Mesterséges úton helyreállítható a sérült májszövet
A Cambridge Egyetem kutatócsoportja a Science folyóiratban megjelent cikkében arról számolt be, hogy transzplantációra már nem alkalmas, sérült májat “javítottak meg” mesterségesen tenyésztett cholangiociták beültetésével.
A “megjavítás” azt jelenti, hogy részlegesen sérült vagy teljesen elpusztult epevezetékeket voltak képesek helyreállítani, működőképessé tenni. A perfúziós technikával megőrzött máj ép szöveteiből kinyert sejteken egyetlensejt RNS szekvenálást, majd organoid kultúrában felszaporítást végeztek, és ezt követően ültették vissza a képződött szervecskéket, azaz gyakorlatilag a beteg saját sejtjei “gyógyították meg” a szervet.
Ez azért fontos, mert a gyerekek 70%-ánál illetve a felnőttek egyharmadánál a sérült, tönkrement epevezetékek miatt van szükség májátültetésre, de nagyon kevés a rendelkezésre álló szerv, általában hónapokat kell várni a transzplantációra.
A mostani eredmények jelentősége elsősorban abban rejlik, hogy az eljárással a rendelkezésre álló, de átültetésre már nem alkalmas szerveket lehetne transzplantációra alkalmas állapotba hozni. (Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C