Vakok és gyengénlátók fedezték fel a szegedi hulladékkezelő titkait
A Sándorfalvi úti hulladékkezelő központban tartottak terepbejárást a Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesületének tagjai számára a Szegedi Hulladékgazdálkodási NKft. munkatársai. A körbevezetést Biacsi Schön Áron, a vállalat hulladékkezelési és -elhelyezési részlegvezetője végezte. A kis csoport egy különbusszal járta végig a depónia mellett húzódó üzemeket.
A tavalyi év második felében fordult hozzánk a szegedi Vakok és Gyengénlátók Egyesülete. Egy telepbejárásra szerettek volna eljönni, ahol a hulladékgazdálkodás bemutatására és szemléltetésére kerül sor. Ezt most sikerült megvalósítani. Egy busszal járjuk majd végig az egyes üzemegységeket, megpróbáljuk hangokkal és illatokkal bemutatni és érzékeltetni a telep működését, hogy hogyan is működik a hulladék feldolgozása, valamint milyen feldolgozási egységek vannak – mondta Biacsi Schön Áron, a Szegedi Hulladékgazdálkodási NKft. hulladékkezelési és -elhelyezési részlegvezetője.
A tizenhat fős csapat egy különbusszal járta végig a különböző üzemeket. A lelkes résztvevők az út során számtalan kérdéssel bombázták a bemutatást tartó hulladékkezelési és -elhelyezési részleg vezetőjét, aki azt is elmesélte, hogy a telepen öt nagy, különálló egység működik:
a szelektív hulladékválogató, a mechanikai-biológiai hulladékkezelő, az építési-, bontási hulladék feldolgozó üzem, a komposztáló üzem és a mérlegház. Emellett irodák és egy műhely is található a depónia tövében.
A csoport vezetője így beszélt a közös program céljáról és ötletéről:
– Kitaláltunk egy projektet, ami az Élővilág címet kapta. Szeretnénk egy kicsit azt bemutatni, hogy milyen világban élünk. A jelen időjárás jól szemlélteti számunkra, hogy a klímaváltozás mindenkit érint és mindannyian érezzük a saját bőrünkön. A klíma rossz irányba változik, első sorban az emberi tevékenység miatt.
Mi arra vagyunk kíváncsiak, hogy egy település hogyan tud hozzájárulni ahhoz, hogy ez a folyamat lassuljon és netán vissza is forduljon: mit lehet tenni a hulladékkal, hogy lehet újrahasznosítani, hogy lehet környezetbarát módon élni. A Hulladékgazdálkodási központ az első állomásunk, de azt is szeretnénk még megtudni, hogy egy városban mit jelent a véderdő, mit jelentenek a hőszigetek és milyen szemlélet alapján telepítenek parkokat. Nem titkolt vágyunk, hogy majd egy faültetésben is részt vegyünk
– nyilatkozta lelkesen Ballai Anna Mária, a Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesületének elnöke.
A szervezet vezetője azt is elárulta, hogy a csoportnak több olyan tagja is van, aki más településről érkezett, például Tompáról, Kövegyről vagy Makóról. Szerinte ez azért is fontos, mert a résztvevők egyesével saját otthonukban is végig tudják gondolni, hogy mit tehetnek a környezetükért, hogy védjék azt és fenntarthatóan működtetni akár saját háztartásukat.
– Azért gondoltuk, hogy mi külön szervezünk egy ilyen programot és nem nyílt napokhoz csatlakozunk, mert mi nem látunk jól, a csapatunkban többen nem látnak semmit.
Úgy gondoltuk, hogy egy olyan programot szeretnénk, ahol testközelben tudunk menni, megszagolni vagy megérinteni a dolgokat, kérdezhetünk és válaszolnak.
Hogyha sok jól látó is van egy eseményen, akkor őket esetleg zavarnánk azzal, hogy mi közelebb szeretnénk menni és több kérdésünk van, ezért döntöttünk úgy, hogy magunk szervezzük meg ezeket a programokat – mondta Ballai Anna Mária, aki azt is elárulta, hogy az egyesület tagjai legközelebb a városban zajló kertészkedéssel, parkosítással ismerkedhetnek majd meg.
Forrás: szeged.hu
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?