Visszaállították a vak páciensek látását: sertésbőrt használtak hozzá
Sertésbőrből kivont fehérjékkel sikerült helyreállítani súlyosan látássérült és vak emberek látását, derült ki az NBC News cikkéből.
A kísérletben részt vevő páciensek közül senki sem számolt be szövődményekről vagy súlyos mellékhatásokról.
Sertésbőrből készült szaruhártya
Összesen húsz ember vett részt a svéd Linköping Egyetem és a LinkoCare kutatóintézet közös kísérletében, melynek során a szakembereknek sikerült egy olyan mesterséges szaruhártyát kifejlesztenie, ami sertésbőrből kinyert, tisztított kollagénből készült. A rugalmas műszaruhártya leginkább egy kontaktlencsére hasonlít. A kutatók a sikeres tesztelést követően emberi önkénteseken is kipróbálták a szaruhártyát. A kísérletben részt vevő húsz iráni és indiai alany mindegyike az úgynevezett keratoconus nevű rendellenességben szenvedett, aminek hatására a szaruhártyájuk egy része elvékonyodott, és kúpszerűen kiemelkedett a szemük felszínének normális görbületéből.
A kísérlet 20 alanya közül 14 teljesen vak volt, mielőtt megkapták az implantátumot, de a kísérlet után mindegyikük visszanyert valamennyit a látásából. Hárman közülük pedig tökéletes látásról számoltak be a műtétet követően. Szövődményekről vagy súlyos mellékhatásokról egyikük sem számolt be. A kísérlet sikeressége még a tudósokat is meglepte.A kísérlet azért volt nagyon fontos, mert a szaruhártya-átültetéshez jelenleg emberi donorra van szükség, ezért nagyon sok rászorulónak nem jut szaruhártya.A rendes szaruhártya-átültetésen átesett pácienseknek a műtét után általában évekig kell gyógyszert szednie, hogy elkerüljék a kilökődést, ám a sertésfehérjéből készült műszaruhártyát megkapóknak mindössze nyolc hétig kellett egy speciális szemcseppet használnia.
A műtétek ráadásul gyorsabbak is, mint a tradicionális szaruhártya-átültetések, hiszen a kutatók elmondása alapján alig tartottak tovább fél óránál, miközben az emberi szövettel történő transzplantációk több órát is igénybe vehetnek. A műszaruhártyával kapcsolatos, szélesebb körű tesztelést csak ezután fogják elkezdeni a kutatók. A céljuk az, hogy implantátum később kereskedelmi forgalomban is kapható legyen.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?