Ismét a megváltozott munkaképességű személyeket érintő szabályokról tárgyal a Parlament
Ezúttal a korábban megállapított ellátások felülvizsgálatára lesz lehetőség.
A napokban került az Országgyűlés elé egy törvényjavaslat, amely várhatóan július elsején lép majd hatályba, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) módosítását célozza. A törvény elfogadása esetén a változások ezúttal azokat érinthetik, akik
a.) a rokkantsági nyugdíjrendszer átalakítását megelőzően 2011 decemberében rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, illetve rendszeres szociális járadékban, vagy átmeneti járadékban részesültek, mely ellátásukat 2012 januárjától hivatalból rokkantsági, vagy rehabilitációs ellátássá minősítették át,
b.) majd az ezt követően elvégzett esedékes komplex felülvizsgálat alapján rokkantsági ellátásra váltak jogosulttá, de – mivel állapotjavulást véleményeztek náluk – a vonatkozó szabályozásnak megfelelően annak összege korábbi ellátásuktól függetlenül alacsonyabb szinten került meghatározásra.
Ezzel a problémával 2018-ban már az Alkotmánybíróság is foglalkozott. A 21/2018. (XI. 14.) AB-határozat a szabályozás hiányosságaként, illetve jogalkotói mulasztásként értékelte, hogy az Mmtv. nem rögzítette pontosan az állapotjavulás fogalmát, ami ahhoz vezetett, hogy olyan embereknél, akik 2011. december 31-én jogosultak voltak valamilyen ellátásra, a komplex felülvizsgálatukat követően anélkül véleményeztek egészségiállapot-javulást, hogy az ténylegesen bekövetkezett volna, csupán a megváltozott minősítési rendszer miatt kaptak a korábbihoz képest jobb minősítést egészségi állapotukra.
Sérelmezte továbbá az Alkotmánybíróság azt is, hogy a komplex felülvizsgálatot követően járó rokkantsági ellátás összege – állapotjavulás véleményezése esetén – már semmilyen módon nem függ a korábbi, egyébként járulékfizetésen alapuló rokkantsági nyugdíj összegétől. E hiányosságok kiküszöbölése érdekében az Alkotmánybíróság új szabályok megalkotását írta elő, melyre 2019. március 31-éig adott határidőt. A mostani törvényjavaslat – a hozzáfűzött indokolás szerint – az Alkotmánybíróság e határozatában szereplő követelményeknek kíván eleget tenni.
Egyösszegű kompenzáció vagy állapotvizsgálat alapján az ellátás újraszámítása
Két lehetőség közül választhatnak azok a volt rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjasok, nyugdíjszerű ellátásra jogosultak, akiknek a 2012. január 1-jét követően elvégzett komplex felülvizsgálat alapján rokkantsági ellátást állapítottak meg, azonban ennek összege alacsonyabb lett az őket 2011 decemberében megillető, az időközi emeléseket is tartalmazó ellátás összegénél.
- Az érintettek dönthetnek úgy, hogy elfogadnak egy egyszeri, 500.000 Ft összegű kompenzációt, melyet a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága fizet ki részükre 2022. március 31-éig. E kifizetésre viszont csak annak részére kerülhet sor, aki 2022. február 28-áig előzetesen nyilatkozik arról, hogy ellátása összegének csökkenésével összefüggésben további igényt nem támaszt.
- Aki a fenti egyösszegű kompenzációval nem kíván élni, az kérelmet terjeszthet elő állapotvizsgálat elvégzése érdekében. Fontos azonban tudatosítani, hogy e kérelmet legfeljebb 2022. június 30-áig lehet benyújtani. Az állapotvizsgálat ebben az esetben annak megállapítására irányul, hogy a korábbi, rokkantsági ellátást megalapozó felülvizsgálat időpontjában következett-e be tényleges fizikai állapotjavulás a 2012. január 1-jét közvetlenül megelőző fizikai állapothoz képest. A fizikai állapotjavulás visszamenőleges vizsgálatára vonatkozó részletes szabályok csak ezt követően, rendeletben kerülnek majd kidolgozásra. A most vázolt két lehetőségről egyébként a folyósító szerv ez év december 31-éig kiküldött tájékoztatóban informálja majd az érintetteket.
Az ellátás összegének újraszámítása
Az állapotvizsgálatot azoknak, akik ezt kérik, a rehabilitációs hatóság végzi majd el. A törvényjavaslat értelmében a hatóságnak erre legkésőbb 2023. június 30-áig kell sort kerítenie. Ha ennek eredménye az lesz, hogy az érintett személy fizikai állapotában tényleges javulás nem következett be, vagy az állapotjavulás ténye nem bizonyítható, akkor a rehabilitációs hatóság a rokkantsági ellátás összegét újra megállapítja – már ha ez az ellátott számára kedvezőbb összegű ellátást eredményez. Újfent hangsúlyozzuk, hogy ebben az esetben nem a jelenlegi fizikai állapot vizsgálatáról van szó, hanem visszamenőlegesen, 2011 decembere, illetve az ezt követő, rokkantsági ellátás megállapítását megalapozó komplex felülvizsgálat időpontja közötti időszakra vonatkozóan vizsgálják, történt-e akkor állapotjavulás, vagy sem. Habár az újbóli megállapítást illetően a törvényjavaslat nem túlságosan részletes, azt azért rögzíti, hogy az újonnan kiszámított ellátás semmiképp nem lehet kevesebb az érintett részére 2011. december hónapra járó ellátás időközi emelésekkel növelt összegénél. Fontos továbbá hangsúlyozni, hogy az ellátás újraszámítása esetén az érintett jogosulttá válik az új, illetve a részére ténylegesen folyósított ellátás közötti különbözetre is.
A törvényjavaslat indokolása utalást tartalmaz arra is, hogy az egyösszegű kompenzációra, vagy a fizikai állapotuk vizsgálatára, illetve ennek következtében az ellátás újraszámítására nemcsak azok tarthatnak igényt, akik jelenleg is rokkantsági ellátásban részesülnek, hanem azok is, akiknek ellátásra való jogosultságuk időközben megszűnt, vagy például már öregségi nyugdíjat kapnak.
A fentiekből látható, hogy a most részletezett lehetőségekre még egy ideig várniuk kell az érintetteknek, célszerű viszont folyamatosan figyelemmel kísérni az ezzel kapcsolatos híradásokat.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
6°C