Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Budapest bár (Kollár-Klemencz László) - Ha én gazdag lennék
60
hallgató

Online matematikai kurzust tartottak látássérülteknek

- 2021. április 2. 8:20 - 1073 megtekintés

Eredetileg február 25-én került volna sor az MVGYOSZ első online matematikai kurzusára, ám a technika ördöge ezúttal – legalábbis átmenetileg – győzedelmeskedett, március 11-én viszont már gond nélkül megtarthatták az eseményt.

A kurzuson bemutatásra került a LaTeX matematikai nyelv és az R statisztikai program.

Az online megvalósításnak köszönhetően a diákok mellett a fiatalok szülei, tanárai és más szakemberek is részt vehettek az eseményen. Így az önálló tanulás lehetőségeit Magyarország több megyéjében terjeszthették el.

A kurzust Rozemberczki Zoltán látássérült közgazdász, az ELTE Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Irodájának munkatársa tartotta. Az interaktív előadás fókuszában két program állt, melyekhez a diákok ingyenesen hozzáférhetnek open source alapon és amelyeket akadálymentesen tudnak kezelni. Ez a két program a LaTeX és az R statisztikai program.

LaTeX

A LaTeX már legalább 30 éve létező program. Nem látássérült személyeknek kifejlesztett, de sorfolytonossága miatt tökéletes a vak és gyengénlátó felhasználók számára is, mivel a matematikai szimbólumokat karakteresen írja le, s a beszélőszoftver, valamint a Braille-kijelző akadálymentesen visszajelzi azt. . A LaTeX leíró nyelv segítségével matematikai tartalmakat is szerkeszthetünk, majd azokat megfelelő vizuális formában jeleníthetjük meg látó személyek számára.

Mindemellett a LaTeX egy országokon átívelő kódnyelvként használható. Ez a tulajdonsága segíti abban a látássérült személyeket, hogy a matematikai jelöléseket ugyanabban a formában tudja értelmezni egy békéscsabai és egy komáromi látássérült diák. De ha a tanuló például Erasmus programmal kiutazik Franciaországba, ott is akadálytalanul használhatja a kódnyelvet. A LaTeX tehát a beszélt nyelvektől független. Ugyanúgy tudja használni egy magyar és egy külföldi diák vagy tanár is.

A vizuális átalakítás opció abban segít, hogy a sorfolytonos kódnyelvet a látó személyek úgy lássák, ahogy az például a matematikai tankönyvekben is szerepel.

Tehát a LaTeX esetében két megjelenítésről beszélhetünk: a sorfolytonos forrás állományról, valamint a .pdf – vagy egyéb – állománytípusra átalakított vizuális megjelenítésről. A látó személyek számára mindkét forma ránézésre értelmezhető, de a sorfolytonos forma a nyelv minimális tanulmányozását igényli. A vizuális megjelenítéshez nem szükséges extra tudás a látó felhasználó részéről.

A LateX használatával tehát a látássérült diák és az ép látású tanára a matematika nyelvén korlátok nélkül tud kommunikálni.

Fontos, hogy a LaTeX-et tanulni kell. Már általános iskolában érdemes az alap jelöléseket elsajátítani. A Latex a matematikai feladatokat nem számolja ki a diák helyett, a műveleteket mi végezzük el. A LaTeX a matematikai tartalom vakok számára is elérhető formátumban való leírásában segít.
A LaTeX-ben leírandó információkat akár .txt típusú állományban is megírhatjuk. A Microsoft Word eltérő tudású a LaTeX-től, viszont az Office 365 Microsoft Wordben lévő MathML-t és LaTeXet is tudja olvasni a Jaws for Windows képernyőolvasó.

Jó gyakorlat lehet a LaTeX közoktatásban való használatára az Informatika a Látássérültekért Alapítvány által készített feladatgyűjtemények használata. Ugyanis abban LaTeX formátumban írt feladatok vannak, amelyet a látó tanárnak csak kiválasztania kell, nem szükséges, hogy a nyelvet elsajátítsa. A tanár kiválasztja a feladatot a feladatgyűjteményből, a diák megkapja a LaTeX kódját és tudja használni szövegszerkesztővel, de megnyitható böngészőben is, mind két megoldás használható képernyőolvasó segítségével. A projekt jelenleg folyamatban van.

