Esélyekről és lehetőségekről szólt a rákellenes világnap
Az Európai Bizottság elnöke a rák elleni küzdelem keddi világnapján bejelentette Brüsszelben, hogy uniós szintű nyilvános konzultációt indítanak az európai rákellenes tervről.
Ursula von der Leyen az Európai Parlamentben tartott rákellenes konferencián azt mondta, hogy a rákos megbetegedések ellen tagállami és európai szinten is fel kell lépni, és ehhez szükség van egy európai rákellenes terv kidolgozására. A terv alapja a nyilvános konzultáció lesz, amely elengedhetetlen a legfontosabb területek és a jövőbeni fellépések azonosításához. Ursula von der Leyen szerint uniós összefogással jelentős eredményeket lehet elérni a megelőzés és a kutatás területén, amelyet egy új adatfeldolgozási stratégia is támogat.
Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos szerint az európai rákellenes terv az uniós polgárok és a betegek javát szolgálná, és javítana az egészségügyi rendszerek helyzetén. A terv sikere a polgárok, a rákbetegek, az érintettek és az európai, nemzeti, valamint helyi döntéshozók elköteleződésén múlik – hangoztatta.
Az európai rákellenes terv, amelyet még az év vége előtt bemutatnak, a betegség minden fontos szakasza kapcsán javasol majd intézkedéseket, nevezetesen a megelőzés, a korai felismerés és a diagnosztika, a kezelés, illetve az utógondozás területén.
A konzultáció 12 hétig fog tartani. A nyilvános konzultáció mellett az Európai Bizottság a terv ütemezéséről is indít egy konzultációt, amely négy héten keresztül lesz elérhető.
2020 júliusáig az Európai Bizottság több találkozón is megvitatja a terv egyes elemeit a tagállamokkal, valamint egyeztetéseket tartanak az érdekeltek egyes csoportjaival.
Az EU-ban évente 3,5 millió embernél diagnosztizálnak rákot.
Az unió statisztikai hivatala, az Eurostat 2016-os adatai szerint az uniós tagállamok közül Magyarországon a legmagasabb a rákos megbetegedéshez köthető halálozási arány.
Magyarországot Horvátország, Szlovákia majd Románia követi a sorban.
Nemzetközi kampányt indít a rákellenes liga a betegség megelőzéséért
Nemzetközi kampányt indít “Ez vagyok, és ezt teszem” címmel a Magyar Rákellenes Liga, hogy felhívja a figyelmet a betegség megelőzésének fontosságára és a rákbetegek megsegítésére.
A szervezet az MTI-hez kedden, a rákellenes világnapon eljuttatott közleményében azt írta, hogy a kampány során többek között embereket állítanak meg az utcán, önkormányzatnál, bevásárlóközpontban, és megkérdezik tőlük, hogy mit tesznek a rák ellen, tájékoztató anyaggal látják el őket, valamint üzeneteiket felteszik a közösségi médiára.
A ligával összefogó Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete plázákban oszt szét tájékoztató anyagokat a daganatos betegségek prevenciójáról és leggyakoribb tüneteiről. Az orvostanhallgatók tudását pedig egy pszichoonkológia témájú szakmai előadással tervezik bővíteni – tették hozzá.
A közlemény szerint Magyarországon minden negyedik magyar ember daganatos megbetegedésekben hal meg, pedig a rákbetegségek egyharmada korai felismeréssel, rendszeres önvizsgálattal és szűrővizsgálatokon való részvétellel megelőzhető lenne.
A bőrdaganatos eseteket nem számolva Magyarországon 2018-ban 33 250-en haltak meg daganatos megbetegedések következtében. A World Cancer Research Fund 2018-as évre vonatkozó adatai szerint pedig a nem melanóma típusú bőrdaganatok kivételével a világon összesen mintegy 18 millió – 9,5 férfi, 8,5 női – újonnan diagnosztizált daganatos megbetegedés történt – írták.
A közleményben felhívták a figyelmet, hogy az alkoholfogyasztás mellőzése, a túlzott szoláriumozás kerülése, a dohányzás abbahagyása, az egészséges étrend, a rendszeres mozgás csökkenti a rákbetegség kialakulásának kockázatát.
Kásler: minden feltétel adott a daganatos betegek gyógyításához
Magyarországon minden feltétel adott a daganatos betegek gyógyításához – mondta az emberi erőforrások minisztere a rákellenes világnap alkalmából tartott keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Kásler Miklós kiemelte: mind a labordiagnosztika, mind a modern sugárterápiás eszközpark rendelkezésre áll a gyógyításhoz, és Magyarországon minden rákellenes gyógyszer ingyenesen hozzáférhető, a társadalombiztosítás több mint 350 daganatellenes gyógyszert finanszíroz.
A miniszter úgy fogalmazott, a rákellenes világnap lehetőséget ad arra, hogy ráirányítsa a figyelmet a megbetegedésekre, elsősorban a megelőzés fontosságára.
Emlékeztetett, Magyarországon Európában az elsők között állították össze 1993-ban a nemzeti rákellenes programot, amely az Egészségügyi Világszervezet egyik “alapmunkája” lett.
Mint fogalmazott, a daganatos megbetegedések elleni küzdelemnek több “tétele” van, így az életmód, a táplálkozás, vagy a kémiai rákkeltő anyagok kiszűrése, tehát azok a tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához.
A másik fontos lépés a megelőzésben, hogy a daganatokat olyan stádiumban ismerjük fel, amikor még nem okoznak tünetet – mondta, hozzátéve, populációs szintű szűrésre mindössze három szerv – az emlő, a méhnyak és a vastagbél – esetében van lehetőség.
A diagnosztikában és a terápiában is minden lehetőség adott – közölte az onkológus professzor. A patológiai vizsgálatok közül kiemelte a molekuláris patológiai vizsgálatokat, amelyek a tumorok biológiai tulajdonságait célozzák, hogy mely daganatképző kóros gének jelenléte felel az adott betegben a rosszindulatú elváltozás kialakulásáért.
A szűrésekről szólva Kásler Miklós kiemelte, hogy a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltásnál az átoltottság 80 százalékos, és 2018 őszén elindult a vastagbélszűrés. Utóbbival kapcsolatban beszámolt arról, hogy 570 ezer érintett lakosnak küldtek levelet a vizsgálatra, és 170 ezer esetben vissza is küldték a mintát. Az eredmények alapján nyolcezer esetben javasoltak további kolonoszkópiás vizsgálatot, amelynek során 2500 esetben úgynevezett rákmegelőző állapotot, háromszáz esetben pedig már daganatot diagnosztizáltak.
Kásler Miklós említést tett a háziorvosi praxisoknak 10,5 milliárd forintos kerettel meghirdetett Három generációval az egészségért programról, amellyel – egyebek mellett – szintén a megelőzés, a szűrésekre való mozgósítás a fő cél.
Az utolsó tíz évben az állam csaknem 90 milliárd forintot fordított az onkológiai struktúra felépítésére, korszerűsítésére – emelte ki a miniszter, hozzátéve, hogy a magyar onkológia és az Országos Onkológiai Intézet felkészültsége tette lehetővé, hogy tavaly Budapesten megalakulhatott a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia. (Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Orbán Viktor: Meghosszabbítjuk a kijárási korlátozást
Elsősegélynyújtás Oktatásáért Alapítvány pályázatai pedagógusoknak és diákoknak
4077 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma, és elhunyt két idős, krónikus beteg
3870 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 116 beteg
NNK: Újabb településeken jelez emelkedést a szennyvízben a koronavírus örökítőanyaga
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C