Egyre többen szeretnének nyelvvizsgázni jelnyelvből
Szegeden és Hódmezővásárhelyen is elvégezhető a jelnyelvi tanfolyam. Az érdeklődés egyre nagyobb, ez azért lehet, mert jövő júliustól már jelnyelvből is lehet államilag elismert nyelvvizsgát tenni. A SINOSZ kezdeményezésére hagyta ezt jóvá a parlament.
– Ez nemcsak a siket embereknek nagy eredmény, hanem a magyar jelnyelvnek és a társadalomnak is. Megjelenik egy újabb nyelv, amelyből vizsgát lehet tenni, ami tízezer siket és hatvanezer súlyos nagyothallóval történő kapcsolattartást könnyíti meg – mondta el a Délmagyarország lapnak Buda Ágnes, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (SINOSZ) képzési vezetője.
Hozzátette, szükség lenne olyan szakemberekre is, akik a hivatásuk gyakorlását magas szintű jelnyelvi tudással is végezni tudják, például segítő szakmákban, szociális és egészségügyi területeken.
– Csaknem 10 ezer hallgatónknál láttuk az igényt arra, hogy a jelnyelvtanulásba befektetett időt és tudást ne csak tanúsítvánnyal, hanem államilag elismert nyelvvizsgával is lehessen hitelesíteni – tette hozzá.
Buda Ágnes elmondta, a következő egy évben szakmai egyeztetéseken alakul ki az a szabályrendszer, amely a jelnyelvből tett nyelvvizsgára vonatkozik, és illeszkedik a hangzó nyelvekre vonatkozó nyelvvizsga-szabályozáshoz. Alap-, közép- és felsőfokú nyelvvizsga-bizonyítványt is lehet majd szerezni.
– Látható, hogy a jelnyelv elsajátításához legalább annyi energia, tanulás és idő kell, mint bármely más hangzó nyelvhez. A siket közösségben eltöltött kommunikációra is szükség van, hogy a tudás beépüljön. Az is fontos, hogy minél több jelnyelvi oktatótól tanuljanak a hallgatók és minél több jelnyelvhasználó siket személlyel kommunikáljanak a tanulási folyamat során – emelte ki.
Országosan 22 városban tartanak jelnyelvi tanfolyamokat, megyénkben Szegeden és Hódmezővásárhelyen. Buda Ágnes szerint a Csongrád-Csanád megyeszékhelyen már szeptemberben érzékelhető volt a jelnyelv iránt érdeklődők számának emelkedése, ami valószínű, hogy az államilag elismert nyelvvizsga lehetőségének köszönhető.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?