Parkinzonizmus: Tünetek és kezelés
A parkinzonizmus ( más néven Parkinson- szindróma) olyan betegségeket, illetve tünetegyütteseket jelöl, amik esetében a Parkinson-kórra jellemző motoros tünetek állnak fenn (remegés, lassult mozgás, izommerevség, elesési hajlam), de a kialakulásához vezető ok nem egyezik a Parkinson-kór kialakulásához vezető okkal.
Nem minden parkinsonizmusban szenvedő beteg Parkinson-kóros. Számos oka lehet, a leggyakoribbak a következők:
Lewy testes demencia – Szellemi hanyatláshoz vezető progresszív kórkép, mely során az agy sejtjeiben Lewy testek képződnek, ez szövettanilag igazolható elváltozás.
? Progresszív szupranukleáris bénulás – egy ritka degeneratív idegrendszeri betegség . Leggyakrabban a mozgást és az egyensúlyt érinti, de jellemző lehet hangulat-és személyiségváltozás is. Szemmozgászavart okoz, a lefelé tekintés korlátozott. Progresszív, vagyis az idő előrehaladtával az állapot rosszabbodása várható.
? Multiszisztémás atrófia- egy szintén ritka degeneratív zavar. A Parkinson-kór motoros tünetei mellett az egyensúly megtartásának zavara és a vegetatív idegrendszer zavara észlelhető, mint például orthostatikus hypotonia (felállást követő gyors vérnyomásesés), vizeletttartási zavar, potencia zavarok. A tünetek nagyon szerteágazóak lehetnek, az elnevezés több betegség gyűjtőneve.
? Kortikobazális degeneráció- Az agy bizonyos részeiben a sejtek száma csökken, és a megmaradt sejtek összezsugorodnak. Az érintett betegek esetében az izomerő megtartott, de bizonyos mozdulatok elvégzése mégis problémát okoz a központi irányítás zavara miatt. A tünetek jellemzően az egyik oldalon kezdődnek, de a progresszió során mindkét oldal érintett lehet. Memóriazavar is jellemző lehet.
? Gyógyszerek, leggyakrabban néhány antipsychoticum szedése. Az ezek által okozott tünetek a gyógyszer megvonása után visszafejlődnek.
? Droghasználat
? Fejsérülés, egyszeri vagy többszörös, mint például a boxolók esetében.
? Tumor
? Stroke
? Agyvelőgyulladás
Nem létezik egyértelmű teszt a parkinzonizmus vagy a Parkinson-kór igazolására. A diagnózis általában a betegségtörténeten és ideggyógyászati vizsgálaton alapul. A betegség korai stádiumában nehéz lehet eldönteni, hogy a parkinzonizmust Parkinson-kór, vagy egyéb betegség okozza.
A betegség lezajlása során jelentkező egyéb tünetek, a gyógyszerekre történő válasz és a betegség progressziója segíthet a korrekt diagnózis felállításában. A parkinzonizmus kezelése az azt okozó állapottól függ, általában gyógyszeres kezelés jön szóba.
Forrás: webbeteg.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
7°C
Vélemény, hozzászólás?