Segítséggel teljes életet élhetnek
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében nagyon alacsony azon siketek száma, akik jelnyelvet használnak.
A koronavírus-járvány sokunk életét megnehezítette, de míg a legtöbbünknek a veszélyhelyzet elmúltával csupán kellemetlen tényező a maszkviselés, addig a siketek és nagyothallók számára komoly kommunikációs gátat jelent. A szakemberek mindent megtesznek azért, hogy a hallássérültek teljes életet élhessenek – munkájukról és a hallássérültek mindennapjairól Demeter-Szabó Ildikó jelnyelvi tolmáccsal beszélgetett, aki elmondta, két jelnyelvi tolmács dolgozik a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének megyei szervezeténél (Sinosz).
Kevesen használnak jelnyelvet
A megyében nagyon alacsony azon siketek száma, akik jelnyelvet használnak, de a tolmácsok a nagyothallóknak is segítséget nyújtanak. A jelnyelvi szolgáltatást évente 120 órában vehetik igénybe ingyenesen a siketek és nagyothallók, melyet az állam finanszíroz. A középfokú és felsőoktatásban tanulóknak egy rendkívüli órakeret is rendelkezésére áll a 120 órán felül, melyhez mindössze egy iskolalátogatási igazolásra van szükség – árulta el a szakember.
– Országosan nagy segítség a Kontakt jelnyelvi szolgáltatás, mely hasonlít a videókonferencia-hívásokhoz. Egyszerű regisztrációval egy alkalmazáson keresztül, ingyenesen hozzáférhető a siketek és nagyothallók számára. Az app okostelefonra és tabletre letölthető, így ügyintézésekhez is magával viheti az ügyfél. Három-négy tolmács reggel 8 és este 8 között várja a kliensek hívásait. A háziorvoshoz például úgy foglalhatnak időpontot, hogy a tolmács az alkalmazáson keresztül megkapja az orvos számát, közben videóképen a hallássérülttel tartja a kapcsolatot, telefonon pedig az orvossal, így a mi hangunkon „szólal meg” az ügyfél – ismertette a szolgáltatás működését Demeter-Szabó Ildikó, majd elmondta, a rendszernek még vannak nehézségei, hiszen az adatvédelmi törvény gyakran gátat szab az ügyintézésnek, de folyamatosan dolgoznak a megoldáson.
Márföldi Kitti háromévesen tudta meg, hogy baj van a hallásával. Az életvidám lány elmondása alapján munkájában általában nem jelent hátrányt, hogy hallássérült, de vannak olyan ügyfelek, akik nagyon halkan beszélnek, és segítséget kell kérnie a kollégáitól.
Megnehezíti a kommunikációt
– A szájmaszk használata nagyon megnehezíti a kommunikációt, hiszen ha nem hallom, mit mond a másik ember, akkor a szájáról sem tudom leolvasni. A legtöbb gond az orvosnál van, hiába szólok, hogy hallássérült vagyok, nem akarják beengedni anyukámat, mondván, nagykorú vagyok – osztotta meg tapasztalatait Kitti, aki arról is beszámolt, az emberek általában támogatják, a nehézséget az jelenti, hogyan értesse meg velük, milyen segítségre van szüksége.
– A szüleim megtanítottak, hogy bátran álljak ki, ha kell, kérjek segítséget, így boldog, teljes életet élhetek – zárta gondolatait a fiatal lány.
(Forrás:a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hírportál)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
6°C
Vélemény, hozzászólás?