjük, hogyan igazítják a madarak repülési sebességüket és körözési sugarukat a termikerősség alapján, olyan robotrendszereket tervezhetünk, amelyek ezt az energiatakarékos stratégiát utánozzák.

20250407_tma_4_resz

Úttörő módszerrel repül az egyik legkisebb légi robot, ami valaha készült

https://raketa.hu/uttoro-modszerrel-repul-az-egyik-legkisebb-legi-robot-ami-valaha-keszult

A Berkeley Kaliforniai Egyetem mérnökei által kifejlesztett, kis méretű robot valójában nem nagyon hasonlít a bonyolult mechanikus szerkezetekre, amelyeket általában a robotokkal azonosítunk, mégis egyfajta robotnak tekinthető, ami ráadásul a jövőben fontos szerepet tölthet be orvosi vagy mezőgazdasági alkalmazási területeken. A robot különlegessége, hogy saját energiaforrás nélkül, mágnesek segítségével repül: a “testén” két mágnest helyeztek el, amelyek külső mágneses mező hatására a levegőbe emelik és pörgetik a szerkezetet. A rovarok által inspirált, mindössze 9,4 mm átmérőjű és 21 grammos objektum az egyik legkisebb légi robot, ami valaha készült, és továbbfejlesztett, valamint még jobban lekicsinyített verzióját a tervek szerint a mezőgazdaságban vagy éppen gasztroenterológiai vizsgálatok során, az endoszkópos vizsgálatok kiváltására lehet majd használni.

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

https://bitport.hu/mar-az-emberek-almaiba-is-beszivargott-a-mesterseges-intelligencia

Az Amerisleep által finanszírozott legújabb felmérés szerint a mesterséges intelligencia már minden ötödik ember álmaiban rendszeresen felbukkan az Egyesült Államokban, és az ilyen álmok többsége – nem meglepő módon – a vele kapcsolatos szorongásokban gyökerezik. Az amerikai matracgyártó rendszeresen közöl hasonló kutatásokat lényegében bármiről, amit egy memóriahabos ágybetéten csinálni lehet, így az alvásról és az álmokról is; ezúttal ezer fogyasztónak tettek fel kérdéseket az MI-vel és az álmaikkal kapcsolatban, nyomasztó képet festve a technológia indirekt hatásairól.

A válaszokból kiderül, hogy ötből egy amerikai már álmodott valamilyen módon az MI-ről, sőt az érintettek több mint 40 százalékával ez legalább havi rendszerességgel előfordul. Az arányok azonban a felmérés szerint nem egyenletesek a különféle demográfiai csoportokat tekintve. A megkérdezett Z-generációs vagy 1997 után született emberek közül például már minden negyedik álmodott életében legalább egyszer a mesterséges intelligenciáról.

A leggyakoribb félelem egyébként, ami az álmokból is visszaköszön, az nem meglepő módon az MI világ feletti uralma volt. Viszonylag gyakori az is, hogy valaki úgy beszélget álmában az MI-vel, mintha az egy személy lenne, és az sem ritka, amikor a munkahelyek technológia miatti elvesztése az álmok témája. Ez utóbbi egyre több munkavállalót foglalkoztat akkor is, amikor ébren van, ezért talán nem meglepő, ha sok mindenkinek az álmaiban is felbukkan.

A felmérésből persze az is kiderül, hogy a technológia hiába nyer egyre nagyobb teret az életünkben, a többség egyelőre nem látja szívesen a mesterséges intelligenciát a tudatalattijában.

20250407_tma_5_resz

Mit nevezünk generatív mesterséges intelligenciának, és hogyan működik?

https://www.adobe.com/hu/products/firefly/discover/how-generative-ai-work.html

Mesterséges intelligenciának (MI vagy AI – az angol artificial intelligence-ből) egy gép, program vagy mesterségesen létrehozott tudat által megnyilvánuló intelligenciát nevezzük. A fogalmat legtöbbször a számítógépekkel társítjuk.

A generatív mesterséges intelligencia a meglévő adatokból betanult minták alapján új tartalmakat képes létrehozni. A generatív mesterséges intelligencia lenyűgöző képeket készít, költeményeket ír vagy akár programkódokat hoz létre, sőt akár olyan dalokat is megalkot, amelyek a megtévesztésig hasonlítanak a valódiakhoz.

A generatív mesterséges intelligencia nem csupán elemzi a meglévő adatokat, hanem új dolgokat hoz létre. Képzelje el, hogy arra kér egy MI-alapú csevegőprogramot, például a ChatGPT-t, hogy találjon ki egy jó szlogent egy új kávéforgalmazó vállalatnak. A csevegőprogram egy szempillantás alatt megvizsgálja több évtized kávéval kapcsolatos szlogenjeit, majd a következő ötlettel áll elő: „Minden korty erőt ad: kezdődjön jól a nap”. Első próbálkozásra nem is rossz.

A generatív mesterséges intelligencia alkalmazási területe azonban messze túlmutat a nyelven. Az MI például több millió sornyi DNS-adatot képes elemezni új fehérjék létrehozásához. Az egészségügyben a rákos betegek kezeléséhez is használnak generatív mesterséges intelligenciát, amely képes pontosan behatárolni a daganatokat a sugárkezeléshez. A művészek az Adobe Firefly és hasonló generatív mesterséges intelligenciák segítségével keresik az önkifejezés új módjait vagy gyorsítják fel a kereskedelmi célú alkotás folyamatát.

Miért olyan intelligens a generatív intelligencia?

