Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Szivárvány - magazinm*sor vendégekkel és érdekes témákkal
68
hallgató

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

iOS alkalmazás (Iphone-ra) (Készítette: Ócsvári Áron)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.

Szakmát tanult és látássérültként dolgozik: egy háromszéki lány története

- 2025. március 21. 11:49 - 930 megtekintés

Hogyan boldogul egy fiatal látássérült nő egy kis faluban, ahol a vakok számára alig vannak megkönnyítő eszközök? Csutak Merci masszőrként dolgozik, önállóan intézi mindennapjait, és látássérültként példát mutat másoknak is.

Csutak Merci nem lát, de ez nem azt jelenti, hogy ne élne teljes életet. A háromszéki Zágonból származó fiatal nő tanult, szakmát választott, és mindennap bizonyítja, hogy vidéki környezetben is helyt lehet állni látássérültként. Bár sok akadállyal találkozik, kitartása és optimizmusa segíti őt abban, hogy önálló életet éljen.
A látássérültek képzése Romániában: kihívások és lehetőségek
Csutak Merci negyedik osztályos korától Kolozsváron tanult, hiszen a kincses város vakoknak is kínál speciális oktatást. Az alapvető Braille-írást itt már az első osztályban elsajátította, majd egy érintőképernyős telefon segítségével tanult meg kommunikálni és a digitális világban eligazodni. Ez utóbbi eszköz nélkülözhetetlen számára a mindennapokban, hiszen az alkalmazások és üzenetek hangos felolvasása lehetővé teszi, hogy kapcsolatot tartson másokkal és intézze az ügyeit.
A vakok számára elérhető továbbképzési lehetőségek azonban még mindig korlátozottak Romániában. Merci egy kéthónapos gyógymasszázs-tanfolyamot végzett el, amelyet a kolozsvári posztlíceumban szerzett ismereteire épített.
A látássérültek számára ajánlott szakmák közé tartozik a gyógymasszázs, hiszen tapintásuk kifinomultabb, ami ezen a területen hatékonyabb munkát eredményez.
Vidéki élet vakon: akadályok és lehetőségek
Míg a nagyobb városokban, például Kolozsváron, Merci fehér bottal tudott közlekedni, Székelyföld falvaiban ez sokkal nehezebb: a látássérültek számára kialakított segédeszközök – például hangos jelzőlámpák vagy tapintható burkolati jelek– hiánya miatt. Ennek ellenére Merci igyekszik alkalmazkodni környezetéhez, és hisz abban, hogy kellő akarattal bárhol meg lehet találni a boldogulás útját.
Elmesélte, hogy a vidéki közegben az emberek gyakran nincsenek tisztában azzal, hogyan kell egy látássérült személlyel viselkedni:
sokan ódzkodnak attól, hogy segítsenek, vagy éppen túlvédelmezik őt, ami szintén nem jó megoldás. Merci szerint fontos, hogy a vakok önállóságra nevelődjenek, hiszen ha családjuk túlféltő módon bánik velük, akkor később nehezebben fognak boldogulni egyedül.
látássérült
Csutak Merci háromszéki látássérült lány kitartása és optimizmusa segíti őt abban, hogy önálló életet éljen • Fotó: Facebook/Csutak Merci
Mindennapok és munka: a kitartás ereje
Merci nemrég kezdett dolgozni, és bár voltak, akik először furcsállták, hogy egy vak masszőr kezei alá kell feküdniük, végül pozitív tapasztalatokat szereztek.
Sokan éppen azért érzik kényelmesebbnek Merci masszázsát, mert előtte nem nincsenek zavarban, hiszen nem láthatja őket.
Otthon Merci aktívan részt vesz a házimunkában is.
Port töröl, porszívózik, és főzni is szokott, ami számára nem okoz különösebb gondot.
Az, hogy egyedül is képes elvégezni feladatait, erősíti önbizalmát, és példát mutat más látássérültek számára is.
A zágoni fiatal a jövőben szeretné továbbfejleszteni masszőri tudását, és reméli, hogy a vakok számára is egyre több lehetőség nyílik Romániában. Hozzátette, hogy a digitalizáció és a technológiai fejlődés nagyon sokat segíthet a látássérültek mindennapjainak könnyebbé tételében, de emellett szemléletváltásra is szükség van a társadalomban.

 

Forrás: Tóth Gödri Iringó – Erdélyi Napló



A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük, azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása).
Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!


Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


1 + = tíz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2026. augusztus 14. péntek, Marcell napja van.
Az év 33. hete és 226. napja.
Holnap Mária napja lesz.

1356. A lovagiasság szép példája. Delfino választatott meg Velence hercegévé, aki Trevizo parancsnoka volt., ezen erődöt pedig a magyarok ostromolták. A velencei tanács megkérte Nagy Lajost, engedje meg, hogy Delfino Tervizóból kijöhessen és a magyar táboron át Velencébe mehessen a kormány átvételére. A lovagias jellemű király e kívánságnak, bár érdekébe ütközött helyt adott.


1849. Déva vára lőpor fellobbanás következtében légberöpült, és itt 114 honvéd veszté életét.


Simai Mihály / 1935. aug. 14. - /

Álmok huszára

"álomlovak szivárványréteken
dobognak boldogan és kényesen
robognak szabadon és féktelen
sziporkás nyárban robognak velem..."

Időjárás

2026-08-14, 22:20
Clear sky
WNW
Clear sky
28°C
1 m/s
Apparent: 26°C
Nyomás: 1018 mb
Páratartalom: 26%
Szél: 1 m/s WNW
Széllökések: 6.6 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /0% / Rain
Napfelkelte: 05:38
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


három szorozva öt = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 330

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com