BácsvakokÉrdekességek: Vakvezető kutyák világnapja
Minden év áprilisának negyedik szerdája a vakvezető kutyák világnapja.
A világnapot a Nagy-Britanniában lévő Vakvezető Kutyakiképző Iskolák Világszövetsége tartotta meg először 1994 április 27.-én. A jeles nap magyarországi bevezetése A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének köszönhető.
Az első vakvezető kutyához tartozó történelmi emlék időszámításunk szerint 79-ből származik, mely azt bizonyítja, hogy ezek a különleges ebek már kétezer éve segítik gazdáikat.
A vakvezetőkutyák intézményesített kiképzése 1934-ben kezdődött meg Angliában.
Magyarországon 1979.-ben indult útjára a vakvezetőkutya-kiképzés az MVGYOSZ Vakvezetőkutya-kiképző Központ kötelékében, Vitéz lovag Rithnovszky János vezetésével.
Az MVGYOSZ 2002-ig egyedüli kiképző volt az országban, majd különböző egyesületek és alapítványok is megjelentek, mint például a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány.
A vakvezető kutyákat számos tévhit övezi, így néhány fontos információt osztunk meg eme kivételes állatokról:
– A kutya nem GPS, a látássérült gazdának kell tudnia tájékozódni és a megfelelő vezényszavakkal irányítani a kutyát.
– A vakvezető kutya nem a jelzőlámpa színétől függően kel át gazdájával a zebrán, hanem a gazdának kell tudnia a forgalom és/vagy a hangjelzést adó jelzőlámpa hangját figyelve, hogy mikor kelhetnek át a zebrán, illetve, mivel a vakvezető kutya természetesen nem tudja leolvasni a tömegközlekedési eszközök számát, ebben a helyzetben a látássérült személynek kell segítséget kérnie.
– Ha a kutyán rajta van a hám, azt jelenti, hogy éppen dolgozik: ekkor sem simogatni sem etetni és megzavarni nem szabad.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


16°C
Vélemény, hozzászólás?