Magyar összefogás a dohányzás visszaszorítására
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ebben az évben a Dohányzásellenes Keretegyezményt szeretné a világ figyelmének középpontjába helyezni a Nemdohányzó Világnap alkalmával.
Hazánkban idén áprilisban szigorítottak a döntéshozók a dohányzást szabályozó törvényen, így a Keretegyezményben foglaltakhoz egyre közelebb került Magyarország is. A Magyar Kardiológusok Társasága üdvözli a döntést, azonban továbbra sem elégszik meg a 2012-től hatályos rendelkezésekkel, további szabályozások bevezetését szeretné elérni a dohányzás még nagyobb mértékű visszaszorítása érdekében.
A Dohányzásellenes Keretegyezmény az első dohányzást szabályozni igyekvő eszköz a világon. Az Egészségügyi Világszervezet égisze alatt legelőször tárgyalt egyezmény a közegészségügy jelentős fejlődését testesíti meg. Csupán 2005 óta ez a leggyorsabban és legnagyobb mértékben növekvő egyezmény az Egyesült Nemzetek történetében, a maga több mint 170 tagjával. A Keretegyezmény megerősíti, hogy minden embernek joga van a legmagasabb szintű egészségre és új törvényi eszközöket biztosít a dohányzás visszaszorításában való együttműködéshez.
2011-ben a Nemdohányzó Világnapon a Keretegyezmény kiemelt jelentőségére szeretnék felhívni a figyelmet világszerte, ezzel is igyekezve nyomást gyakorolni az egyezményt aláíró országokra, hogy tegyék meg az egyezményben foglalt lépéseket a dohányzás visszaszorítására. Emellett azt is hangsúlyozni szeretnék, hogy az Egészségügyi Világszervezet megad minden segítséget az országoknak, hogy azok eleget tegyenek az egyezmény aláírásával vállalt kötelezettségüknek.
Jelen pillanatban a világnak legalább akkora szüksége van a Dohányzásellenes Keretegyezmény betartására, mint amekkora az 1996-os megalapításakor volt. A dohányzás továbbra is vezető a megelőzhető halálokok közül. A dohányzás következtében csak ebben az évben több mint 5 millió ember veszíti majd életét szívinfarktusban, stroke-ban, rákban, tüdőbetegségben vagy más ennek hatására kialakuló betegségben. Ez a szám nem tartalmazza azt a több mint 600 ezer embert – köztük több mint 150 ezer gyermeket -, akik a passzív dohányzás áldozataivá fognak válni. A dohányzás eredményeképpen egy év alatt bekövetkező halálozások száma 2030-ra akár 8 millióra is emelkedhet. Míg a dohányzás 100 millió ember halálát okozta a XX. században, a XXI. században akár 1 milliárd emberi életért is felelős lehet.
Magyarország az Európai országokhoz képest még elszomorítóbb helyzetben van. Hazánkban a 15-nél idősebb lakosság 36%-a rendszeres dohányosnak számít. Az iparilag fejlett országokban a dohányzás fokozatosan szorul vissza, azonban Magyarországon növekszik a dohánytermékek fogyasztása. Ráadásul a 18-35 éves nők körében a legmagasabb a dohányzók aránya (48%). Mindezek eredményeképpen vezetjük a világot a tüdőrák okozta halálozás és más dohányzással összefüggő betegségek tekintetében.
Hazánk döntéshozói a „nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény” szigorító módosításával idén áprilisában nagy lépést tettek a dohányzás növekvő tendenciájának megállítása, a káros szenvedéllyel élők számának visszaszorítása érdekében. Azonban számos olyan intézkedés állna rendelkezésre, amelyek révén a dohányfüst-mentes Magyarország még gyorsabban megvalósítható lenne.
A Magyar Kardiológusok Társasága több orvostársasággal (a kardiológusoké mellett a Magyar Tüdőgyógyász Társaság, és a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság) karöltve az elmúlt években is folyamatosan szorgalmazta a törvényi szabályozás módosítását és bizonyos egyéb intézkedések bevezetését. A dohányzást visszaszorítását célzó törvény szigorítása természetesen nem jelenti az út végét, még továbbra is akad teendő bőven.
Éppen ezért az említett orvostársaságok szorgalmazzák a dohánytermékek árának emelését, a káros szenvedélyről való leszokás támogatásának megfelelő finanszírozását, az ehhez szükséges szakemberek képzését, biztosítását. Továbbá a társaságok szeretnék elérni a dohánytermékek csomagolásának és reklámozásának még szigorúbb szabályozását az elrettentés jegyében, valamint még nagyobb szerepvállalásra bíztatják a médiát a dohányzás káros hatásainak bemutatásában. A szakemberek véleménye szerint ugyanis csak ezeknek az eszközöknek az együttes alkalmazása révén lehet igazán eredményesen visszaszorítani a dohányzás térhódítását.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?