Korlátok nélkül – mozgássérült emberek info-kommunikációs akadálymentesítése
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége Korlátok nélkül mozgáskorlátozott emberek info-kommunikációs akadálymentesítése című, EFOP-1.1.5-17-2017-00004 jelű projektje keretében országosan 600 súlyosan mozgáskorlátozott személy infokommunikációs akadálymentesítését tűzte ki célul, annak érdekében, hogy Szövetségük könnyebbé tegye a közügyek intézését, a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést, elősegítve ezzel a társadalmi felzárkózást és az önrendelkező életet. Annak érdekében, hogy minél több érintetthez eljussunk, az ország több pontján Toborzónapot tartanak, melynek első állomása 2018. július 24-én Budapesten volt. A rendezvényen Kiss Csaba, a MEOSZ munkatársa egy tekintetkövető egér és egy kommunikációs szoftver segítségével tolmácsolta gondolatait, miszerint: a programnak olyan messzemenő hatásai lesznek, amelyek a mozgássérült emberek körében és a többségi társadalomban is komoly paradigmaváltást segítenek elő.
A MEOSZ az európai uniós támogatással megvalósuló projekt keretében minél több érintetthez szeretne eljutni, ezért az elkövetkezendő időszakban az ország több pontján – minden megyében – Toborzónapot tartunk, ahol a mozgáskorlátozott emberek mellett szakembereket is várunk. Az ő segítő közreműködésükre is számítunk a célcsoporttagok elérésében. Olyan aktív korú, súlyosan mozgáskorlátozott – kerekesszékes, felsővégtag-sérült, illetve kommunikációs nehézségekkel küzdő- személyek jelentkezését várjuk, akik szívesen együttműködnének velünk az elkövetkezendő időszakban -mondta Miklós Kata, a MEOSZ projektjének szakmai vezetője. Hozzátette: a programot a tagszervezetek bevonásával kívánjuk megvalósítani. Az országban húsz szolgáltatási pontot minden megyében és Budapesten – hoztunk létre; ezek a pontok kötik össze az infokommunikációs eszközöket használó mozgáskorlátozott embereket a közszolgáltatást végző szakemberekkel, és ide kapcsolódnak majd a sorstársi mentorok is. A mentorképzés heteken belül megkezdődik. Feladatuk nem merül ki abban, hogy segítsék a mentoráltjukat az infokommunikációs akadálymentesítést szolgáló eszközök használatának elsajátításában, az önrendelkezés támogatása is a munkájuk része lesz. Ezzel is bizonyítják, lehet önrendelkező életet élni, csak ehhez a környezeti akadályokat kell leküzdeni.
Nem az eszközökhöz keresünk embereket, hanem az a cél, hogy az érintettek személyre szabottan választhassák ki a MEOSZ szakembereivel együttműködve azokat a megoldásokat, melyeket használni fognak akár az on-line ügyintézés esetén, akár ha személyesen keresik fel az illetékes kormányhivatalt, orvosi rendelőt. Olyan speciális eszközöket adunk, amelyek segítségével az érintettek képesek lesznek a számítógépet és az okos eszközöket használni. Ilyen többek között a speciális billentyűzet, érintőképernyő, speciális joystick, kapcsolók és a szemmozgással irányítható egerek. A projekt azoknak is segítséget nyújt, akiknek nem eszközök, hanem elsősorban szoftverek, programok és egyéni beállítások szükségesek. Ezen felül azokat is szeretnénk elérni, akiknek a mozgáskorlátozottságon kívül kommunikációs nehézségeik is vannak. Olyan aktív korú, súlyosan mozgáskorlátozott – kerekesszékes, felsővégtag-sérült, illetve kommunikációs nehézségekkel küzdő – személyek jelentkezését várjuk, akik szívesen együttműködnének velünk az elkövetkezendő időszakban. A program keretében módszertant készítünk a támogató technológiákra vonatkozóan. A középpontjában azonban az önrendelkezés áll, mert a szakemberekkel közösen az érintettek véleményére, szokásaira, körülményeire tekintettel alakítják ki az egyéni céloknak megfelelő eszközök kombinációját tájékoztatta a résztvevőket Miklós Kata. A MEOSZ szakmai vezetője arról is tájékoztatott, hogy ez a munka a projekttel nem zárul le, hosszú távú célunk ugyanis, hogy érdekvédelmi munkánk révén ezek az eszközök az alternatív egerektől az AAK szoftverekig – olyan ismertek legyenek, mint például a kerekesszék, s mint a támogató technológia eszközei a jövőben a rehabilitáció és az oktatás részévé váljanak, és az állam finanszírozza azokat.
Kiss Csaba, a MEOSZ tapasztalati szakértője a Toborzónapon egy tekintetkövető egér és egy kommunikációs szoftver segítségével beszélt a projekt által nyújtott lehetőségekről. Mint mondta: Sokkal jobban át tudom hidalni azt a sokkot, ami a másik félben keletkezik, amikor azzal szembesül, hogy nem érti, amit mondani szeretnék neki. Ezáltal én is magabiztosabbá válok. Ugyanis rá kellett jönnöm, hogy nem azt a legnehezebb elfogadni egy idegen embernek, hogy nem tudok járni, hanem, hogy nem tudok mindenki számára érthetően beszélni. Ez az a pont, ahol szinte automatikusan letiltódik a fejekben, hogy önrendelkező és önálló életet élhetek. Ez a projekt a bevont mozgássérült emberek önrendelkezését is nagyban erősíteni fogja, hiszen éppen az az a egyik fő célja, hogy a kapott eszközök segítségével, önállóan tudják intézni a saját hivatalos ügyeiket.
A MEOSZ közel egy hónapja hirdette meg a pályázatot, melyre eddig már 150 ember jelentkezett. A Szövetség továbbra is várja a jelentkezőket,- a pályázati felhívás és a kérdőív a www.meosz.hu honlapon érhető el – s őket szólítja meg a Toborzónapokon is, melynek első állomása Budapesten volt a MEOSZ székházában. A mozgáskorlátozott emberek és a szakemberek részvételével tartott rendezvényen Németh Anikó alprojektvezető ismertette a jelentkezés módját, feltételeit és a projekt által kínált szolgáltatásokat. Ezek sorában kiemelte: a nemzetközileg fejlesztett és a projektben adaptált módszertan nagy hangsúlyt fektet az egyéni szükségletekre, életmódra és a környezet támogató attitűdjének mértékére. A rendezvényen bemutatták azokat az infokommunikációs eszközöket, amelyeket a projektben résztvevő mozgáskorlátozott személyek kapnak, és használnak, így a laptop vagy tablet mellett például egérkiváltó eszközöket, speciális billentyűzetet, kapcsolókat, kommunikátor és tekintetkövető eszközöket.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Agyba beültetett chip segíthet a lebénult betegeknek
Egyetemes tervezés az oktatásban és a gyakorlatban
Görbe tükör a rokkantak helyzetéről
A MEOSZ a mozgáskorlátozott menekültek elhelyezésére alkalmas szálláshelyek listáját kéri az operatí...
Több mint egy évet vesztegetett el a kormány fogyatékosügyben - a MEOSZ várja az intézkedési tervet
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?