Különös jelet rejtett el az MNB az új ezresen
Szerda délelőtt jelentette be a Magyar Nemzeti Bank, hogy bankjegycsere programja keretein belül megújul az 1000 forintos bankjegy is. A Pénzcentrum annak járt utána, hogyan érinti ez a hír azokat, akik egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen látják majd az új bankjegyeket.
Szerda délelőtt a Pénzcentrum is beszámolt arról, hogy újabb lépcsőjéhez érkezett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bankjegycsere programja. A korábban megújított húsz-, tíz-, öt- és kétezres címletek után most az ezer forintos bankjegyből mutattak be újat, mely jövő márciustól kerül be a készpénzforgalomba.
Az új ezerforintos bankjegy bemutatásáról szóló sajtóeseményen részt vett Bódi-Schubert Anikó, az MNB Pénzkibocsátási stratégiai főosztályának vezetője is, akit a Pénzcentrum arról kérdezett a sajtótájékoztató után, hogy figyelembe vették-e a vakok és gyengénlátók speciális igényeit a bankjegyek kialakításakor.
Vakok és gyengénlátók számára, úgy szoktunk fogalmazni, hogy a tapintással történő azonosítást segítő jeleket helyeztünk el a bankjegysorozaton, címletspecifikusan. A bankjegyen, hogyha szemből nézzük, akkor a jobb alsó sarkán is található tapintással érzékelhető azonosítóelem. Továbbá az értékjelzések, a Magyar Nemzeti Bank, az ezer forint felirat és a portré egyes elemei is mind metszetmélynyomtatott elemek, tehát tapintással is ellenőrizhetőek – mondta el a főosztályvezető.
A Pénzcentrum az interjú után megkeresett egy érintettet, aki a főosztályvezető által elmondottakkal kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy vakként nem igazán tudja, hogy mikor, melyik irányból nézi a bankjegyet, így az azon elhelyezett segítőjeleket sem feltétlenül szokta megtalálni.
Arról is megkérdeztük az MNB munkatársát, hogy ezek a kidomborodó elemek nem gyengülnek, kopnak-e el a bankók mindennapi használata miatt.
Természetes tulajdonságuk, hogy elkopnak a használat során, de mivel az előző bankjegysorozathoz képest ezek a metszetmélynyomtatott elemek jóval erősebbek, ezért vélhetően a forgalomban is tartósabbak lesznek. Ezen túl a bankjegyek színvilága a gyengénlátók számára segíti az azonosítást, csökkenti az összetéveszthetőséget. Azok számára, akik teljesen elvesztették látásukat, az eszközzel való azonosítást támogatja és javasolja a Magyar Nemzeti Bank – nyilatkozta lapunknak Bódi-Schubert Anikó.
Okostelefon segít a vakokon is
Megkerestük a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségét, hogy egyeztetett-e velük az MNB, mielőtt elkezdték az új sorozatú bankjegyek kibocsátását. Erre a kérdésünkre nem kaptunk egyértelmű választ, mindemellett Nagy Sándor elnök telefonon elmondta, 19 millió forintot nyertek a jegybank társadalmi felelősségvállalási pályázatán, mely összegből 202 okostelefont tudtak venni vakok és gyengénlátók számára. A készülékekre telepítettek egy applikációt, mely képes beolvasni a különböző forintbankjegyeket, és hang segítségével igazítja el a fogyatékossággal élőket azzal kapcsolatban, hogy milyen címletet tartanak épp a kezükben.
A szervezet elnöke közölte, hogy az okostelefonos applikáció segítségével egy több rekeszű pénztárcába érdemes helyezni a bankjegyeket, így fizetéskor pontosan tudhatja egy vak vásárló is, hogy mekkora címletű bankjegyet nyújt át a kasszásnak. Nagy Sándor arról is beszélt, hogy visszajáró esetén a bolti dolgozók bankjegyenként szokták közölni a látássérült vásárlóval, hogy épp milyen címletet adnak vissza. Ezzel a módszerrel kapcsolatban jók a tapasztalatok, nem szokott olyan jelzés érkezni a szervezethez, hogy vakokat vágnának át a boltokban.
A bankkártyás fizetés persze a vakoknak is elérhető, ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott a szövetség elnöke, hogy a helyszínen nehéz meggyőződni arról, hogy a jó összeget vonták-e le a számláról, ám érdemes eltenni a blokkot és a bizonylatot is, és később egy látó segítségével ellenőrizni azokat.
Forrás: penzcentrum.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?