Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Az adatkezelési tájékoztató elolvastam és nyilatkozom arról, hogy annak megfelelő jogosultsággal

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


DJ. Szatmári feat. Jucus - Átok vagy áldás
53
hallgató

„A vakság egy állapot, nem betegség”

- 2021. március 3. 8:30 - 783 megtekintés

Elkötelezetten dolgozik a Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesülete alelnökeként Nagy Lászlóné Marika néni, szabadidejében pedig főzőversenyekre jár. Ezeket sorra megnyeri, pár receptje fellelhető a legnagyobb videómegosztó oldalon, ahol nagy népszerűségre tett szert. Kilencévesen, egy agyhártyagyulladás következtében vesztette el a látását, de egy pillanatra sem esett kétségbe.

A konyha Marika néni igazi felségterülete, itt készülnek a remekei Fotó: Varga Imre/Blikk

Azt mondja: a vakság egy állapot, nem betegség, csak az érintett hozzáállásán múlik, hogyan éli le az életét, mit lesz képes megtanulni. Ezt a szemléletmódot próbálja átadni sorstársainak.

– Ha a vaksággal valaki okosan tud együtt élni, nincs probléma. Nem mondom, hogy nem vagyunk rászorulva látó emberekre, de nem mindenben. Én mosok, főzök, takarítok gyerekkorom óta, a bevásárláshoz kérek néha segítséget. A beszerzett fűszereket az unokáim segítségével, Braille-írással felcímkézem, onnantól kezdve tudom, hogy hol mit találok. Fontos, hogy mint minden a lakásban, úgy a főzéshez szükséges fűszerek, edények, konyhai eszközök is a helyükön legyenek, mert ha véletlenül máshová kerülnek, kereshetem legalább egy napig – mondja nevetve az idős asszony, miközben épp darás tésztát gyúr. Hirtelen megcsörren a telefonja: a vonal túlsó felén unokája faggatja arról, hogyan kell tökéletes pörköltet készíteni.

– Tegyél bele pirospaprikát, de vigyázz, meg ne égjen, mert akkor keserű lesz! Igen, sózod, borsozod, én köményt és egy kis kakukkfüvet is szoktam beletenni – sorolja Marika néni, aztán sietve leteszi mobilját, az ebéd ugyanis nem készül el magától.

– Egy kis faluban, Tiszagyendán éltünk. Tízévesen eldöntöttem, hogy én bizony megtanulok mindent. Az anyukám és a szomszédasszony elmondta, hogyan készítsem el az ételeket, hogyan süssek kenyeret. Megjegyeztem és megcsináltam. Nem akartam különbözni a többi gyerektől, fára másztam, megtanultam biciklizni is. A család nagyon ellene volt, mindig jól megszidtak, amikor megtudták, hogy a faluban tekertem. Nagyon féltettek a szüleim, de nem hagytam magam, önálló és önellátó akartam lenni – emlegeti gyermekkorát az asszony, aki második férjével és kisfiával költözött fiatalon Szombathelyre, ahol született még egy gyermeke. Imádja a családját, lakásában mindenütt fotók vannak a gyerekeiről, unokáiról. Bár arcukat sosem láthatta, kezével mindig közel érezhette magához őket.

– A vakságnak az az átka, hogy a fülünkben és az ujjunkban van a szemünk. A gyerekek mindig azzal viccelnek: mama, neked tíz szemed van – meséli Marika néni, akinek a humor eszköz arra, hogy legyőzze a nehézségeket. – Néha furcsa szituációkba keveredek, nemrég egy férfi szólt be a buszon, hogy nem láttam, fel akar szállni. Persze hogy nem láttam! Mondtam neki, hogy uram, ezért van nálam a fehér bot. Azt nem tudtam, hogy maga se lát. Elnézést kért.

Közben elkészül az ebéd, Marika néni pedig arról beszél, hogyan tanít meg másokat főzni az egyesületben, ahol dolgozik. Társaival mindenfélét sütnek-főznek, kosarakat fonnak, amiket vásárokon árulnak, hogy a befolyó összegből az egyesületet támogassák.

– Amikor azt kérdezik, mi hajt előre az életemben, azt mondom, a szeretet. Boldog vagyok, ha segítenek nekem, és szeretem ezt viszonozni is.

A Braille-írásról

A Braille-írás egy speciális technikát alkalmazó ábécé, amelyet a francia Louis Braille alkotott meg 1821-ben, hogy a vakok is tudjanak írni, olvasni. A technikát egyébként eredetileg a francia hadsereg számára fejlesztették ki, hogy éjszaka, fény gyújtása nélkül is biztonságosan tudjanak írásban kommunikálni a katonák. Magyarországon a vakok csupán körülbelül tíz százaléka képes így olvasni, köztük Marika néni, aki tudását szívesen megosztja másokkal.

(Forrás: Blikk)

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


5 - = három

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: Fülpiszka - Lőrincz Attila zenei műsora - kizárólag értékes magyar előadókkal, hiszen a tisztánhallás mindenkinek jár!
  • 9:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket. Movie and Music - a Hobby Rádióban.
  • 10:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 14:00: Zamat - finom falatok a konyhában (két órán keresztül)
  • 16:00: Retikül - női magazin sok csajos hírrel és kevés focival
  • 17:00: Nagy generáció - Mindenki, aki a 70-es és 80-as években formálta a zenei világot (retró műsor a legnagyobbakkal)
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: Fülpiszka - Lőrincz Attila zenei műsora - kizárólag értékes magyar előadókkal, hiszen a tisztánhallás mindenkinek jár!
  • 21:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket. Movie and Music - szombaton 17 órától a Hobby Rádióban.
  • 22:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2024. július 3. szerda, Kornél, Soma napja van.
Az év 27. hete és 185. napja.
Holnap Ulrik napja lesz.

1807. Szentes János nyugalmazott kapitány a királytól engedélyt kap nyomda alapítására Sárospatakon.


1825. Már 13 év és 3 hónap óta nem tartatott országgyűlés; de Ferenc király elvégre meggyőződött, hogy az abszolutizmussal boldogulni nem lehet, azért július 3-án országgyűlést hirdetett Pozsonyban szeptember 11-ére.


Rab Zsuzsa / 1926. júl.3. - /

Verem

"...Itt Petőfi csak olajnyomat,
Arany erre az utat se tudja,
Itt Dózsa csak szivar,
Ady meg lila bankó,
a világűr egy vicc csak a bortócsában.
De országnyi a padló,
amelyről záróra után
felsöprik a csillagokat,
a Fiastyúkot,
a botló cipők jajdulását,
a morzsolódó gerincek csontporát,
a vállakról leszakadt
karokat.

Ebből a veremből
kijutni:
egymás keze volna kötél.

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


három mínusz nyolc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 324

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com