Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Az adatkezelési tájékoztató elolvastam és nyilatkozom arról, hogy annak megfelelő jogosultsággal

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


M*sorajánlat
66
hallgató

Az ENSZ fogyatékosügyi bizottsága több jogsértést talált

- 2021. május 11. 6:00 - 767 megtekintés

A bizottság 2019. január 21. és február 1. között helyszíni vizsgálatot folytatott Magyarországon és erről jelentést is készített.

Magyarul és könnyen érthető formában is elérhető az ENSZ fogyatékosjogi bizottságának tavaly szeptemberben közzétett jelentése, amely megállapította, hogy a magyar kormány súlyosan és rendszerszinten sérti a fogyatékossággal élő emberek jogait. Az ENSZ honlapján elérhető fordítás civil szervezetek együttműködésében készült, a TASZ is részt vett a munkában. A szervezetek bíznak abban, hogy minél többen fogják olvasni a jelentést és a kormány hatékony intézkedéseket fog tenni a Bizottság javaslatai alapján a fogyatékos emberek szabad döntéshozatallal, önálló életvitellel és diszkriminációmentességgel összefüggő jogai védelmében, írja a TASZ a honlapján.

Az ENSZ Fogyatékossággal Élő Személyek Jogainak Bizottsága 2019. január 21. és február 1. között helyszíni vizsgálatot folytatott Magyarországon. A küldöttség meglátogatott nagy és kis méretű intézményeket, beszélgetett ott élő lakókkal és az intézmények vezetőivel. Látogatást tett fővárosi és vidéki intézményekben, több megyében, interjúkat készített fogyatékossággal élő személyekkel, hozzátartozóikkal, érdekképviseleti szervezetekkel, az Országos Fogyatékosságügyi Tanács képviselőivel, országgyűlési képviselőkkel, a Kúria bíráival, az Országos Bírósági Hivatal dolgozóival, a kormány tisztviselőivel, az ombudsmani hivatal és az Egyenlő Bánásmód Hatóság tagjaival. Több mint 200 személy meghallgatása során közel 2300 oldal terjedelmű információt gyűjtöttek össze.

A vizsgálat három területet érintett: a törvény előtti egyenlőséget (a gondnoksági rendszert), az önálló életvitel és a közösségbe való befogadás kérdéskörét (a támogatott lakhatás szabályozását és a kitagolás megvalósítását), valamint az egyenlőséggel, diszkriminációmentességgel kapcsolatos kérdéseket (fogyatékos gyermekek, nők, idős személyek és családtagjaik helyzetét).

A Bizottság a gondnoksági rendszer kapcsán megállapította, hogy a fogyatékos emberek döntési jogának (cselekvőképességének) korlátozása sérti a törvény előtti egyenlőségüket. A gondnokság alatt álló fogyatékossággal élő emberek száma tovább emelkedik, 2008 óta 14 százalékkal nőtt arányuk, pedig Magyarország már 2007-ben ratifikálta a fogyatékosjogi ENSZ Egyezményt. 2017-ben több mint 55 000 fogyatékossággal élő személyt korlátoztak cselekvőképességében, 2018 végéig közel 49 000 fogyatékossággal élő személy aktív választójogát vonták meg. A bírósági eljárások – ideértve a gondnokság kötelező felülvizsgálatát – nagyon ritkán vezetnek a fogyatékossággal élő személyek cselekvőképességének visszaállításához. A cselekvőképességet nem érintő támogatott döntéshozatal rendszere nem elterjedt, ez a jogintézmény kevéssé ismert a fogyatékossággal élő személyek, az érintett családok és a jogi szakemberek körében. 2017-ben mindössze 167 személy részesült támogatott döntéshozatalban. A cselekvőképesség gyakorlásához nyújtott támogatás egyéb formái hivatalosan nem elérhetők a fogyatékossággal élő személyek számára.

Az önálló életvitelhez való jog kapcsán a Bizottság megállapította, hogy a szociális ellátórendszer jelenlegi gyakorlata szerint a fogyatékos személyek – a korlátozottan hozzáférhető akadálymentesített lakhatási lehetőségek, az inkluzív oktatás területén történő lassú előrehaladás, a korlátozott közlekedési és nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatási lehetőségek, illetve az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés elégtelensége miatt – bentlakásos intézményekbe kerülnek. A nagy létszámú intézmények leépítését célzó kitagolás folyamata (29 intézményből 2592 fogyatékossággal élő személyt költöztetnek ki) nem számolja fel az intézményi környezet főbb jellemzőit, az újonnan létrejövő úgynevezett 12 fős “támogatott lakhatások” továbbra is a bentlakásos intézmények vezetőinek és dolgozóinak ellenőrzése és irányítása alatt állnak. A nagy létszámú intézmények az új “támogatott lakhatások” működtetői maradnak. A fogyatékossággal élő személyeknek nincs beleszólásuk abba, hogy hová szeretnének költözni. A kiköltözött lakók naponta visszatérnek a nagy intézményekbe, hogy részt vegyenek védett foglalkoztatásban, ételt kapjanak, egészségügyi szolgáltatásokhoz jussanak, és többé-kevésbé bekapcsolódjanak különböző szabadidős tevékenységekbe. Az önrendelkezés hiánya és a magánélet korlátozása az állami fenntartású támogatott lakhatások közös jellemzője.

