Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Soho Party - Dilis A Lány
59
hallgató

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

iOS alkalmazás (Iphone-ra) (Készítette: Ócsvári Áron)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.

Két vak fiatal a NASA Űrtáborban

- 2010. október 22. 10:35 - 4285 megtekintés

A Huntsville-i (USA, Alabama Állam) Nemzetközi NASA Űrtábor az idén először fogadott két magyar vak középiskolást: Ócsvári Áront (Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskola), és Velegi Istvánt (Scheiber Sándor Gimnázium).

Mindketten a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) „Ugródeszka: a Hold” c. pályázatán nyerték el az egy hetes részvétel lehetőségét. A tábort látó és speciális körülmények között látássérült középiskolásoknak is évente megszervezik. Az idén a MANT jóvoltából utazhattak ki a magyar vak fiúk is. Kísérőjük a támogató szervezet, az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány önkéntese, Szelinger Tamás volt. Szeptember 24-én indultak és háromszori átszállással, több mint nyolc órás repüléssel érték el a célállomást. Tizenöt fős csapatokban ismerkedtek és gyakorolták az űrhajózás fortélyait. Munkaruhájuk űroverál volt. Szimulátorban utaztak a Mars felszínén, majd kipróbálták az ún. 1/6 széket. Az elnevezés arra utal, hogy a gravitáció a Holdon hatoda a Földének. A rakéta parkban lenyűgözték őket az eredeti méretek. Hallottak előadást az űrhajózás történetéről, a szilárd hajtóanyagú rakéták működéséről – ezt egy miniatűr rakétával a gyakorlatban is illusztrálták. A háromszor egy órás „küldetés tréning” során megtanulták az űrszimulátort kezelni. Az űrhajó teljes audio-vizuális élményt nyújtott a többségében amerikai és ír látássérült fiataloknak, ahol a két magyarnak is. Számukra a Braille-írás segítette a feladatok megoldását. Különböző beosztásokban vettek részt a programokban. Így pl. a záróvizsgának beillő hat órás „küldetés tréning” végén István kapitányként, Áron pedig hajózó mérnökként diplomázott. Amíg a csapatok egy része az űrhajóban, a többiek az irányító központban vagy a Nemzetközi Űrállomáson teljesítettek szolgálatot. A súlytalanságot a búvárkodás érzékeltette. Nyolc méter mélyen kézjelekkel kommunikáltak a búvárral, aki a karjukon jelezte a tennivalókat. A víz alatt műanyag csöveket illesztettek össze szerszámok használatával. A táborhoz tartozó, un. 51-es körzetben különféle akadálypályákon ügyességi feladatok vártak a csapatokra. A fiúk elmondása szerint a legfélelmetesebb az volt, amikor egy 15 méter magas toronyra kellett felmászniuk és a tetején megállni egy tányér nagyságú korongon. Ezt követően egy 90 fokos fordulatot kellett venniük és leugraniuk, így tesztelve az egyensúlyérzéküket. Természetesen kötéllel kibiztosították őket. Az ügyességi feladatok közt gyakori volt a falmászás is, melyben mindkét magyar kitűnően teljesített. Az utolsó napon jutott még idő csörgőlabda játékra, mozilátogatásra, vetélkedésre, beszélgetésre és este egy jó hangulatú bulira. Az eltelt egy hét alatt nagyon sok barátot szereztek és megtanulták: az akarat és a szorgalom képessé teszi az embert a legnemesebb célok elérésére is, még akkor is, ha a látásában akadályozott. Bartha Zsuzsanna



A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük, azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása).
Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!


Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


öt * 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 9:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket. Movie and Music - a Hobby Rádióban.
  • 10:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 14:00: Zamat - finom falatok a konyhában (két órán keresztül)
  • 16:00: Retikül - női magazin sok csajos hírrel és kevés focival
  • 17:00: Nagy generáció - Mindenki, aki a 70-es és 80-as években formálta a zenei világot (retró műsor a legnagyobbakkal)
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 21:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket.
  • 22:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2026. július 8. szerda, Ellák napja van.
Az év 28. hete és 189. napja.
Holnap Lukrécia napja lesz.

