Nem szégyen a futás, sőt!
A futás meglehetősen megosztó sport: van, aki nap nap után kilométereket tesz a futócipőjébe, míg másoknak a legutálatosabb mozgásforma. Tény viszont, hogy látássérült emberek számára nagyon változatos módon adaptálható egyéni szükségleteik és látásteljesítményük szerint. Lássunk erre a teljesség igénye nélkül néhány megoldást!
Látásmaradvánnyal rendelkező futónak segítség lehet, ha felfestett pályán futhat, és szemével követheti a pálya sávjait elválasztó vonalakat. Van olyan gyengénlátó futó is, akinek csak arra kell figyelnie, hogy jól válassza meg azt a napszakot, amelyben fut, pl. fényérzékenység esetén bölcs döntés napnyugta után, vagy árnyékos helyen futni. Olyan futó is van, akit ugyan nem szükséges fizikai kontaktussal irányítani, de mégis segítővel kell, hogy fusson. Ilyenkor a segítő haladhat a látássérült futó előtt, lehetőség szerint olyan öltözetben, amit utóbbi jól lát. Így egyszerűen a látó futót követve futhatunk.
Gyengénlátó és vak futóknak is az önálló futás lehetőségét nyújtja a futópad. Mivel ma már a legtöbb ilyen eszköz érintőképernyős, célszerű lehet a ki- és bekapcsoló gombot, ill. a leginkább használt sebességek gombját matricával, esetleg Braille felirattal jelölni. A legtöbb futópad része egy, a pólónkra csíptethető madzag, amelynek másik vége mágnessel rögzül a padhoz. Ha a mágnest a madzag lerántja a helyéről, a pad azonnal leáll. E vészfék funkció hasznos, ha véletlenül „letolatunk” a padról. Vak futónak érdemes egyik kezét futás közben a pad oldalsó korlátjához érinteni, így bizonyosodhat meg arról, hogy a pad megfelelő részén fut.
A futópad a szabadtéri futáshoz hasonló, de mégsem biztosít azonos mozgást. Ezért azok a futók, akik a szabadban szeretnének mozogni, de ehhez segítségre van szükségük, ún. guide, azaz látó vezető kíséretében futhatnak. Ha a guide és a látássérült futó megfogja egy rövidebb kötél vagy kendő két végét, úgy futhatnak együtt, hogy karjuk a futás ütemére szinte szabadon mozoghat. A kendő segítségével ugyanakkor a látó futó irányítani tudja társát. A vezetéshez használt eszköz javasolt hossza 40-50 cm függően attól, hogy mekkora hely áll a rendelkezésükre. Bár ezt több futó is vitatja, általában mégis azt javasolják a szakemberek, hogy a kötél ne legyen rugalmas, ill. azt semmiképpen se kössék a futók a csuklójukra, hiszen így könnyen elrántják egymást. Versenysport esetében a látó vezetővel történő futást szigorú előírások szabályozzák. Szabadidő-sport esetében a lényeg, hogy a választott adaptáció mind a látó, mind a látássérült futó számára kényelmes futást biztosítson.
A látó vezetővel és vezető kötéllel történő futás menetét láthatjuk ebben az angol nyelvű videóban:
https://www.youtube.com/watch?v=kOnKauvk2oI
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?