Az egyenlőség és hátrányos megkülönböztetéstől való mentesség kapcsán a Bizottság rávilágított a strukturális diszkrimináció különböző formáira. Az értelmi és pszichoszociális (pszichiátriai diagnózissal élő) fogyatékos személyek gondnokság alá helyezése diszkriminatív, intézménybe kerülve a jogfosztás együttes hatásai felerősítik sérülékenységüket, valamint állandósítják szegregációjukat és elszigeteltségüket. Bár a gyermekvédelmi törvény elősegíti a 12 éves kor alatti gyermekek nevelőszülőknél történő elhelyezését, kivételt tesz a fogyatékossággal élő gyermekek esetében, akiket fogyatékosságuk miatt el lehet helyezni intézményekben. Ennek következménye, hogy a gyermekotthonokban élő minden harmadik gyermek fogyatékossággal él, ami majdnem hatszorosa a népesség és a fogyatékossággal élők százalékos arányának, továbbá közel 800 gyermek volt elhelyezve elsősorban felnőtt korú személyeket ellátó fogyatékos otthonokban.

A szakpolitikák gyakorlati alkalmazása során általában kevéssé veszik figyelembe a nemek és a fogyatékosság metszéspontjait, a társadalomban és az állami tisztviselők körében hiányos a fogyatékossággal élő nők és lányok jogaival kapcsolatos tudatosság, valamint hiányoznak azok a nemeket figyelembe vevő intézkedések, amelyek a támogatott döntéshozatalt vagy az önálló életvitel kialakítását segíthetnék elő. A fogyatékossággal élő idős embereket gyakran nagy intézményekben helyezik el, a korcsoportok és a fogyatékosság közötti átfedésekre vonatkozó ismeretek korlátozottak, és továbbra is fennáll a fogyatékossággal élő idős emberek megbélyegzése. Az érintett családok kapcsán a Bizottság kiemeli, hogy különösen elterjedt a fogyatékossággal élő gyermekeket nevelő anyákkal szembeni diszkrimináció. A szülők gyakran szembesülnek azzal a dilemmával, hogy vagy vállalják gyermekük otthoni gondozását, ezzel kockáztatva munkahelyük elvesztését, vagy intézménybe kell helyezzék gyermeküket. Az otthonápoló szülők attól félnek, hogy ha ők már nem lesznek, gyermekük egyetlen lehetősége az lesz, hogy bentlakásos intézménybe kerül.

A vizsgálat alapján a Bizottság úgy véli, hogy a jelentésben meghatározott jogsértések súlyosak és rendszerszintűek, tekintettel arra, hogy a gondnoksági és bentlakásos intézményi rendszer jelentős számú fogyatékossággal élő személy életét érinti, és a fogyatékossággal élő személyek kárára elkövetett jogsértések széles körben elterjedtek és rögzültek, így szándékos strukturális diszkriminációt eredményeznek, és kiterjednek a jogszabályokra, a szakpolitikákra, a tervezésre és a végrehajtási folyamatokra, beleértve a források elosztását is.

A Bizottság számos javaslatot fogalmazott meg a magyar kormány számára, többek között: 

