Legújabb informatikai megoldásairól tartott szakmai napot az Informatika a Látássérültekért Alapítvány
Március 28-án, az FSZK által a Vakok Állami Intézetében szervezett LSER 2018 szakmai napon ismét alkalma nyílt a szervezetnek megmutatni, mi mindenre képes az informatika.
A természettudományos tárgyak tanulásához ma elérhető legkorszerűbb eszközök az XML leírónyelvek, melyek közül a MathML-t és a LaTeX-t a JAWS képernyőolvasó program már tökéletesen olvassa.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány célja, hogy a matematikai leírónyelveket ne csak tudományos körökben használják, hanem az általános és középiskolai természettudományos tárgyak tanításában is, ezért készítettünk egy, az alapítvány oldaláról mindenki számára ingyenesen letölthető MATHML oktatóanyagot a program használatához.
A tréninganyagnak köszönhetően a látássérült felső tagozatos és középiskolás diákok ugyanazokat a feladatokat oldhatják meg, ugyanolyan értékelés alapján kaphatják meg jegyeiket, mint látó osztálytársaik. A fejlesztés legnagyobb érdeme, hogy a tanár és a diák között egy új kommunikációs csatornát nyit meg. A tanár MathML nyelven elkészített dokumentumban adja át a tananyagot és a házi feladatot, amit a diák a megoldás után szintén ugyanezen a nyelven kidolgozva küldhet vissza.
A szervezet fontosnak tartja a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének a rendezvény másnapján tett bejelentését, melynek értelmében a 2019-2020-as tanévtől kezdődően az MVGYOSZ a LaTeX-et használja a matematika és fizika tankönyvek digitalizálásához. A szövetség rendkívül fontosnak tartja, hogy minél több tanár és diák ismerje meg és használja a LaTeX és a MathML matematikai leírónyelveket az oktatásban.
A szövetség Facebook-bejelentése itt olvasható.
https://www.facebook.com/mvgyosz/
A rendezvényen az Informatika a látássérültekért Alapítvány munkatársai felhívták a figyelmet az országlicenc nyújtotta lehetőségekre is. Az ország licenc program keretében ma már nemcsak kizárólag Magyarország területén élő/működő látássérült vagy olvasási nehézséggel küzdő emberek és jogi személyek igényelhetnek hitelesítő kódokat a programban elérhetővé tett szoftverekhez. (Ezek a programok: a JAWS for Windows képernyőolvasó, valamint a ZoomText és MAGic képernyőnagyító szoftverek.) 2018 októberétől Európában egyedülálló módon, már a határon túli, magyar igazolvánnyal rendelkezők is ingyenesen igénybe vehetik ezeket a szoftvereket.
Az alapítvány azokat a termékeit vitte el a rendezvényre, melyekre tapasztalatai szerint nagy szükségük van a legkülönbözőbb élethelyzetben lévő vak és gyengénlátó embereknek.
Digitális kézi nagyítóink közül a Ruby XL HD-t, a Ruby 7 HD-t és a Traveller HD-t próbálhatták ki a szakemberek, e nagyítók az élet minden területén valóságos minőségi váltást jelentenek, legyen szó munkáról, újságolvasásról, tantermi feladatokról vagy fényképek nézegetéséről.
Vak felhasználók számára ajánlották a Clear Reader+ eszközt, mely síknyomtatott dokumentumok, pl. levelek, újságok és könyvek felolvastatására használható. A készülék a szöveget természetes hangon olvassa fel, többnyelvű beszédkimenetet és gyors karakterfelismerést tesz lehetővé rendkívül könnyen megtanulható módon.
A már ismert Focus 14 Blue Braille-kijelző mellett friss újdonságként mutatták be az omniReadert és a PEARL kamerát. E két készülék szó szerint másodpercek alatt alakítja beszédhanggá a nyomtatott szöveget.
Az LSER 2018 rendezvényre ellátogató rehabilitációs szakemberek szinte „kézről kézre” adták az alapítvány munkatársait, mindenki azt szerette volna tudni, hogy személy szerint az ő ügyfeleinek milyen megoldásokat kínál az informatika. Az informatikusok a tőlük megszokott szakértelemmel, készséggel és hitelességgel válaszoltak minden kérdésre.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C