A múltban a számítógépes alkalmazások csak akkor tudtak elvégezni egy feladatot, ha a programozók pontos utasításokkal látták el őket a szükséges műveletek végrehajtásához. Ezt hívjuk „programozásnak”. Habár a profi programozók lenyűgöző programokat képesek írni, a hagyományos alkalmazások csak arra voltak képesek, ami a programkódjukban szerepelt.

A generatív MI-alapú rendszerek rugalmasabbak, mert gépi tanulást alkalmaznak, így nem igényelnek valódi értelemben vett programozást. Ehelyett az ilyen rendszerek nagy mennyiségű adathoz kapnak hozzáférést. A gépek megtanulják felismerni az adatokban rejlő mintázatokat, és képessé válnak arra, hogy következtetéseket vonjanak le a tanultak alapján. (Ezt jelenti a tanulás a „gépi tanulásban”.) Fontos az adatkészlet mérete és minősége. Az MI annál jobban működik, minél jobb adatokon tanítják be.

20250407_tma_6_resz

Megváltozik az agy az okostelefon-elvonástól

https://ng.24.hu/tudomany/2025/03/24/okostelefon-agy-valtozas/

Vajon mi történik az ember fejében, ha nem mobilozhat? Egy nemrégiben elvégzett kísérlet ezt igyekezett feltárni azzal, hogy 25 fiatal (18-30 éves) alany okostelefon-használatát 72 órára erősen lekorlátozták. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy miként hat az agy jutalomközpontjára, illetve az alanyok figyelmére a mobilmegvonás. A kísérlet során az alanyok csak a legszükségesebb kommunikációra és munkára használhatták a telefonjaikat a három nap során (de nem vették el tőlük a telefont, vagyis ezt önmegtartóztató módon kellett elérjék).

Ezen időszak alatt a kutatók különféle pszichológiai teszteket végeztettek el az alanyokkal, és funkcionális MRI segítségével vizsgálták az agyi aktivitásukat. Ez utóbbi során háromféle típusú képet nézegettek az alanyok a teszt alatt: semleges (pl. tájkép, hétköznapi tárgyak), kikapcsolt mobilok, illetve aktívan használt mobilok fotóit.

Az MRI vizsgálatot a 3 nap leteltével megismételték. Ezek során nemcsak az egyes típusú képek látványa által keltett agyi aktivitást hasonlították össze, hanem az alanyok egyéni mobilhasználati szokásait, hangulatait és a vágyakozási szintjét is. Emellett megvizsgálták, hogy miféle változásokat mutatnak azok az agyi régiók, ahol a különféle idegi ingerületátvivők, mint a dopamin vagy a szerotonin aktívak.

Bár a kikérdezések során az alanyok nem számoltak be különösebb mobilozás utáni vágyról, az agyi aktivitásuk másról mesélt: 72 óra elteltével a korlátozott mobilhasználatot követően az anterior cinguláris kéreg (ACC) és a függőségek agyi területeként is funkcionáló nucleus accumbens régióiban megnövekedett aktivitást tapasztaltak.

Mindkét agyterület fontos a jutalmazás szempontjából és gyakran kapcsolják össze aktivitásukat a vágyakozással, valamint az impulzív viselkedéssel. Amikor az MRI vizsgálat során mobilok képeit látták az alanyok, e területek különösen aktívvá váltak.

Ez azt jelenti, hogy bár az alanyok nem számoltak be fokozott mobilozási vágyról, az agyukban egyértelműen erre mutató változások zajlottak.

A mobilmentes időszakban további változásokat is láttak a kutatók az alanyok agyában. Ha mobiltelefonok képét látták, a figyelemért, vizuális feldolgozásért és a motoros irányításért felelős területek mutattak eltéréseket. Ha bekapcsolt mobilok képét látták az alanyok, e központokban kisebb lett az agy aktivitása, amit a kutatók úgy értelmeztek, hogy a mobilmentes időszak végén kevésbé keltette fel az alanyok figyelmét a telefon látványa.

A kutatók arra jutottak, hogy már rövid idő alatt is változik az agy működése a mobiltelefonok megvonásával, különösképp azokon az agyterületeken, amelyek a vágyakozással és az önkontrollal függenek össze. Ez pedig azt jelzi, hogy a túlzó okostelefon-használat ugyanúgy befolyásolja az agyi aktivitást, a jutalmazó régiókat, mint például egyes drogok vagy akár az étel utáni vágyakozás. Ez akkor is érzékelhető, ha a rövid idejű megvonás az alanyok hangulatát, viselkedését még nem befolyásolja.

 

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


* három = 24

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2025. április 18. péntek, Andrea, Ilma napja van.
Ma van a(z) Műemlékvédelmi nap.
Az év 16. hete és 108. napja.
Holnap Emma napja és Húsvét vasárnap lesz.

1423. Zsigmond király az 1417-ben az országba érkezett cigányoknak Szepesváralján kiváltságot adott. Vajdájuknak megengedte, hogy az országot népével bejárhassa, s a települések határain megtelepedhessék.


1707. II. Rákóczi Ferenc kinevezi a jobbágyszármazású Esze Tamást brigadérossá és három gyalogezredet helyez a parancsnoksága alá.


Gulyás Pál: Rügyek

"...Minden rügy egy parányi ablak,
melyhez leányfejek tapadnak:
bent vannak a leányfejek,
bent a fában merengenek,
nap-éjen át álmodnak ott...
S most csak félig nyitják ki, félig
az álmukat tovább remélik."

Időjárás

2025-04-18, 16:21
Moderate rain
SW
Moderate rain
17°C
2.3 m/s
Apparent: 20°C
Nyomás: 1012 mb
Páratartalom: 89%
Szél: 2.3 m/s SW
Széllökések: 9.4 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 25.4mm /100% / Rain
Napfelkelte: 05:49
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


kilenc plusz kilenc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 326

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com