Ha szeretnénk elsajátítani a LaTeX leíró nyelvet, az Infoalap tananyagai között megtaláljuk: https://infoalap.hu/letoltesek/tananyagok/

Gyakorláshoz ajánlott a Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok weboldala, ahol szintenként lépkedhetünk a LaTeX ismereteiben: https://www.komal.hu/home.h.shtml

Az oldal annak is bizonyítéka, hogy a LaTeX már a középiskolákban jól használható kódnyelv.

A DEX segítségével mp3-ban is el lehet menteni a LaTeX dokumentumot.
A DEX egy dramatizált elektronikus könyvszerkesztő és hangoskönyv-konvertáló program. Segítségével egyszerűen és gyorsan előállíthatóak elektronikus formátumú könyvekből hangoskönyvek akár mp3 akár Daisy-formátumban is, melyeket különböző eszközökön, mobiltelefonon, mp3- vagy Daisy-lejátszón lehet meghallgatni.

A LaTeX átalakítható MathML leíró nyelvbe, melyből Braille nyomtatásra szánt változatot is tud készíteni a DEX új változata. A tartalom így Braille kijelzővel is olvasható.
További információ: https://infoalap.hu/megoldasok/hallhassam/dex/

Összegezve, a LaTeXben megvan a lehetőség, hogy vakoknak is használható matematikai tartalmú kiadványok készüljenek benne. Emellett közös kommunikációs felületet jelent a látássérült és látó személyek között.

R program

Statisztikai program, mely a látássérült diákok, hallgatók számára is akadálymentesen használható. A program használatát egyetemistáknak is oktatják, emellett kutatások, szakdolgozatok készítéséhez használják. Gyakran az SPSS statisztikai szoftver használata helyett választják ezt a lehetőséget a felhasználók.
Az interpreteres, parancsmódú szoftver alkalmas tudományoskalkulátor kiváltására vak diákok számára is.
A parancssorba beírt műveleteket, feladatokat a kapott eredménnyel együtt a felhasználó el tudja menteni .txt típusú állományba, amit utána szövegszerkesztővel képes feldolgozni, például dolgozatba beszerkeszteni.

Az R parancskészlete bővíthető ingyenesen elérhető csomagokkal.
Ez azt jelenti, hogy a számunkra fontos témában bővíthetjük a szoftver tudását.

Az R nem akadálymentes funkciója a grafikonok ábrázolása. Ezt nem kérhetik számon a tanárok a vak diáktól. A parancsot be tudják írni, viszont ellenőrizni a megjelenő grafikon helyességét vizuálisan nem tudják. Így nem tudnak megbizonyosodni, arról, hogy a parancsot megfelelően írták be.

Az R program az internetről ingyenesen letölthető szoftver. A tananyag A jövő kilátásai Szakirodalom oldalán elérhető: https://jovokilatasai.mvgyosz.hu/szakirodalom/

Az R program vakon történő használatáról szóló cikk elérhető angol nyelven a
https://r-resources.massey.ac.nz/lurn/LURNch2.html linken.

Az alkalom végén Puskás Anett elmondta, hogy a Reál(is) jövő projekt során összegyűjtött anyagokat, linkeket megkapja minden résztvevő, ugyanis az információ elérhetősége egyik fontos alapköve az akadálymentes oktatásnak. Így például a kurzus videó anyagát is megkapják a résztvevők a projekt végén.

Az online matematikai kurzust a Reál(is) jövő – Látássérült középiskolások reál tantárgyi tanulását támogató ismeretek átadása (IFJ-GY-20-A-0291) című projektje keretében, az Emberi Erőforrások Minisztériuma “Fenntartható jövő” pályázat támogatásával valósítottuk meg.

(Puskás Anett
ifjúsági referens – MVGYOSZ.)