  • Hatályon kívül kell helyezni a helyettes döntéshozatalra (gondnokságra) vonatkozó jogszabályokat, szakpolitikákat és gyakorlatokat.
  • Vissza kell állítani minden fogyatékossággal élő személy cselekvőképességét.
  • Haladéktalanul el kell fogadni egy olyan támogatott döntéshozatali rendszert, amely teljes mértékben összhangban van az Egyezménnyel.
  • El kell ismerni minden fogyatékossággal élő személy önálló életvitelhez és a közösségbe való befogadáshoz való jogát alanyi jogosultságként, amely bírósági úton kikényszeríthető.
  • Ki kell fejleszteni egy olyan, önálló életvitelt támogató, személyre szabott rendszert, amely a közösségben, az intézményi környezeten kívül elérhető.
  • Létre kell hozni egy szociális szolgáltatásokkal kapcsolatos hozzáférhető panasztételi mechanizmust.
  • Hatályon kívül kell helyezni a gyermekvédelmi törvény azon rendelkezéseit, amelyek lehetővé teszik a 12 év alatti fogyatékossággal élő gyermekek fogyatékosság alapján történő intézményi elhelyezését.
  • Fel kell számolni a kényszer-fogamzásgátlást és kényszer-abortuszt a fogyatékossággal élő nők körében, különös tekintettel a bentlakásos intézményekben élőkre.
  • El kell fogadni egy országos stratégiát a fogyatékossággal élő személyek bentlakásos intézményi ellátásból való áttérés elősegítésére minden intézménytípusra vonatkozóan, ideértve a bentlakásos ellátási formákat, függetlenül az ott élők életkorától, nemétől és fogyatékosságától.
  • Ki kell zárni a kitagolási koncepcióból a „támogatott lakhatások” építését.
  • Át kell irányítani a személyi, pénzügyi és technikai erőforrások „támogatott lakhatásokban” és más intézménytípusokban történő felhasználását a fogyatékossággal élő személyek számára az ország egész területén a közösségben elérhető akadálymentes lakhatási lehetőségek kialakítása felé, kizárva a csoportos lakhatási megoldások minden formáját.
  • Rehabilitációt kell biztosítani a fogyatékossággal élő személyek számára a közösségi életvitelhez szükséges készségek fejlesztése és visszanyerése érdekében.
  • Intézkedéseket hozni annak biztosítására, hogy azok a fogyatékossággal élő személyek, akik jelenleg bentlakásos intézmények általi fejlesztő vagy védett foglalkoztatásban részesülnek, fokozatosan hozzáférjenek a nyílt munkaerőpiachoz. (Forrás: Rehabportál)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


7 - kettő =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: MVGYOSZ. hírlevél - A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége hírlevél műsora
  • 9:00: - Ruzsa Viktor műsora
    Rádiónk 2008. (indulása) óta fontosnak tartja a sérült emberekről szóló információkat eljuttatni az érintettek és érdeklődők számára.

    Műsorunk célcsoportja a sérült emberek és hozzátartozóik, a szociálisan érzékeny emberek csoportja. Küldetésünk alapja, hogy a célcsoport számára igen csak hiányos információs, tájékoztató és nem utolsó sorban szórakoztató magazint juttassunk el fogyatékkal élők és a témában érintett emberek részére. Rádióműsorunk két heti rendszerességgel jelentkezik új műsorral.
    Egy műsor, melynek célja a fogyatékos személyek lehetőségeinek, jogainak, és ezen jogok érvényesítési eszközeinek bemutatása. Felhívni a figyelmet az igazi esélyegyenlőségre, az önálló életvitel, valamint a társadalomban való aktív részvétel, maradéktalan biztosításának a fontosságára.

    A műsort ugyanebben az időben, a kimaradt héten ismételjük.

    E műsorunkat több vidéki rádió is átveszi. Ha az Ön rádiójában is szeretné sugározni, keressen minket bizalommal!
  • 10:00: Világjáró - Magyarosi Marianna utazási műsora
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 14:00: - Szakértőnk válaszol - ifjúságépítő műsor. Szerkesztő-műsorvezető: Strasszer Andrea
    A műsor állandó szakértője: Jánosi Ferenc misszióvezető, lelkész, addiktológiai konzultáns, a Magyar Pünkösdi Egyház Ifjúság- és Családépítő Szolgálatának misszióvezetője
    (Az állandó szakértőn túl időnként más vendégek/interjúalanyok/szakértők is megjelennek egy-egy műsorszámban.)
    A műsor témája: A fiatalok önismereti problémái, élettervezés, örömök, bánatok, krízisek, megoldások. Tippek, tanácsok a fiatalok és a felnőttek felé egyaránt, illetve hídépítés Tinédzserország felé szülőként, pedagógusként.

    Ki áll a témák mögött? - Jánosi Ferenc szakértő

    Jánosi Ferenc szakoktató tréner, addiktológiai konzultáns, mentálhigiénés szakember, lelkész, okleveles teológus. A Magyar Pünkösdi Egyház Ifjúság- és Családépítő Szolgálatának Misszióvezetője. Közel 25 éve foglalkozik lelki tanácsadással, tinédzserek, függőségben szenvedők támogatásával. Cégek, vállalatok munkatársai számára szívesen tart előadásokat, tréningeket. Rádióadások, TV műsorok visszatérő vendége, webináriumok népszerű előadója.

