Elhunyt dr. Dalos János, a MEOSZ egyik alapítója, a Mozgássérültek Vas Megyei Egyesületének egykori elnöke
Dr. Dalos János 1950. július 4-én született Szombathelyen. Az érettségit követően az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi végzettséget, majd a szombathelyi Járási és Városi Földhivatal főelőadója lett. Gyermekkorában egy betegség következtében vált mozgássérültté.
Érintettként tisztában volt sorstársai problémájával, folyamatosan kereste azokat a lehetőségeket, melyekkel a mozgáskorlátozott emberek közösségeket hozhatnak létre és hallathatják hangjukat a jogaik elismerése érdekében. Az első perctől kezdve ott volt, ahol tenni lehetett a mozgássérült emberek élhetőbb mindennapjaiért.
A hetvenes évek elejétől egyik kezdeményezője volt a mozgássérült embereket tömörítő szervezetek létrehozásának. „Én a szombathelyi mozgássérült mozgalmat még, mint egyetemista 1971-ben kezdtem szervezni. Az indíték az volt, hogy fölismertem, ha azt akarjuk, hogy a mozgássérültek kicsit jobban éljenek, segítséget kapjanak, nem elég egy-egy akciót, alkalmi segítést szervezni, mert attól még életkörülményeik nem változnak mélyrehatóan. Itt az egész réteg felemelését kell megtenni!” – nyilatkozta dr. Dalos János a Köztársasági Elnöki Aranyérem átvételét követően a Vas Népe c. lapnak 1996-ban.
Dr. Dalos János a mozgáskorlátozott emberek mozgalmának egyik meghatározó alakja volt. Az 1970-es évek elején, Magyarországon a mozgássérült emberek előbb sportegyesületeket hoztak létre. Dr. Dalos János 1973-ban részt vett a Vasakarat Sport Klub alapításában. 1977-ben a szervezéssel addig próbálkozó emberek gyógyító intézményekben találkozva vitatkoztak egy országos érdekvédelmi szervezet létrehozásának szükségességéről, annak módjáról. Dr. Dalos János nevéhez fűződik a mozgássérült emberek legelső érdekérvényesítő mozgalmának a Mozgássérültek Vas Megyei Egyesületének létrehozása 1977. áprilisában akkor, amikor Magyarországon ilyen mozgalmak még nem is léteztek.
Élete évtizedeken át összeforrt az Mozgássérültek Vas Megyei Egyesületével. 1976-tól aktívan részt vett a szervező bizottság munkájában, majd az egyesület 1977-es megalakulásakor a titkári feladatokkal bízták meg. 1982-től az elnöki, majd társelnöki tisztséget töltötte be a megyei egyesület élén egészen 2016-ig.
Nem csak helyi, országos szinten is aktívan részt vett a mozgáskorlátozott emberek mozgalmának szervezésében. Egyik alapítója volt az 1981. június 13-án megalakult Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének. Megválasztották a MEOSZ első elnökségébe, ahol 1986-ig a jogi bizottság vezetése volt a feladata. Ezt követően több cikluson keresztül a Szövetség különböző vezető testületeiben látott el feladatot, így1986-1991 között a MEOSZ Fegyelmi Bizottságának elnöke, 1997-2003 között pedig a MEOSZ Ellenőrző Bizottságának a tagja volt.
Dr. Dalos János mind megyei, mind országos szinten rendkívül sokat tett a fogyatékossággal élő emberek emberi jogainak érvényesüléséért. Jogászként szigorú kritikai érzékét használva a szakmai anyagok kimunkálásában, alakításában vett részt, egyesületi vezetőként pedig példaértékű érdekérvényesítő tevékenységet folytatott. A közösségépítés és a szakmai munka egyformán fontos volt számára.
A fogyatékossággal élő emberekért végzett áldozatos munkája dicséretéül számos elismerésben részesült.
1982-ben a Magyar Rehabilitációs Társaság Rehabilitációért emlékérmét vehette át.
1992-ben a népjóléti miniszter a szociális ellátás területén, a fogyatékos és sérült személyek életkörülményeinek, sorsuk jobbításának érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységéért PRO CARITATE emlékéremmel tüntette ki.
1996-ban Köztársasági Elnöki Aranyérem kitüntetésben részesült a közel 20 éves egyesületi munkája elismeréseként.
1997-ben a Szombathely város által az egészségügyben és a szociális munkában kiváló eredményt elérőknek alapított Pálos Károly-díj első fokozatát kapta.
2002-ben Szombathely városa a Szociális Munkáért Életmű-díjat adományozta dr. Dalos Jánosnak.
2003-ban Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért szociális tagozat díjban részesült.
2006-ban Emberi Jogokért Emlékplakettet kapott az emberi jogok érvényesülése érdekében kifejtett több évtizedes tevékenysége elismeréseként.
2006-ban a MEOSZ Ember az Emberért emlékérem ezüst fokozatát,
2015-ben a MEOSZ Ember az Emberért emlékérem arany fokozatát vehette át.
2021-ben a MEOSZ megalakulásának 40. évfordulója alkalmából a mozgáskorlátozott emberek érdekében több évtizeden keresztül végzett kiemelkedő és lelkiismeretes tevékenysége elismeréseként Gadó Pál-díjat adományozott dr. Dalos Jánosnak.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Ez egy másik világ... - amiben sok a közös vonás.
Olyan betegemet is sikerült felállítani a tolószékből, aki 10 évvel ezelőtt kapott stroke-ot
FEHÉRVÁRON KÉSZÜLT A MAGYAR KEREKESSZÉKES KOSÁRLABDA VÁLOGATOTT
Maszkos fegyveresek támadtak meg egy mozgássérült nyugdíjast
Nincs válasz az m3. metró akadálymentesítésére
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


17°C
Vélemény, hozzászólás?