Érzékenyítés a nyári szünetben játékos eszközökkel
A segítő kutya hová nem mehet be? Hogyan lehet hatékonyan beszélgetni egy nagyothalló személlyel? Ehhez hasonló kérdésekre keresték a választ játékos keretek között a szekszárdi Erzsébet-tábor résztvevői.
A szervezők felkérésére szakemberek az értelmi fogyatékosságból eredő kommunikációs és szocializációs nehézségeket és az ennek leküzdésére alkalmas technikákat, eszközöket mutatták meg a napközis táborban résztvevő gyerekeknek 2021. július 6-án.
A szekszárdi Erzsébet-tábor 2021 júliusában 30 gyermek részére biztosít egyhetes nyári napközis táborozási lehetőséget. A szervezők felkérésére július 6-án a szekszárdi IKOP két fogyatékosságügyi tanácsadója, Heckmann Erika és Takács Ildikó tartottak szemléletformáló foglalkozást a tábor lakóinak.
Az érzékenyítő foglalkozás során játékos formában próbálhatták ki a gyermekek a különböző élethelyzeteket, tapasztalhatták meg azokat a nehézségeket, melyekkel minden nap szembesül egy értelmi fogyatékos gyermek. A jól bevált gyakorlat szerint a foglalkozás kezdetén tisztázták a fogyatékosság fogalmát, majd játékos érzékenyítő feladatok során csapatokban, illetve párokban mérték össze tudásukat a fiatalok. A program során a gyerekek megismerkedtek az augmentatív és alternatív kommunikáció (AAK) mibenlétével is, végül pedig a beszéd- és nyelvi fogyatékosság került előtérbe.
A szakemberek tapasztalatai szerint az érzékenyítő foglalkozások után a gyerekek toleránsabbá, szociálisan érzékenyebbé és segítőkészebbé válnak nemcsak a fogyatékos személyek, de egyéb hátrányos helyzetű csoportok irányába is. Az ilyen gondosan szervezett alkalmakon a gyermekek bátran kérdezhetnek a témában, és segítséget kapnak ahhoz, hogy a hétköznapokban képesek legyenek természetesen fordulni azokhoz az emberekhez, akik fogyatékosságuk miatt támogatásra szorulnak.
A MONTÁZS projektről
A MONTÁZS projekt legfőbb célkitűzése a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése.
Így a fogyatékos emberek számára a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés elősegítése érdekében fogyatékosságügyi tanácsadói hálózat alakult, országszerte 22 Információs és Koordinációs Pont (IKOP) jött létre, melyek szolgáltatását térítésmentesen vehetik igénybe az érintettek.
A fogyatékosságügyi tanácsadók közszolgáltatások számos területén tartottak tudásmegosztó, érzékenyítő tréningeket igény szerint átfogó vagy egyes fogyatékossági csoportokra fókuszáló tartalommal.
A MONTÁZS projektről bővebben az alábbi linken tájékozódhat:
https://nfszk.hu/projektek/montazs-projekt
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Tényleg aprófalvakba küldik a fogyatékosokat
Felfüggesztik a fogyasztásmérők leolvasását az NKM társaságai is
Ismerje meg a fogyatékkal élők világát!
Miniszterelnökség pályázati felhívása fogyatékos felsőoktatási h
A fogyatékossággal élő utasok is igénybe vehetik a kedvezményes vármegye- és országbérletet
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?