    Kiemelt témák, szakterületek:

    ? Tinédzserország problémái, örömei, kamaszok nevelésének segítése, mentorálása.
    ? Félelem, szorongás, depresszió kezelése, szenvedélybetegségek, online, offline függőségek, cyberbullying
    ? Apák, anyák szerepe a családban, családi életre nevelés - CSÉN programok.
    ? Hogyan előzzük meg a kiégést?
    ? Hogyan dolgozzuk fel a veszteségeket kríziseket, egy családtag vagy diáktárs elvesztését?
    ? Kapcsolatok újraélesztése a pandémia után: kríziskezelés, önismereti problémák.
    ? Kommunikáció, egymásra figyelés, asszertivitás.
    ? Hatékony tanulási módszerek hazai és finn példák. Az együtt-tanulás művészete, kooperatív és projektmódszer oktatásban, az életre való nevelés és kihívások a felnőttképzésben.
    ? Etikai, hitéleti és Bibliai kérdések.

    Jánosi Ferenc
    honlap: www.ifjusagepitok.hu
    Linked In : http://linkedin.com/in/frank-janosi-1a2950b0
  • 16:00: Life is life - életmód magazin
  • 17:00: Live World - a legnagyobb külföldi előadók koncertjei
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: MVGYOSZ. hírlevél - A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége hírlevél műsora
  • 21:00: - esélyegyenlőségi magazinműsor Ruzsa Viktorral
    Rádiónk 2008. (indulása) óta fontosnak tartja a sérült emberekről szóló információkat eljuttatni az érintettek és érdeklődők számára.

    Műsorunk célcsoportja a sérült emberek és hozzátartozóik, a szociálisan érzékeny emberek csoportja. Küldetésünk alapja, hogy a célcsoport számára igen csak hiányos információs, tájékoztató és nem utolsó sorban szórakoztató magazint juttassunk el fogyatékkal élők és a témában érintett emberek részére. Rádióműsorunk két heti rendszerességgel jelentkezik új műsorral.
    Egy műsor, melynek célja a fogyatékos személyek lehetőségeinek, jogainak, és ezen jogok érvényesítési eszközeinek bemutatása. Felhívni a figyelmet az igazi esélyegyenlőségre, az önálló életvitel, valamint a társadalomban való aktív részvétel, maradéktalan biztosításának a fontosságára.

    A műsort ugyanebben az időben, a kimaradt héten ismételjük.

    E műsorunkat több vidéki rádió is átveszi. Ha az Ön rádiójában is szeretné sugározni, keressen minket bizalommal!
  • 22:00: Világjáró - Magyarosi Marianna utazási műsora
  • 23:00: - Reményik László interjú műsora
    A Vakok Állami Intézete, és az ötlet-, és házigazda Reményik László, "Ezer arc, ezer talentum" című közös programja minden hónap második keddjén (kivéve a nyári időszakot) megtekinthető élőben a Hermina út 21. szám alatt.
    (a rendezvények ingyenesek!)

    Cél, hogy minden hónap második keddjén olyan személyek legyenek a vendégek, akik tevékenységük, tudásuk, gondolataik, élettapasztalatuk révén szellemi munícióval tudnak szolgálni.

    Az interjú sorozat alkalmain két embert ismerhetnek meg a rendezvény látogatói, míg rádiónkban hetente egy-egy vendéget mutatunk be hallgatóink előtt (így a következő hétre csúszik át az aktuális rendezvény második vendége).

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2024. november 5. kedd, Imre napja van.
Ma van a(z) Szent Imre ünnepe.
Az év 45. hete és 310. napja.
Holnap Lénárd napja lesz.

1844. Főtiszti állomások a magyar ezredekben. Ez országgyűlés is megújított feliratban kérte ő fönségét, hogy a magyar ezredekben tisztségekre és a hadparancsnokságokra is, a törvények rendeletéhez képest, született honfiak alkalmaztassanak.


1963. Felavatták Vácott a Dunai Cement- és Mészmű üzemét, a második ötéves terv egyik legnagyobb beruházását.


Kántor Péter / 1949. nov.5. - /

Hol szerettelek
hol utáltalak
csak sose voltál
közömbös nekem

Mikor röpködtél
mint a pántlika
mikor szorítottál
mint a kenderkötél.

Neked beszélek
most is, ki másnak
te pedig másnak
pedig csak egymásnak.

Mikor póráz voltál
mikor mézesmadzag
szakadó szál mikor
mikor köldökzsinór.

Időjárás

2024-11-05, 15:24
Clear sky
E
Clear sky
11°C
1.9 m/s
Apparent: 5°C
Nyomás: 1032 mb
Páratartalom: 63%
Szél: 1.9 m/s E
Széllökések: 4.6 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /0% / Rain
Napfelkelte: 06:34
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


hét mínusz hat = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 324

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com