Nemzetközi cél lett a hangoskönyvek formátumának egységesítése
A World Wide Web Consortium (W3C) a web alapú digitális kiadványok – köztük a hangoskönyvek – közzétételi formátumára vonatkozó új ajánlást adott ki novemberben.
A W3C ezzel kívánja előmozdítani a digitális kiadványok és hangoskönyvek egységes szabványokon alapuló webes továbbíthatóságát a cégek és a felhasználók között, és ösztönözni az ugyanezen szabványokon alapuló olvasó- és lejátszószoftverek fejlesztését.
Az ajánlás egyrészt biztosítja a digitális kiadványok (elektronikus könyvek, hangoskönyvek) egyben való letöltését és offline használatát, másrészt figyelembe veszi azok igényeit, akik utazás közben okostelefonon vagy táblagépen, mobilinternettel férnek hozzá a kiadványokhoz. Az ajánlás biztosítja számukra a folyamatos könyvolvasás, lapozgatás és hangoskönyvhallgatás élményét.
A W3c évtizedek óta következetesen végzi a webes kommunikációt és tartalomkezelést minden tekintetben meghatározó szabványok, köztük a webes akadálymentességre vonatkozó követelmények kidolgozását. Az elkészült tervezeteket ajánlások formájában adják közre, majd további egyeztetések és finomítások után az ajánlások idővel világszabványokká válhatnak.
A most napvilágot látott ajánlást a digitális kiadványok (pl. elektronikus könyvek, cikkek, tananyagok) minél egységesebb, de egyben rugalmas formátumleírásának céljával dolgozták ki. Az ajánlásban szereplő formátum biztosítja a különféle kiadványformátumok közti átjárhatóságot, az egyedi jellegzetességek megőrzése mellett, egyúttal igazodik a legújabb technológiai igényekhez.
Számos akadálymentességi tulajdonság is szerepel az ajánlásban. Ezek egy része azt teszi lehetővé, hogy a kiadó könnyen kinyerhető, különböző részletességű szöveges információkat helyezzen el a kiadványban, melyek segítségével a leendő vásárló vagy olvasó előzetesen tájékozódhat a kiadvány akadálymentességéről. A további akadálymentességi tulajdonságokat a megjelenítő/ lejátszórendszerek, ill. az internetes könyváruházak keresőalgoritmusai tudják értelmezni. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy az egyes fogyatékosságokkal rendelkező felhasználók pl. célzottan a számukra is megfelelő elérési módot biztosító elektronikus könyvekre kereshessenek egy webáruház kínálatában.
A W3C másik ajánlása a digitális hangoskönyvek közzétételi formátumát határozza meg. Ebben az Audiobooks nevű formátumprofil került kidolgozásra, amely a fenti formátum egyfajta alváltozata. A különbség leginkább az, hogy ebben a kiadványtípusban a hanganyagok kapnak központi szerepet a szöveges és vizuális tartalommal szemben. Külön hangsúlyozzák, hogy mivel a hangoskönyv formátum története elválaszthatatlan a látássérült emberektől, különösen ügyelni kell arra, hogy a digitális hangoskönyvek kezelőszervei és megjelenített tartalmai a WCAG szabvány szerint maradéktalanul akadálymentesek legyenek.
Az ajánlás szerint minden hangoskönyvhöz biztosítani kell egy HTML-formátumú kezdőlapot, amit az erre alkalmas lejátszók induláskor megjelenítenek, és ahonnan a felhasználó eljuthat a tartalomjegyzékhez vagy elindíthatja a lejátszást a könyv elejétől. Az ajánlás ugyanakkor gondoskodik arról is, hogy a kezdőlap és a tartalomjegyzék megjelenítésére képtelen, ún. egyszerűbb hangoskönyvlejátszók is biztosítani tudják a tartalomban való megfelelő tájékozódást.
A specifikáció lehetővé teszi a könyv szöveges formában való biztosítását is, valamint a hangzó és írott változat bizonyos szintű összehangolását.
Az ajánlás nem definiálja a kiadványok létrehozásához használandó fájltípusokat, és nem határozza meg azt sem, hogy miként jelenítse meg az olvasó, ill. lejátszó környezet a kiadvány tartalmát. Ez utóbbihoz a W3C a legjobb gyakorlatokat bemutató, ettől az ajánlástól független példatárat kínál áttekintésre.
Forrás: a W3C Magyar Iroda honlapja (http://www.w3c.hu/)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
0°C