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: - Ferenczi István népzenei műsora
    A Népzenei kavalkád c. műsor nem egy konkrét nép zenéjével foglalkozik, hanem általában a népzenével és vonulataival. A műsor első felében népi hangszereket mutat be a műsorvezető, nemcsak történetükről, hanem azok hangját is meghallgathatjuk az adásban.
    A műsor második részében néhai adatközlőket, énekeseket, hangszereseket, illetve zenekarokat mutat be Ferenczi IStván,. majd más népek zenéjét hallgathatjuk a műsorban.
    A műsor utolsó részében ma élő adatközlőket, hangszereseket, énekeseket, és zenekarokat ismerhetünk meg, valamint olyan együtteseket, énekeseket, zenekarokat, akik ma művelik a népzenét és egy kicsit hozzá nyúltak, illetve beleraktak más műfalyokat, pl. jazz, és a könnyűzene.
  • 9:00: - Szabolccsal
    A Sztárportré egy több éve működő rádióműsor sorozat, ahol hétről-hétre közismert emberek nyilatkoznak, mindig egy-egy újabb, gyakran a személyükhöz igen közel álló témában. A Sztárportré optimista műsor, törekszik mindenről valódi képet festeni. Az adások szereplői olyan közismert emberek, akiket a legtöbb magyar ember a sajtóból jól ismer, és szívesen hallgat. Könnyű téma, nehéz kérdések, alapos válaszok.

    Bővebb információ: www.sztarportre.hu
  • 10:00: - Turcsányi Sipos Éva műsora
    Beszélgetés betegségekről és azok alternatív úton történő egyszerű meggyógyításáról, megelőzéséről ismert emberekkel.
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 15:00: 4 ütem - autós magazin
  • 16:00: -
    • A hét prózája - Zsoldos Árpád - Irodalmi rádió műsora)
    • Take away - a BBC. Angol nyelvleckéje
    • QTC - Zentai Tibor rádióamatőr műsora (Szerkesztő: Rózsa Dezső)
    HA2MN - Tibi a Hobbyrádiónak

    Hívójelem HA2MN, nevem Zentai Tibor. A név nem hiszem, hogy sokat mondana bárkinek, ugyanis a hívójelem alapján ismernek világszerte. Amatőr rádiós vagyok, az első rádió-összeköttetésemet saját építésű rövidhullámú adóval már több mint 44 évvel ezelőtt "kínlódtam össze". Azóta a rádióhullámok segítségével bejártam a világ szinte minden szegletét, s ahova eddig nem jutottam, igyekszem eljutni.

    Első szakmám szerint erősáramú üzemmérnök vagyok, s hogy elektromos területet választottam szakmámnak, köszönhető a rádióamatőrködés iránti gyermekkori érdeklődésemnek. Később külkereskedelmi végzettséget is szereztem, s valahol ebben is ott van a rádiós hobbi hatása - ugyanis a nemzetközi rádióamatőr forgalomban az angol nyelv használata kényszerűség. Én pedig tanultam a nyelvet szorgalmasan.

    A Hajdú QTC a rádióamatőrök havi hangos híradója, amelyet a rádióamatőr hullámsávokban sugároznak. A QTC nemzetközi rádiótávírász rövidítés, jelentése "közlemények vannak"

    Rózsa Dezső, HG0EK a Hajdú QTC főszerkesztője a 2000-es évek közepén keresett meg, hogy legyek QTC készítőinek munkatársa önálló anyagokkal, sorozatokkal. Ez idő óta minden hónapban jelentkezem jegyzetekkel és sorozatokkal, amelyeket magam írok és a hangfelvételt, a hanganyag szerkesztését is - mintegy botcsinálta hangmérnökként - magam végzem. Dezső tőlem adás-kész hangfelvételt kap, természetesen e-mailben.

    A rádióamatőr hobbi hazánkban éppen nem a legfényesebb éveit éli ama tekintetben, hogy az engedélyes rádióamatőrök száma évről, évre csökken, mialatt Európában, Amerikában, Ázsiában és Óceániában az e hobbit művelők száma szépen emelkedik.

    A hobbi kezdete nehéz, hiszen sokat kell tanulni és kitartás kell ahhoz, hogy valaki sikeres rádióamatőr vizsgát tegyen és hívójelet szerezhessen, azaz rádióamatőr engedélyt kapjon.

