Hasznos konyhai kiegészítők látássérült embereknek – 1. rész: kézi eszközök
Ezen írásban olyan eszközök rövid gyűjteményét adja közre a MVGYOSZ. szerzője, amelyek jól jöhetnek egy látássérült ember konyhájában. Mivel sokfélék vagyunk, eltérőek a preferenciáink, természetesen abban is különbözünk, hogy kinek melyik eszközre van, vagy éppen nincsen szüksége, melyiket használja szívesen, vagy találja teljesen feleslegesnek.
Elsőként az egyszerűbb, nem elektronikus eszközöket veszem sorra, míg a következő rész témáját a konyhai kis és nagy gépek adják.
Késsel dolgozni sokszor ijesztő a még kevés gyakorlattal rendelkező látássérült emberek számára. Azon túl, hogy akár egy elemi rehabilitációs szakember segítségével is gyakorolhatjuk a hámozást és vágást, érdemes több, különböző eszközzel megismerkedni, hogy aztán a számunkra legkényelmesebbet és legbiztonságosabban használhatót választhassuk. Egy hámozó például akkor könnyíti meg a dolgunkat, ha igazán kézre áll, kényelmes számunkra a nyél kiképzése és vastagsága. Választhatunk olyat, amelyen a penge egy késhez hasonlóan a nyél folytatásaként helyezkedik el. Egy másik típusnál azonban a penge a nyéllel 90 fokos szöget zár be. Válasszuk azt, amelyik némi gyakorlás után nekünk leginkább beválik. Hámozhatunk ezekkel krumplit, leveszöldséget, vagy akár gyümölcsöt (almát, körtét, kivit). A szeletelés megkönnyítésére létezik alma- és krumpliszeletelő is, amelyek segítségével egy mozdulattal állíthatunk elő azonos méretű darabokat. Vöröshagyma felkockázásában nyújt segítséget a hagymatű, főtt tojás felkarikázásához pedig a tojásszeletelő.
Ha nem választjuk meg jól a használt eszközt, reszelés során is megsérülhetünk. Sajt, dió és csokoládé aprításához használható a sajtdaráló. Az eszköz kialakításának köszönhetően – eltérően a hagyományos reszelőktől – a kéz a vágó felülettel egyáltalán nem érintkezik. A készlet három különböző daráló betétet tartalmaz, így választhatunk, milyen finomságú végeredményt szeretnénk kapni.
Egy látássérült ember konyhájában hasznos kiegészítő a tejőr. Ez egy kerek, fém eszköz, amelybe egy kis lyukat vágnak. A tejőrt az üreges felével lefelé helyezzük a lábos aljára, majd erre öntjük a forralni kívánt vizet, vagy tejet. A forrásban lévő folyadék emelgeti a tejőrt, ami így ritmusosan kocog az edény alján. Így a forrás könnyebben észlelhető akár hallássérült látássérült személy számára, vagy a lakás távolibb pontjáról is jól hallható.
Ha nagyobb mennyiségben főzünk bármit, amit le kell szűrni – tésztát, héjában burgonyát – érdemes lehet beszerezni egy tésztafőzőt. Ez valójában egy készlet: egy fazék, amelybe egy hozzá méretében jól illeszkedő, az alján és oldalán is lyukacsos szűrőedényt helyezünk. A készlet része az edényekre pontosan illeszkedő fedő. Amikor megfőtt a tészta vagy a burgonya, a belső, lyukacsos edényt egyszerűen kiemeljük és lecsepegtetjük, a víz pedig a külső edényben marad.
Fontos említést tenni az akadálymentesített mérőedényekről is, hiszen a hozzávalók méréséhez ezek nagy segítséget nyújtanak. Mind maradék látásukat használó, mind tapintó életmódot élő látássérült szakácsok találnak számukra megfelelő mérőeszközöket az MVGYOSZ segédeszköz boltjában.
Végül fontosnak tartom megemlíteni a tojásszétválasztót. A fehérje és sárgája különválasztásának módjairól korábban itt írtunk:
https://jovokilatasai.mvgyosz.hu/2024/09/24/latasserultkent-sem-ordongosseg-a-tojas-szetvalasztasa/
A fentiekben röviden bemutatott eszközök mindegyike, és sok további konyhai kiegészítő megvásárolható az MVGYOSZ segédeszköz boltjában személyesen, vagy online. A teljes választék itt tekinthető meg.
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?