Önérvényesítők találkoztak a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet vezetőivel
Magyar és lengyel önérvényesítők csoportja találkozott a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) vezetőivel szeptember 27-én.
A jelenlévők megismerték, hogyan dolgozik az NSZI az intézményi férőhely kiváltás és a foglalkoztatás területein. A hazai vendéglátók bemutatták a magyar önérvényesítők javaslatait a kiváltásról és az önálló életvitel támogatásáról.
A résztvevőket dr. Tóth Tibor, az NSZI főigazgatója köszöntötte. Elmondta, hogy az NSZI a magyar kormány legfontosabb intézménye a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi területen. Segíti a fogyatékossággal élő személyek társadalmi befogadását is. Hozzátette, hogy az ÉFOÉSZ az NSZI egyik legfontosabb partnere és tanácsadója a fogyatékosságügy területén.
Kundráth Jolán, a Rehabilitációs Szakmafejlesztési Iroda vezetője ismertette a megváltozott munkaképességű személyek hatósági vizsgálatát és ellátásait. Elmondta, hogy az ellátórendszer a fejleszthető képességekre épül. Célja a társadalmi befogadás és a foglalkoztatás elősegítése.
Daczi Péter, a Pályázati Igazgatóság igazgatója a fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásáról beszélt. A foglalkoztatás kapcsán a legfontosabb cél, hogy mindenki megtalálja a képességeinek megfelelő munkahelyet. Ezért hozták létre az Érték vagy! honlapot, ami összeköti a megváltozott munkaképességű álláskeresőket a foglakoztatókkal. Szeretnék elérni, hogy minél többen dolgozzanak a nyílt munkaerőpiacon.
Farkasné dr. Gönczi Rita, a Fogyatékosságügyi Igazgatóság igazgatója a komplex szükségletfelmérés folyamatát mutatta be. Az intézmények kiváltása során felmérik az intézményekből kiköltöző emberek szükségleteit. Egyéni szolgáltatási tervet készítenek, hogy mindenki a számára megfelelő támogatást kapja a támogatott lakhatásban.
Tóth Gábor, a TÁRS projekt munkatársa elmondta, hogyan támogatták az intézményekből kiköltöző emberek önérvényesítését. A TÁRS projekt egy szakmai program volt az elmúlt években. A program segítette az intézményben élő fogyatékos emberek kiköltözését támogatott lakhatásba. Segítettek nekik felkészülni az önállóbb életre. A munkában részt vettek tapasztalati szakértők is, akik már évek óta támogatott lakhatásban éltek. Tóth Gábor hozzátette: „Szeretnénk, hogy a fogyatékos személyek döntsenek az életüket érintő kérdésekben. Például, hogy kivel szeretnének lakni a kiköltözést követően.” Önérvényesítőkre a támogatott lakhatásokban is szükség van. Ők tudják képviselni a többi lakót és elmondani, milyen támogatásra van szükség az önállósághoz. A TÁRS projektben sok hasznos tapasztalat gyűlt össze. Szeretnék minél több emberrel megosztani a tapasztalatokat, folytatni a munkát és együttműködni a fogyatékos emberek szervezeteivel.
Bercse László, az ÉFOÉSZ társelnöke bemutatta új nemzetközi programjukat, a JUDY projektet. A JUDY projekt célja, hogy a fogyatékossággal élő emberek kiköltözzenek az intézményekből és önállóan tudjanak élni a helyi közösségekben. László elmondta, hogy erős önérvényesítő mozgalom nélkül nem lehet sikeres az intézmények kiváltása. Fontos, hogy a lakók önérvényesítővé váljanak, vagyis, hogy megismerjék a jogaikat és megtanuljanak kiállni magukért. Az önérvényesítők tudják hitelesen elmondani, milyen intézményekben élni, és milyen támogatásra van szükségük az intézmények helyett. A JUDY projektben segítjük az önérvényesítőket, hogy megtanulják jogaikat és felszólaljanak az önálló életvitelért.
László ismertette a magyar önérvényesítők javaslatait a kiváltásról és az önálló életvitel támogatásáról:
- Jó támogatásra van szükségünk intézmények helyett! Ezért több támogató szolgáltatás kell, hogy mindenki megkapja a megfelelő támogatást.
- A szolgáltatásoknak az önálló életvitelt és a közösségbe való befogadást kell erősíteniük.
- A támogatott lakhatások ne kicsi intézményekként működjenek! A lakók döntsenek az életükről, pénzügyeikről és napirendjükről.
- Legyen egyéni költségvetés! Az ügyfél kapja meg a pénzt az államtól, és ebből tudjon szolgáltatásokat vásárolni.
- Akkor tudunk önállóan élni, ha dönthetünk a saját életünkről. Ezért a gondnokság helyett a támogatott döntéshozatalt kell elterjeszteni és népszerűsíteni.
- Támogatni kell a jó gyakorlatokat, például az ÉFOÉSZ Önálló Életviteli Centrumait.
- Erősíteni kell az önérvényesítést az intézményeken belül is. A lakók ismerjék meg a jogaikat és szólaljanak fel az érdekeikért.
- Új kiváltási stratégiára van szükség, pontosan megtervezett ütemtervvel és költségvetéssel.
- A szociális szolgáltatásokban dolgozóknak magasabb bérre, nagyobb elismerésre és jobb képzésekre van szükségük.
Cziráki Zsolt, intézményben élő önérvényesítő így egészítette ki az elhangzottakat: „Magyarországon még mindig nagyon sok fogyatékos személy él intézményekben. Intézményben élő társaim nevében azt szeretném kérni, hogy minél előbb kiköltözhessünk támogatott lakhatásba. A támogatott lakhatásban szabadabb, önálló életet tudnánk élni, a közösség tagjaként. Ehhez megfelelő lakásokra, megfelelő támogatásra és könnyen érthető információra van szükségünk.”
Az NSZI munkatársai nyitottak voltak az önérvényesítők javaslataira, valamint a további együttműködésre.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?