Elhunyt dr. Dalos János, a MEOSZ egyik alapítója, a Mozgássérültek Vas Megyei Egyesületének egykori elnöke
Dr. Dalos János 1950. július 4-én született Szombathelyen. Az érettségit követően az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi végzettséget, majd a szombathelyi Járási és Városi Földhivatal főelőadója lett. Gyermekkorában egy betegség következtében vált mozgássérültté.
Érintettként tisztában volt sorstársai problémájával, folyamatosan kereste azokat a lehetőségeket, melyekkel a mozgáskorlátozott emberek közösségeket hozhatnak létre és hallathatják hangjukat a jogaik elismerése érdekében. Az első perctől kezdve ott volt, ahol tenni lehetett a mozgássérült emberek élhetőbb mindennapjaiért.
A hetvenes évek elejétől egyik kezdeményezője volt a mozgássérült embereket tömörítő szervezetek létrehozásának. „Én a szombathelyi mozgássérült mozgalmat még, mint egyetemista 1971-ben kezdtem szervezni. Az indíték az volt, hogy fölismertem, ha azt akarjuk, hogy a mozgássérültek kicsit jobban éljenek, segítséget kapjanak, nem elég egy-egy akciót, alkalmi segítést szervezni, mert attól még életkörülményeik nem változnak mélyrehatóan. Itt az egész réteg felemelését kell megtenni!” – nyilatkozta dr. Dalos János a Köztársasági Elnöki Aranyérem átvételét követően a Vas Népe c. lapnak 1996-ban.
Dr. Dalos János a mozgáskorlátozott emberek mozgalmának egyik meghatározó alakja volt. Az 1970-es évek elején, Magyarországon a mozgássérült emberek előbb sportegyesületeket hoztak létre. Dr. Dalos János 1973-ban részt vett a Vasakarat Sport Klub alapításában. 1977-ben a szervezéssel addig próbálkozó emberek gyógyító intézményekben találkozva vitatkoztak egy országos érdekvédelmi szervezet létrehozásának szükségességéről, annak módjáról. Dr. Dalos János nevéhez fűződik a mozgássérült emberek legelső érdekérvényesítő mozgalmának a Mozgássérültek Vas Megyei Egyesületének létrehozása 1977. áprilisában akkor, amikor Magyarországon ilyen mozgalmak még nem is léteztek.
Élete évtizedeken át összeforrt az Mozgássérültek Vas Megyei Egyesületével. 1976-tól aktívan részt vett a szervező bizottság munkájában, majd az egyesület 1977-es megalakulásakor a titkári feladatokkal bízták meg. 1982-től az elnöki, majd társelnöki tisztséget töltötte be a megyei egyesület élén egészen 2016-ig.
Nem csak helyi, országos szinten is aktívan részt vett a mozgáskorlátozott emberek mozgalmának szervezésében. Egyik alapítója volt az 1981. június 13-án megalakult Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének. Megválasztották a MEOSZ első elnökségébe, ahol 1986-ig a jogi bizottság vezetése volt a feladata. Ezt követően több cikluson keresztül a Szövetség különböző vezető testületeiben látott el feladatot, így1986-1991 között a MEOSZ Fegyelmi Bizottságának elnöke, 1997-2003 között pedig a MEOSZ Ellenőrző Bizottságának a tagja volt.
Dr. Dalos János mind megyei, mind országos szinten rendkívül sokat tett a fogyatékossággal élő emberek emberi jogainak érvényesüléséért. Jogászként szigorú kritikai érzékét használva a szakmai anyagok kimunkálásában, alakításában vett részt, egyesületi vezetőként pedig példaértékű érdekérvényesítő tevékenységet folytatott. A közösségépítés és a szakmai munka egyformán fontos volt számára.
A fogyatékossággal élő emberekért végzett áldozatos munkája dicséretéül számos elismerésben részesült.
1982-ben a Magyar Rehabilitációs Társaság Rehabilitációért emlékérmét vehette át.
1992-ben a népjóléti miniszter a szociális ellátás területén, a fogyatékos és sérült személyek életkörülményeinek, sorsuk jobbításának érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységéért PRO CARITATE emlékéremmel tüntette ki.
1996-ban Köztársasági Elnöki Aranyérem kitüntetésben részesült a közel 20 éves egyesületi munkája elismeréseként.
1997-ben a Szombathely város által az egészségügyben és a szociális munkában kiváló eredményt elérőknek alapított Pálos Károly-díj első fokozatát kapta.
2002-ben Szombathely városa a Szociális Munkáért Életmű-díjat adományozta dr. Dalos Jánosnak.
2003-ban Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért szociális tagozat díjban részesült.
2006-ban Emberi Jogokért Emlékplakettet kapott az emberi jogok érvényesülése érdekében kifejtett több évtizedes tevékenysége elismeréseként.
2006-ban a MEOSZ Ember az Emberért emlékérem ezüst fokozatát,
2015-ben a MEOSZ Ember az Emberért emlékérem arany fokozatát vehette át.
2021-ben a MEOSZ megalakulásának 40. évfordulója alkalmából a mozgáskorlátozott emberek érdekében több évtizeden keresztül végzett kiemelkedő és lelkiismeretes tevékenysége elismeréseként Gadó Pál-díjat adományozott dr. Dalos Jánosnak.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
6°C
Vélemény, hozzászólás?