Elkészültek a Braille szavazósablonok
A pontírást használó látássérült szavazópolgárok elől az utolsó akadály is elhárult a népszavazás és az országgyűlési választások során.
Ahogy arról már január 21-i hírében beszámolt az MVGYOSZ, a látássérült szavazópolgárok 2022. március 25-éig igényelhetnek Braille feliratos szavazósablont az április 3-ai választáshoz és népszavazáshoz online vagy postai úton.
Az MVGYOSZ és a Nemzeti Választási Iroda közti együttműködés keretében a szövetség munkatársai is megtekinthették a szavazatok leadásához használható Braille szavazósablonok prototípusait, valamint az ezek mellé adott Braille nyomtatású tájékoztatót.
A kétoldalasan nyomtatott tájékoztató a sablonon feltüntetett egyes sorszámokhoz tartozó nevek vagy kérdések szövege mellett azt is tartalmazza, hogy az aktuálisan használt sablon álló vagy fekvő tájolású-e, emellett pedig pontos instrukciókat tartalmaz arról, hogyan lehet érvényesen szavazni.
A szavazósablon egy kemény kartonból készült, merev papírtasak, amelynek a felső éle mindig zárt. A sablon tájolásától függően a legfelső sorban egy Braille matrica, alatta pedig egy kontrasztos, síkírású felirat tartalmazza a sablon megnevezését és a belehelyezendő szavazólap típusát (egyéni listás, nemzetiségi, népszavazási, vagy országos pártlistás). A sablon belsejébe kell úgy behelyezni a szavazólapokat, hogy a sablon felső lapjára vágott kör alakú lyukak a szavazólapon feltüntetett, a szavazások elhelyezésére szolgáló síkírású köröket hagyják szabadon. Az egyes kör alakú lyukak mellett Braille-nyomtatású matricák, felettük pedig kontrasztos síkírású nyomtatás segíti a látássérült szavazók és látó segítőik munkáját.
Az MVGYOSZ-nek az országos pártlistás és a népszavazási szavazósablont volt alkalma megtekinteni. Az országos pártlistás szavazósablon fekvő tájolású, amelynek a bal oldala és az alsó éle nyitott. A népszavazási sablon álló tájolású, amelynek a jobb oldala és az alsó éle nyitott.
Emlékeztető: A szavazóköri névjegyzék aláírását követően a látássérült szavazópolgárnak kell jeleznie, hogy ő korábban Braille szavazósablont igényelt. Ezt követően a szavazókör megbízottja átadja neki a sablonba helyezett szavazólapokat és a hozzájuk tartozó Braille tájékoztatókat. A látássérült személy ezekkel együtt megy be a szavazófülkébe, és a tájékoztatóban írtaknak megfelelő helyeken az egyes sorszámokhoz tartozó karikákba tollal két egymást metsző vonalat rajzolva adja le voksát. Ha ezt befejezte, a szavazólapokat kiveszi a sablonból, és borítékba helyezi, amelyet a szavazófülkén kívül, a szavazóhelyiségben található urnában helyez el.
A szavazókörök megbízottjainak képzésében a Braille szavazósablonnal önállóan voksoló látássérült személyek segítése is helyet kapott, így arra biztatjuk kedves olvasóinkat, hogy akinek további kérdései merülnének fel, bátran forduljon az illetékes választási irodához, illetve a vele dolgozó szavazóköri megbízottakhoz.
Elégedett volt a szavazóköri megbízottak munkájával? Megfelelőnek ítélte a szavazóköri megbízottak felkészültségét? Esetleg súlyos visszásságokat tapasztalt? Úgy érzi, nem, vagy nem jól segítették önt abban, hogy szavazatát leadja? Az MVGYOSZ szívesen fogad minden, az április 3-ai eseményekkel kapcsolatos tapasztalatot a weboldala kapcsolat menüpontjában található elérhetőségeken!
Velegi Dorottya
jogi munkatárs
Kapcsolódó hír: Braille szavazási értesítő és könnyített tájékoztató igénylése – közel a határidő
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?