Vajon jól alszanak a vak emberek?
A látó emberek körében gyakorta felmerül, vajon képekben álmodik-e, aki nem lát. Azon viszont kevesek tűnődnek, hogy a fénylátás hiánya befolyásolja-e az alvás minőségét. Rövid válaszunk: nagyon is!
A vak, vagy csak korlátozott fényérzéssel rendelkező emberek körében nagyon jellemző az alvászavar. Egyes szakértők szerint a probléma a vak fiatalok és felnőttek mintegy 55-70%-át érinti. A nem megfelelő alvás hátterében számos testi-lelki és civilizációs ok állhat, pl. éjszakába nyúlóan tévézünk, számítógépezünk, esetleg váltott műszakban dolgozunk. A változatos oki háttér miatt általában sem maga a vak ember, sem a szakemberek nem gondolnak arra, hogy az alvásprobléma elsődleges oka maga a vakság. Az interneten kutatva azt találjuk, hogy az alvással foglalkozó, magyar nyelvű források alig-alig tesznek említést a fenti összefüggésről, holott a nemzetközi tudományos színtéren kutatott és diagnosztizált problémáról beszélünk.
A látássérült, különösen a fénylátással nem rendelkező emberek körében gyakori az ún. nem 24 órás alvás-ébrenlét szindróma (non-24-hour sleep-wake disorder). Bár, látó emberek esetében is diagnosztizálható, őket jóval kisebb arányban sújtja. Az állapottól szenvedők azt tapasztalják, hogy minden nap percekkel, de akár órákkal később álmosodnak el. A később és később történő elalvás eredményeképpen egy időre átfordul a napirendjük, nappal alszanak, éjjel vannak ébren. A fentieket az okozza, hogy az érintettek cirkadián, azaz napszaki ritmusa, nincsen szinkronban a nap 24 órájával. Az agyban található hipotalamusz egyik idegsejt csoportja irányítja szervezetünk biológiai óráját, amely a 24 óránál némiképp hosszabb napi ritmus szerint működik. Ugyanakkor külső tényezők is befolyásolják cirkadián ritmusunkat. Látó emberek esetében a fény és sötétség váltakozása segít a szervezetnek összeegyeztetni a biológiai órát a napok 24 órás időtartamával. Ahogyan este fokozatosan besötétedik, úgy termel az agyban található tobozmirigy egyre több melatonint, ami az alvásért felelős hormon. A fénylátás hiánya épp úgy megzavarja a melatonintermelés napi rendjét, mint ahogyan azt az elalvás előtti túlzott fénymennyiségnek való kitettség teszi látó emberek esetében. Az életkor előrehaladtával szervezetünk ráadásul egyre kevesebb melatonint termel, így a vak felnőttek vonatkozásában a jó alvás sok szempontból nehezített.
A nem 24 órás alvás-ébrenlét szindróma természetesen teljesen felborítja az érintettek életét. A szervezet minden egyes nap később kíván aludni, társadalmi kötelezettségeink azonban általában nem teszik lehetővé, hogy minden nap más-más időpontban ébredjünk fel, hiszen sokan iskolába, vagy dolgozni járunk. A folyamat eredményeképpen súlyos alvásmegvonás és további testi-lelki panaszok jelentkeznek: a napok felborult ritmusa emésztési problémákhoz vezethet, hiszen az étkezések rendje is felborul. A nem elegendő alvás továbbá jelentős hangulatromláshoz vezet, és negatívan hat társas kapcsolatainkra is.
Hogyan kezelhető a nem 24 órás alvás-ébrenlét szindróma?
A problémáról mindenképpen beszéljünk háziorvosunkkal, vagy keressünk fel egy alvásközpontot. A szindrómában szenvedők jórészénél – vak és látó emberek esetében egyaránt – megoldást jelent a melatonin pótlása. A szakemberek kiemelik, hogy a megfelelő mennyiségen túl az is nagyon fontos, mikor vesszük be a melatonint, mert a nem megfelelő időzítés károsabb lehet, mintha elmarad a hormon pótlása. A melatonin pótlásával jó eredmények érhetőek el a megfelelő alvásciklus kialakításában. Az alvás ritmusának visszaállításához ugyanakkor egyéb gyógyszeres terápiára is szükség lehet. Fényt érzékelő személyek esetében a gyógymódok sorában megtaláljuk a fényterápiát is.
A jó alvás nagyon fontos az egészségünk és az életminőségünk szempontjából, így mindenképpen tanácsos az alvásproblémákat komolyan venni,, és azokra megoldást keresni.
Felhasznált források
https://www.bbc.com/news/articles/crggq2ley9go
https://tanulas-fejlesztes.hu/alvaszavarok-kezelese/
http://laprolhangra.hu/cikk/A-vakokat-nagyon-gyakran-erinto-ritka-alvaszavar
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5886438/
https://rarediseases.org/rare-diseases/non-24-hour-sleep-wake-disorder/
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?