Elindult a JUDY projekt az intézmények bezárásáért
Az Inclusion Europe és az Inclusion International nemzetközi szervezetek 2024. elején új programot indítottak, hogy támogassák az intézményi férőhely kiváltás folyamatát Közép- és Kelet-Európában. A programban Románia, Szlovákia, Albánia, Bulgária és Magyarország értelmi fogyatékossággal élő személyeket képviselő szervezetei vesznek részt. Magyarországról az ÉFOÉSZ csatlakozott a 2026. végéig tartó munkához. Élet az intézményekben Az Inclusion Europe tavalyi jelentése […]
Az Inclusion Europe és az Inclusion International nemzetközi szervezetek 2024. elején új programot indítottak, hogy támogassák az intézményi férőhely kiváltás folyamatát Közép- és Kelet-Európában. A programban Románia, Szlovákia, Albánia, Bulgária és Magyarország értelmi fogyatékossággal élő személyeket képviselő szervezetei vesznek részt. Magyarországról az ÉFOÉSZ csatlakozott a 2026. végéig tartó munkához.
Élet az intézményekben
Az Inclusion Europe tavalyi jelentése szerint Európában közel 750 ezer értelmi fogyatékossággal élő személy él szegregált intézményekben. Az intézetek ugyanis elszigetelik a fogyatékos embereket a társadalomtól. A lakók mindennapjait az intézeti keretek szablyák meg, nekik kevés beleszólásuk van a saját életükbe. A tömeges ellátás nem képes a lakók egyéni szükségleteire, igényeire reagálni.
Az ENSZ Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményének 19. cikke szerint minden fogyatékossággal élő embernek joga van az önálló életvitelhez és a közösségbe való befogadáshoz. Joguk van továbbá megválasztani, hogy hol, kivel és hogyan szeretnének élni. Az intézeti ellátás azonban nem összeegyeztethető ezzel a szemlélettel. Az egyezményhez csatlakozó részes államoknak kötelessége lenne biztosítani a fenti jogokat, mégis számos országban ez a mai napig nem történt meg. A JUDY projekt ezen igyekszik majd változtatni.
A JUDY projekt céljai
A JUDY projekt tevékenységei három fő területen valósulnak meg:
- Érdekvédelmi tevékenységek az intézmények bezárásáért és az intézményi férőhely kiváltás előmozdításáért. A kiváltás azt jelenti, hogy a fogyatékossággal élő embereket ellátó intézményeket bezárják. Helyettük pedig olyan támogató szolgáltatásokat hoznak létre, amelyek lehetővé teszik az érintett emberek önálló életvitelét és közösségbe való befogadását.
- Az önérvényesítő mozgalom megerősítése. Annak érdekében, hogy az értelmi fogyatékossággal élő emberek képesek legyenek küzdeni az intézmények bezárásáért és az önálló élethez való jogukért.
- A fogyatékosságügyi szervezetek inkluzívabbá tétele. Ez azt jelenti, hogy a kiváltást célzó érdekvédelmi munkába be kell vonni az önérvényesítőket, vagyis az értelmi fogyatékossággal élő érdekvédőket. Fontos ugyanis, hogy az intézmények kitagolása során megjelenjenek az értelmi fogyatékossággal élő emberek szempontjai.
Érdekvédelem, képzések és tudásmegosztás
A projekt partnerei az alábbi tevékenységeken dolgoznak majd a következő három évben:
- Jelentések és javaslatok kidolgozása az intézmények bezárásához, valamint a közösségi befogadás előmozdításához.
- Együttműködés döntéshozókkal az intézmények kiváltása kapcsán.
- Önérvényesítők és segítők képzése az önérvényesítésről, valamint az önálló élethez való jogról.
- Intézményekben, valamint más szolgáltatásokban dolgozó szakemberek képzése az önálló életvitel és közösségi befogadás támogatásáról.
- Intézmények segítése abban, hogy át tudjanak állni az intézeti, tömeges ellátásról az önálló életvitel támogatására.
- Eszközök és oktatási anyagok létrehozása arról, hogyan lehet bezárni az intézményeket és támogatni az értelmi fogyatékossággal élő személyek közösségi életét.
- Nemzetközi hálózat létrehozása, amelyben intézményekből kiköltözött emberek osztják meg hiteles tapasztalataikat és állnak ki jogaikért.
- Képzés fogyatékosságügyi szervezeteknek arról, hogyan vonják be az önérvényesítőket az érdekvédelmi feladatokba. Valamint arról, hogyan vegyék figyelembe az értelmi fogyatékossággal élő emberek szempontjait a kiváltásért folytatott munka során.
Az önérvényesítő kollégák az egész projektben szakértőkként és oktatókként és vesznek részt.
A JUDY projekt a 2023-ban elhunyt Judy Heumannról kapta a nevét. Heumann a fogyatékos emberek mozgalmának meghatározó alakja volt. Élete végéig az önálló életvitelhez és önrendelkezéshez való jogért küzdött.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?