Ezért bírálja a rokkantsági ellátások változását az ombudsman
Túl gyors volt az átállás a rokkantsági ellátás rendszerében, ráadásul a vonatkozó új jogszabály súlyosan sérti az esélyegyenlőség elvét ? mondta az ombudsmani szóvivő.
Fenntartja aggályait a megváltozott munkaképességű emberek ellátásáról szóló törvény kapcsán az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala ? mondta el a 180 percben Bassola Eszter ombudsmani szóvivő.
Szabó Máté, az ombudsman kedden közölte, hogy az Alkotmánybíróságnál kezdeményezte a megváltozott munkaképességű emberek ellátásáról szóló törvény egyes rendelkezéseinek felülvizsgálatát. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a megváltozott munkaképességű emberek ellátásáról szóló törvény egyetlen paragrafusa sem sért alkotmányos jogokat.
Bassola Eszter szerint az ombudsman azért fordult az Alkotmánybírósághoz, mert úgy ítéli meg, hogy a rokkantsági ellátórendszer átalakítása elsősorban a jogbiztonságot sértette, hiszen nagyon rövid időn belül ?nagyon alapvető? változásokat hozott a vonatkozó új jogszabály. Emlékeztetett rá, korábban a rokkantsági nyugdíj intézménye működött, a változtatás után pedig nem a nyugdíjellátás, hanem az egészségbiztosítási ellátás keretében kapnak bizonyos támogatást a megváltozott munkaképességű, illetve meghatározott rokkantsági fokozatban lévő emberek.
Amellett, hogy túl gyors volt az átállás az ellátási rendszerben, a változtatás a támogatás összegének csökkenésével is együtt járt. Utóbbi azért fontos, mert 2011 decemberében született meg a jogszabály és már 2012. január 1-jén hatályba is lépett. Az érintett emberek az előző évben még annak tudatában hoztak döntéseket, vállaltak esetleg munkát, hogy folyamatos lesz az addig kapott állami támogatás ? mondta Bassola Eszter.
A szóvivő szerint további alapvető probléma volt, hogy a most létező kétfajta ellátást ? rehabilitációs és rokkantsági ? csak akkor folyósítják, ha az illetők nem végeznek munkát. Az ombudsmani hivatal szerint azt a hátrányt, amely az érintettek helyzetére jellemző ? nehezebben kapnak munkát, kisebb bérért ? az államnak épphogy kompenzálnia kellene. Azzal, hogy kisebb összegű ellátást kapnak, és egyúttal nem is dolgozhatnak, az nagyon súlyosan sérti az esélyegyenlőség elvét ? mondta a 180 percben Bassola Eszter.
A szóvivő hozzátette, az Alkotmánybírósághoz beadott ombudsmani indítvány egy a sorban, nem élvez elsőbbséget, így nem tudni, mikor születik döntés az ügyben.
Adta hírül a hirado.hu és a meosz.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Megjelent a két rendelet a nyugdíjasok pluszpénzeiről – mutatjuk
Ön szerint elfogadó a társadalom a fogyatékkal élőkkel szemben?
Kötelező óvodai és bölcsődei ügyeletet biztosítani
Több tucatnyi motorosnak és kerékpárosnak kellett a pénztárcájába nyúlnia a hosszú hétvégén a kijárá...
Hétfőtől díjmentes a közterületi parkolás
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?