1683. A tatár előhad Bécs felé Ausztriába tört. Kara Musztafa nagyvezér, miután Fogarason, Szebenen, Fejérváron, Enyeden és Somlyón át rabolva és égetve betört tatár khánt magához vonta és Veszprémet, Tatát, Szentmártont és Pápát elfoglalta, július 8-án a tatár előhadat Ausztriába indítá.


1815. A feloszlott budai színtársulat tagjaiból új társulat alakul Miskolcon.


Szabó Lőrinc: Nyár

Nézd csak, bolondul, karikázva
hogy összecsap az a két sárga
lepke! hogy kezd tündéri táncba!

hogy gyúrja egymást, hogy forog!
Négy szárnyuk százfelé lobog,
pedig egyhelyben kavarog.

Csókolóznak? vagy marakodnak?
Most hirtelen egybefogóznak,
s nyílegyenest fölfurakodnak.

föl, föl, föl, ingó, lebegő
tornyot húzva, mely repdeső
útjuk nyomában égbe nő,

függőlegesen rakéta: már a
bükk magasában, már a nyárfa
csúcsánál járnak: már a drága

túlvilágban szikráznak a
kék őrületben, ahova
csak a szerelem mámora

vagy az se emel!...Ott repülnek!
Ott! Hol? Fény! Látod?...Tovatüntek...
Magukkal vitték a szemünket!

Időjárás

2026-07-08, 15:16
Clear sky
NW
Clear sky
27°C
5.3 m/s
Apparent: 24°C
Nyomás: 1010 mb
Páratartalom: 45%
Szél: 5.3 m/s NW
Széllökések: 12.8 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /24% / Rain
Napfelkelte: 04:55
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


nyolc plusz kilenc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 330

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

  • 2026.07.09 19:00 - A Pál utcai fiúk - a Molnár Ferenc Színműhely előadása -
    Előadás részletei

    MOLNÁR FERENC - A PÁL UTCAI FIÚK; műve alapján készült színdarab a gyermeki barátság, becsület és összetartozás története.
    "A cselekmény középpontjában egy csapat pesti fiú áll, akik a „grundot” – egy üres telket – tekintik saját birodalmuknak. A csapat vezetője Boka János, aki igazságos és felelősségteljes, míg a történet egyik legfontosabb alakja Nemecsek Ernő, a törékeny, de rendkívül bátor kisfiú, aki a csapat egyetlen „közlegénye”. A fiúk élete akkor kerül veszélybe, amikor a vörösingesek, élükön Áts Feri, el akarják foglalni a grundot. A konfliktus a két csapat között egyre élesebbé válik, és végül „háborúhoz” vezet. Nemecsek többször is bizonyítja hűségét és bátorságát, még akkor is, amikor társai eleinte alábecsülik őt. A döntő összecsapásban a Pál utcai fiúk győzelmet aratnak, azonban Nemecsek súlyosan megbetegszik, mivel a küzdelmek során többször is hideg vízbe merült. A történet tragikus fordulatot vesz, amikor Nemecsek a betegség következtében meghal. Halála mélyen megrázza társait, és ráébreszti őket a barátság, az önfeláldozás és az emberi értékek valódi jelentőségére. A mű végén az is kiderül, hogy a grundot beépítik, így a fiúk „országa” végleg megszűnik.
    A színdarab egyszerre kalandos és megható, és időtálló módon mutatja be a gyermeki világ komolyságát, valamint azokat az erkölcsi dilemmákat, amelyek valójában a felnőttek világában is jelen vannak."
    RENDEZŐ/DRAMATURG: Lukács Kálmán
    KOREOGRÁFUS: Hunyi Dániel
    ELŐADJÁK: A Molnár Ferenc Színműhely alkotótagjai

  • 2026.07.11 17:00 - Magán rendezvény - Színházterem foglalt
  • 2026.07.15 17:00 - Áramszünet (érzékenyítő program) - a Vakrepülés Színtársulat rendezvénye
  • 2026.07.29 17:00 - Áramszünet (érzékenyítő program) - a Vakrepülés Színtársulat rendezvénye
  • 2026.08.12 17:00 - Áramszünet (érzékenyítő program) - a Vakrepülés Színtársulat rendezvénye

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com