Naprej-Előre- szlovén és magyar fogyatékkal élők közös táborozása
Közúti balesetekben, veszélyes szabadidős tevékenység során egyre többen szenvednek agysérülést és mára a stroke is népbetegséggé vált. Az agysérültek száma így évről-évre növekszik. A sérülés a legtöbb esetben alapvetően egyik pillanatról a másikra változtatja meg az érintett és a környezetében lévők mindennapjait, életük újragondolására, mindennapjaik újraformálásra késztetve őket.
A Szombathelyen működő Regionális Szociális Forrásközpont Nonprofit Kft. és a szlovéniai Center Naprej Maribor által jegyzett ?Prevenciós szolgáltatások az agykárosodást szenvedett emberek számára, ?!Naprej-Előre!” SI-HU-2-2-021/01 program az agysérültek és a környezetükben élők számára is segítő kezet nyújt. – kezdte Németh Györgyi, a Fogyatékos Emberek Nappali Szolgálatának munkatársa.
A Szlovénia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 által finanszírozott projekt ugyanakkor a sérülések megelőzését is a zászlajára tűzte. Ennek szellemében Vas és Zala megyében rendőrök, tűzoltók, motoros klubok, autós iskolák tanítják meg körültekintően vezetni a közlekedés résztvevőit, illetve egészségügyi szakemberek intik óvatosságra az életkori sajátosságaik miatt meggondolatlanabb fiatalokat.
Ez a projekt több célra fókuszál. Ösztönözni és fenntartani hivatott a szlovén és magyar intézmények közötti együttműködést a fogyatékosoknak /agysérülteknek nyújtott speciális egészségügyi gondozás és utó-rehabilitáció terén. Ezt közös képzések lebonyolításával, a jó gyakorlatok tapasztalatának cseréjével és a határ mentén élő embereknek nyújtott segítség színvonalának javításával kívánják elérni. A fogyatékkal élő személyek, családjaik, a szűkebb- és tágabb társadalmi közösség életminőségének javítása is a kiemelt feladatok sorába tartozik. De nagy hangsúlyt kap az a felvilágosító munka, amely a fogyatékosság kialakulásának terén fellépő kockázatok megelőzésében nyújt segítséget.
A projekt elsődleges célcsoportja az agysérült emberek, másodlagos célcsoportként az agysérült emberek családtagjai a közvetlen környezete.
A projektben megvalósítandó programok kiválasztásában az elsődleges szempont, a szociális rehabilitáció. Ebben a folyamatban olyan lehetőségek feltárása, és megvalósítása, amelyek a sérült emberek pozitív énképét erősítik, önértékelésüket újra felépítve segítik új céljaik megfogalmazását, valamint saját életútjuk aktív irányítását.
Az én hatékonyság érzése, olyan kihívásokkal érhető el, amelyek képesek maximálisan mobilizálni a saját erőforrásokat, érdekesek és élményt nyújtanak a megvalósítás folyamán. Az eddig megvalósított programok során, a programok résztvevői, fizikai-, szellemi-, és érzelmi erőiket egyaránt próbára tehették.
Ügyfeleink, ?Fény és árnyék” bábterápián egy színdarabot hoztak létre, fotó és videó foglalkozáson önmagukról, és egymásról rövid szituációs jeleneteket készítettek, amelyek által új perspektívából, szinte külső szemlélőként láthatták önmagukat.
A sportprogramok – védett vízi merülés, téli sí táborok, kötélpálya, falmászás, kenuzás -megmutatták számukra, hogy sérülésük ellenére is képesek olyan akadályokat leküzdeni, amelyeket a sérülésüket megelőzően, egészségesen sem mertek kipróbálni.
Az Csesztregen megvalósított szlovén-magyar közös tábor, már a negyedik olyan közös programunk, amikor megszokott környezetből, a családjukból kilépve szerveztünk meg.
Az idei év programjának központjában, a csapat és közösség építés, kézműves foglalkozások, és kiránduló programok álltak. A táborozás során Keszthelyre, Hévízre, és a Jeli arborétumba, a Jáki templomba kirándultunk. A táborba esténként vendégeket hívtunk. A lenti polgárőrség tartott rendkívül érdekes és látványos kutya bemutatót, de volt testfestés, zenés program és minden résztvevő számára varázslatos hastánc produkció is, melyet a szombathelyi Mira Orient Art mutatott be.
Forrás: vaskarika.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?