Nem utazhatott a buszon a kerekesszékes anyuka – a MEOSZ az EBH-hoz fordul
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul annak a kerekesszékes anyukának a képviseletében, aki a kétéves kisfiával 2020. június 30-án délután a veszprémi V-busz Kft. menetrend szerinti járatával akart utazni, azonban a busz nem vitte el, és a járművezető még rendőrt is hívott.
A járművezető és a busztársaság szerint a kerekesszékes anyuka kizárólag kísérővel utazhatott volna, illetve úgy, hogy a kisfiát is magához rögzíti, nem volt elegendő, ha más, gyermekkel utazó nem kerekesszékes utashoz hasonlóan önállóan közlekedve csupán az ölébe veszi és magához öleli a gyermekét.
Határozott álláspontunk, hogy a V-busz Kft. nem biztosította az egyenlő esélyű hozzáférést a közösségi közlekedéshez, fogyatékossága alapján hátrányosan megkülönböztette a kerekesszékes édesanyát amikor az utazásához kísérőt kért, illetve, amikor azért zárta ki az utazásból, mert gyermekét nem tudta rögzíteni – tájékoztatott Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke.
Szövetségünk elkötelezett a mozgáskorlátozott emberek jogainak érvényesítése érdekében, következetesen küzd azért, hogy az önálló, önrendelkező életük valósággá váljon. Ezt alapul véve arra kértük a V-busz kft-t, hogy folytasson vizsgálatot az ügyben, azonban a közlekedési társaság elutasította a panaszt. A város polgármesterét pedig arra kértük, hogy mint a tulajdonos önkormányzat képviselője tegye meg a szükséges lépéseket a mozgáskorlátozott utasok egyenlő esélyű hozzáférése érdekében.
Sajnálatos, hogy az eseményeket követő két héttel a kerekesszékes anyuka ismételten nem tudta egyenlő eséllyel igénybe venni a V-busz szolgáltatását, ugyanis az alacsony padlós autóbuszon, amellyel utazott, elromlott a rámpa, és a járművezető nem tudott annyira közel állni a járdához, hogy a kerekesszékkel egyedül le tudjon szállni, a leszállásban a járókelők kellett, hogy a segítségére legyenek. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy 2020-ban Magyarországon egy kerekesszékes ember számára még mindig kihívást jelent egy egyszerű szolgáltatás – a helyi közlekedés – igénybevétele. Nem fogadjuk el, hogy ahhoz, hogy egy kerekesszékes utas igénybe vehessen egy alapvető szolgáltatást, többletfeltételeknek kell megfelelnie, így kísérővel kell utaznia, a járókelők segítségét kell igénybe vennie, illetve, rögzíteni kell gyermekét – hangsúlyozta Kovács Ágnes.
Hazai és nemzetközi jogszabályok rendelkeznek az egyenlő esélyű hozzáférés követelményéről. Az ENSZ fogyatékos emberek jogairól szóló egyezménye, a CRPD is előírja, hogy a fogyatékossággal élő személyek önálló életvitelének és az élet valamennyi területén történő teljes körű részvételének lehetővé tétele érdekében másokkal azonos alapon kell biztosítani a közlekedéshez való hozzáférést. A fogyatékossággal élő embereknek is joguk van ahhoz, hogy a közlekedési szolgáltatást másokkal egyenlő eséllyel, önállóan vegyék igénybe, akkor is, ha egyedül kívánnak utazni, és akkor is, ha kisgyermeküket is magukkal viszik – szögezte le Kovács Ágnes a MEOSZ elnöke, aki szerint a V-busz Kft. eljárása túl azon, hogy jogsértő, szembe megy a magyar állam által a fogyatékos emberek érdekeit képviselő értékekkel is.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
8°C