Rokkantsági ellátás kategóriák 2013/2014-rokkantnyugdíj
A törvényi változások ◾a Díjmentesítés rokkantság esetén (903, 913, 914, 916, 973, 983 jelű kiegészítő biztosítások)◾a Rokkantsági járadék (923, 924, 926, 974, 984 jelű kiegészítő biztosítások), továbbá ◾a G41, G42 jelű csoportos kiegészítő biztosításokat érinti.
A törvényváltozáshoz való alkalmazkodás miatt a szabályzatokban szereplő I., II., III rokkantsági csoportokat össz-szervezeti egészségkárosodási százalékoknak, illetve ezzel párhuzamosan az új minősítési kategóriáknak felelteti meg a biztosító, és ez alapján nyújtja vagy utasítja el a biztosítási szolgáltatást.
A biztosítási feltételekben szereplő I., II., III rokkantsági kategóriák milyen mértékű egészségkárosodásnak felelnek meg?
Rokkantsági csoportok (régi szabályozás)
Komplex értékelés alapján meghatározott össz-szervezeti egészségkárosodás mértéke (%) és az ahhoz köthető minősítési kategória betűjele
I. csoport
?E? kategóriába tartozó 70 %-nál nagyobb, betegségi vagy baleseti eredetű egészségkárosodás
II. csoport
?D? kategóriába tartozó 70 %-nál nagyobb betegségi vagy baleseti eredetű egészségkárosodás
baleseti eredetű III. csoport
?C1?, vagy ?C2? kategóriába tartozó 50-69% közötti, baleseti eredetű egészségkárosodás
Hogyan érinti ügyfeleinket a törvényi változás, mi változik a kárelbírálási folyamatban?
A törvényi változások kapcsán az volt az elsődleges célunk, hogy ügyfeleink a megváltozott szabályozást követően annak ellenére se kerüljenek hátrányosabb helyzetbe, hogy az új a törvény a rokkantsági ellátások mértékének meghatározásakor új szempontként figyelembe veszi a rokkantság rehabilitálhatóságát is.
Az ellátás összege említett átlagjövedelem meghatározott mértéke, a törvényben meghatározott maximum és minimum értékekkel.
Ezek a rehabilitációs ellátás esetében a következő szerint alakulnak:
◾akinek foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, a havi átlagjövedelem 35 százaléka, de legalább a minimálbér 30 százaléka és legfeljebb a minimálbér 40 százaléka, (B1 kategória)
◾aki tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, a havi átlagjövedelem 45 százaléka, de legalább a minimálbér 40 százaléka és legfeljebb a minimálbér 50 százaléka. (C1 kategória)
Rokkantsági ellátás alapján pedig a következő:
◾Akinek az egészségi állapota 51-60% között van és a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján a rehabilitációja nem javasolt (tehát B2-es kategóriába tartozik), a havi átlagjövedelem 40 százaléka, de legalább a minimálbér 30 százaléka és legfeljebb a minimálbér 45 százaléka. Ugyancsak ilyen mértékű ellátás illeti meg azt a személyt, akinek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, tehát B1-es kategóriába tartozik, de a kérelem benyújtásának, vagy a felülvizsgálat időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.
◾Akinek az egészségi állapota 31-50% között van, de rehabilitációja nem javasolt (C2-es kategória) annak juttatása a havi átlagjövedelem 60 százaléka, de legalább a minimálbér 45 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka.
◾Ugyancsak ilyen mértékű ellátás jár annak a C1-es kategóriába tartozó igénylőnek, akinek a kérelem benyújtásának, vagy a felülvizsgálat időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig ?es hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.
◾Akit a komplex felülvizsgálat alapján D kategóriába soroltak, (tehát egészségi állapota 1-30% között van és orvosszakmai szempontból önellátásra képes, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható) a havi átlagjövedelem 65 százaléka, de legalább a minimálbér 50 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka jár rokkantsági ellátásként.
◾És végül, aki E kategóriába került, (egészségi állapota 1-30% között van és orvosszakmai szempontból önellátásra nem vagy csak segítséggel képes) a juttatása megegyezik a havi átlagjövedelem 70 százalékával, de legalább a minimálbér 55 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka
Az említett ellátásokat a nyugdíjemelésre vonatkozó szabályok szerint, azzal megegyező arányban kell emelni.
Rokkantsági ellátás
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
A látássérültek Orosházi Körzeti Csoportjának Karácsonyi rendezvénye
Megjelent a JAWS for Windows, a ZoomText és a Fusion 2021 szoftverek májusi frissítése
Vakok és gyengénlátók bűnmegelőzési előadása
Megéri fogyatékosokat foglalkoztatni
Integrált kajak-kenu vb, Milánó: Váczi Anita a sportág első paralimpiai kvótása
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?