    Érzékelve a hobbi hazai gondjait elhatároztam, hogy "emberi nyelven" írok egy mesét arról, hogy mi a rádióamatőr, mit csinál a rádióamatőr, s nagyjából mit kell megtanulnia ahhoz, hogy az éter hullámain létrehozhassa első rádió-összeköttetését a világgal. Azért gondoltam "emberi nyelvre", mert ha két rádióamatőr magyarul beszélget egymással, kódokkal, rövidítésekkel, szakszavakkal, hívójelekkel dobálózik, s nincs a hobbin kívülálló ember aki azt megértené.

    Ugyanis mi rádióamatőrök - többek között - a Titanic hivatásos rádióstisztjeinek civil és amatőr leszármazottai és örökösei vagyunk.

    Annyit még meg kell jegyezni, hogy a hangzóanyag minősége korlátozott, hiszen a rádióamatőrök a lehető legkisebb sávszélességre törekednek éterbeli munkájuk során. A hi-fi hangminőség nem ránk jellemző, ellenben a zajos viszonyok közötti legjobb érthetőség elérésére való törekvés igen.

    73 - vagyis magyarul minden jót kívánok a hallgatóknak!

    Tibi, HA2MN
  • 17:00: Live Hungary - a legnagyobb hazai előadók koncertjei
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: - Ferenczi István népzenei műsora
    A Népzenei kavalkád c. műsor nem egy konkrét nép zenéjével foglalkozik, hanem általában a népzenével és vonulataival. A műsor első felében népi hangszereket mutat be a műsorvezető, nemcsak történetükről, hanem azok hangját is meghallgathatjuk az adásban.
    A műsor második részében néhai adatközlőket, énekeseket, hangszereseket, illetve zenekarokat mutat be Ferenczi IStván,. majd más népek zenéjét hallgathatjuk a műsorban.
    A műsor utolsó részében ma élő adatközlőket, hangszereseket, énekeseket, és zenekarokat ismerhetünk meg, valamint olyan együtteseket, énekeseket, zenekarokat, akik ma művelik a népzenét és egy kicsit hozzá nyúltak, illetve beleraktak más műfalyokat, pl. jazz, és a könnyűzene.
  • 21:00: - Szabolccsal
    A Sztárportré egy több éve működő rádióműsor sorozat, ahol hétről-hétre közismert emberek nyilatkoznak, mindig egy-egy újabb, gyakran a személyükhöz igen közel álló témában. A Sztárportré optimista műsor, törekszik mindenről valódi képet festeni. Az adások szereplői olyan közismert emberek, akiket a legtöbb magyar ember a sajtóból jól ismer, és szívesen hallgat. Könnyű téma, nehéz kérdések, alapos válaszok.

    Bővebb információ: www.sztarportre.hu
  • 22:00: - Turcsányi Sipos Éva műsora
    Beszélgetés betegségekről és azok alternatív úton történő egyszerű meggyógyításáról, megelőzéséről ismert emberekkel.

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2025. március 31. hétfő, Árpád napja van.
Az év 14. hete és 90. napja.
Holnap Hugó napja lesz.

1625. Bethlen Gábor követeket küld Berlinbe, hogy megkérjék a brandenburgi választófejedelem húgának, Katalinnak kezét.


1849. A magyar hadsereg felállítása.


Szabó Lőrinc
/ 1900. márc. 31. - 1957. okt.3. /

Szél hozott, szél visz el

Köd előttem, köd mögöttem,
isten tudja, honnan jöttem,
szél hozott, szél visz el,
minek kérdjem: mért visz el?

Sose néztem, merre jártam,
a felhőkből kiabáltam,
erdő jött: jaj, be szép!
-megcibáltam üstökét.

Jött az erdő: nekivágtam,
a bozótban őzet láttam,
kergettem, ott maradt,
cirógattam, elszaladt.

Ha elszaladt, hadd szaladjon,
csak szeretőm megmaradjon,
szeretőm a titok,
ő se tudja, ki vagyok.

Isten tudja, honnan jöttem,
köd előttem, köd mögöttem,
szél hozott, szél visz el,
bolond kérdi, mért visz el?

Időjárás

2025-03-31, 12:41
Overcast
NNW
Előjelzés
13°C
2.7 m/s
Apparent: 7°C
Nyomás: 1009 mb
Páratartalom: 68%
Szél: 2.7 m/s NNW
Széllökések: 13.7 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /51% / Rain
Napfelkelte: 06:24
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


hat mínusz kilenc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 326

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com